Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
|
Zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, v § 70 stanoví, že je-li důchodce trvale tak bezmocný, že potřebuje ošetření a obsluhu jinou osobou, zvyšuje se mu důchod z důchodového pojištění, popřípadě úhrn těchto důchodů
Bylo-li zvýšení důchodu pro bezmocnost již přiznáno, náleží při změně částek na osobní potřeby v nové výši od nejbližší splátky důchodu splatné po dni, ke kterému se tyto částky zvyšují.
Je nutno upozornit, že pro bezmocnost lze zvýšit též sirotčí důchod, nejdříve však od sedmého roku věku dítěte.
Bezmocnost a její stupně se posuzují podle předpisů důchodového pojištění.
Bližší podmínky jsou pak upraveny v § 2 vyhlášky č. 284/1995 Sb., v platném znění, kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění.
Částečně bezmocná je fyzická osoba, která potřebuje dlouhodobě pomoc jiné osoby při některých nezbytných životních úkonech, například při mytí, česání a oblékání. Za částečně bezmocnou se vždy považuje osoba prakticky nevidomá.
Převážně bezmocná je osoba, která potřebuje kromě pomoci uvedené v předchozích větách pravidelnou pomoc, popřípadě soustavný dohled jiné osoby při hlavních životních úkonech, například při chůzi a při výkonu fyziologické potřeby. Za převážně bezmocnou se vždy považuje osoba úplně nevidomá.
Úplně bezmocná je osoba, která zcela pozbyla schopnost sebeobsluhy, potřebuje soustavné ošetřování a je odkázána trvale na pomoc jiné osoby při všech životních úkonech.
Příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu (dále jen "příspěvek") náleží občanu pečujícímu osobně, celodenně a řádně o blízkou osobu, která je
Tento příspěvek náleží též rodiči nebo prarodiči, popřípadě jinému občanovi, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pečujícímu osobně, celodenně a řádně o nezletilé dítě starší jednoho roku, které je podle zvláštního předpisu dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči.
Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou,
Příjmem se rozumí příjem stanovený v zákoně o životním minimu. Do příjmů se však nezapočítávají
Občanovi, který splňuje podmínky podle předchozích ustanovení, náleží měsíčně peněžitý příspěvek ve výši rozdílu mezi jeho příjmem v kalendářním měsíci a 1,6 násobkem částky na osobní potřeby, jestliže pečuje o jednu osobu, nebo 2,75 násobkem této částky, jestliže pečuje o dvě nebo více osob. Nedosahuje-li výše příspěvku stanovená podle předchozí věty částky 50 Kč za kalendářní měsíc, zvyšuje se na tuto částku.
Blízké osoby a bezmocnost se posuzují podle zákona o důchodovém pojištění.