Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
|
Problematiku přiznávání mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany nově upravuje zákon č. 360/1999 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o sociálně právní ochraně dětí.
Článkem IV. tohoto zákona byla za tímto účelem změněna a doplněna některá ustanovení zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, v platném znění:
§ 86 nově stanoví, že občanům s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, které podstatně omezuje jejich pohybovou nebo orientační schopnost, se poskytují podle druhu a stupně postižení mimořádné výhody, zejména v dopravě nebo při potřebě průvodce; těmto občanům s těžkým zdravotním postižením jsou přiznávány mimořádné výhody I. stupně, občanům se zvlášť těžkým zdravotním postižením jsou přiznávány mimořádné výhody II. stupně a občanům se zvlášť těžkým zdravotním postižením a potřebou průvodce jsou přiznávány mimořádné výhody III. stupně.
Stupeň mimořádných výhod osvědčuje průkaz mimořádných výhod, a to I. stupeň průkaz TP, II. stupeň průkaz ZTP a III. stupeň průkaz ZTP/P. Průkaz mimořádných výhod je veřejnou listinou.
Průkaz mimořádných výhod obsahuje údaj o přiznaném stupni mimořádných výhod, jméno, příjmení, rodné příjmení, rodné číslo, fotografii občana, jeho podpis, datum vydání, označení orgánu, který průkaz vydal a dobu platnosti průkazu. Podpis občana se nevyžaduje, pokud je jeho opatření spojeno s těžko překonatelnou překážkou.
Doba platnosti průkazu mimořádných výhod od data jeho vydání může činit u občana ve věku
Platnost průkazu mimořádných výhod končí uplynutím doby v něm vyznačené, ohlášením jeho ztráty nebo krádeže, odnětím mimořádných výhod, smrtí občana nebo prohlášením za mrtvého anebo rozhodnutím příslušného orgánu. Příslušný orgán rozhodne o neplatnosti průkazu mimořádných výhod v případě, že průkaz obsahuje neoprávněně provedené změny nebo nesprávné údaje nebo došlo k podstatné změně podoby občana nebo je průkaz poškozen tak, že zápisy v něm uvedené jsou nečitelné nebo je porušena jeho celistvost.
Vzory průkazu mimořádných výhod a požadavky na technické provedení fotografie občana stanoví příloha č. 8 vyhlášky MPSV č. 182/1991 Sb., v platném znění.
§ 106a zákona č. 100/1988 Sb. dále stanoví, že občan, kterému byly přiznány mimořádné výhody, je za účelem vydání průkazu povinen předložit jednu fotografii, která odpovídá jeho současné podobě. Občan, kterému byl vydán průkaz mimořádných výhod, je povinen dbát, aby údaje uvedené v průkazu odpovídaly skutečnosti, chránit průkaz před poškozením, zničením, ztrátou a zneužitím a ohlásit orgánu, který vydal průkaz, že některá z uvedených skutečností nastala. Orgánu, který vydal průkaz, je občan dále povinen na výzvu předložit průkaz ke kontrole a odevzdat neplatný průkaz.
Každý, kdo nalezne průkaz mimořádných výhod zemřelého občana nebo občana prohlášeného za mrtvého, je povinen jej neprodleně odevzdat kterémukoliv okresnímu úřadu. Stejnou povinnost má i občan, který ohlásil ztrátu průkazu mimořádných výhod, jestliže průkaz nalezne nebo jej jinak získá zpět. Okresní úřad, kterému je odevzdán průkaz podle předchozích ustanovení, je povinen jej odevzdat orgánu, který jej vydal.
Dalším právním předpisem, který byl v souvislosti s průkazy mimořádných výhod změněn, je zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů:
Podle § 28 odst. 1. písm. h) a i) se dopustí přestupku ten, kdo úmyslně zničí, poškodí, pozmění nebo zneužije průkaz mimořádných výhod, nebo kdo poruší jinou povinnost stanovenou zákonem o sociálním zabezpečení na úseku průkazů mimořádných výhod.
Za přestupek podle odstavce 1 písm. h) a i) lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
Dále byl v souvislosti s touto problematikou novelizován také zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů:
Do Sazebníku správních poplatků byla zařazena nová položka 8a, na základě které činí správní poplatek za vydání průkazu mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany 30 Kč a za vydání nového průkazu mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany z důvodu zničení či ztráty průkazu 50 Kč.
Poznámka:
Přechodná ustanovení zákona č. 360/1999 Sb. omezují platnost všech doposud vydaných průkazů mimořádných výhod. Průkazy TP, ZTP a ZTP/P vydané před 1. červencem 2000 platí po dobu v nich uvedenou, nejdéle však do 31. prosince 2001.
Bližší podmínky vztahující se k problematice mimořádných výhod upravuje v § 31 a přílohách č. 2 a 3 vyhláška MPSV č. 182/1991 Sb., v platném znění.
Občanům starším jednoho roku s těžkým zdravotním postižením (příloha č. 2), které podstatně omezuje jejich pohybovou nebo orientační schopnost, se podle druhu a stupně postižení poskytují mimořádné výhody I., II. nebo III. stupně podle přílohy č. 3.
O přiznání mimořádných výhod rozhoduje okresní úřad na základě posudku posudkového lékaře okresní správy sociálního zabezpečení. Odvolacím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Okresní úřad vydává průkaz opravňující občana k mimořádným výhodám s označením, o jaký stupeň výhod jde.
Příloha č. 2 výše uvedené vyhlášky vyjmenovává zdravotní postižení, která odůvodňují poskytování mimořádných výhod:
U nemocí a vad neuvedených v této příloze, pokud podstatně omezují pohybovou nebo orientační schopnost, se funkční postižení porovnává s indikacemi uvedenými v bodech 1. až 3.
V příloze č. 3, která je součástí této vyhlášky, jsou pak taxativně vyjmenovány slevy a přednosti podle stupně mimořádných výhod:
Dále může být držitelům průkazů ZTP a ZTP/P poskytnuta sleva poloviny vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní podniky. Při poskytování slevy držitelům průkazu ZTP/P se poskytne sleva poloviny vstupného i jejich průvodci.
V této souvislosti je nutno upozornit, že tyto slevy jsou poskytovány zpravidla jen v zařízeních, která jsou provozována státem.