odkaz na úvodní stranu - logo SONS

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
Czech Blind United English flag

Informační systém BraillNet
Toto je archivní verze těchto webových stránek, jejíž poslední aktualizace proběhla v červnu 2015. Nové stránky naleznete na adrese www.sons.cz
SONS -> Publikace a dokumenty SONS - > Přehled základních sociálněprávních informací pro nevidomé a slabozraké občany -> XIV. Legislativní podmínky pro tvorbu bezbariérového prostředí
XIV. Legislativní podmínky pro tvorbu bezbariérového prostředí

V souvislosti s tvorbou bezbariérového prostředí je nutno upozornit na dva nejdůležitější právní předpisy:

1. USTANOVENÍ O BEZBARIÉROVOSTI UPRAVENÁ VE STAVEBNÍM ZÁKONĚ

V § 37 odst. 2 je stanoveno, že stavební úřad v územním řízení posoudí návrh územního plánu mj. také z hlediska obecných technických požadavků zabezpečujících užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.

Podle § 47 mohou být pro stavbu navrženy a použity jen takové výrobky a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby pro navržený účel zaručují, že stavba při správném provedení a běžné údržbě po dobu předpokládané existence splňuje mimo jiné také požadavky na bezpečnost při užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.

V souladu s § 60 odst. 3 stavební úřad zastaví stavební řízení, nebude-li dokumentace stavby zajišťovat podmínky pro její užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace a nebude-li dokumentace ve stanovené lhůtě doplněna.

§ 68, který se týká vydávání rozhodnutí o povolení změny stavby, stanoví v odst. 3, že závaznou podmínkou povolení změny stavby u staveb občanského vybavení v částech určených pro užívání veřejností je zajištění přístupu a užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.

Zjistí-li stavební úřad při kolaudačním řízení na stavbě závady bránící jejímu užívání, zejména nejsou-li splněny podmínky územního rozhodnutí a stavebního povolení k zabezpečení užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace, stanoví na základě § 81 odst. 3 lhůtu pro jejich odstranění a přeruší řízení.

§ 138a ukládá právnickým i fyzickým osobám a správním orgánům povinnost postupovat při navrhování, umísťování a odstraňování staveb podle obecných technických požadavků zabezpečujících užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace a technických požadavků stanovených prováděcími předpisy.

2. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ USTANOVENÍ O BEZBARIÉROVOSTI UPRAVENÁ VE VYHLÁŠCE MH Č. 174/1994 SB.

Podle této vyhlášky se postupuje při pořizování a schvalování územněplánovací dokumentace a při navrhování, umísťování a povolování staveb
  1. bytových domů obsahujících více než tři bytové jednotky,
  2. domů s byty zvláštního určení a staveb zařízení ústavního charakteru, určených pro užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace (dále jen "stavby pro sociální péči"),
  3. občanského vybavení,
  4. v nichž se předpokládá zaměstnávání více než 20 osob,
  5. pro výrobu, určených pro zaměstnávání osob s těžkým zdravotním postižením,
  6. škol.

Ustanovení této vyhlášky, pokud to není ze závažných důvodů vyloučeno, se použijí pro navrhování, přípravu a povolování změn staveb uvedených všech výše citovaných objektů.

Pro účely této vyhlášky se považují

  1. za stavby občanského vybavení v částech určených pro užívání veřejností stavby pro
    1. správu a řízení,
    2. služby, obchod a veřejné stravování,
    3. tělesnou výchovu a rekreaci,
    4. předškolní zařízení a učiliště,
    5. kulturu,
    6. zdravotnictví a sociální péči,
    7. veřejnou dopravu včetně místních komunikací,
    8. motorismus - zejména autoservisy, čerpací stanice, stanice technické kontroly, dálniční odpočívadla, autodromy apod.,
    9. dočasné ubytování, jako internáty, koleje, ubytovny, hotely, penziony, motely,
  2. za osoby s omezenou schopností pohybu a orientace osoby postižené pohybově, zrakově a sluchově, osoby pokročilého věku, těhotné ženy a rodič s dětmi do věku tří let.

Vyhláška upravuje mj. řešení přístupů, místních komunikací a veřejných ploch:

Přístup do výše uvedených staveb musí být umožněn alespoň jedním vstupem v úrovni komunikace pro pěší bez vyrovnávacích stupňů; výjimečně, z vážných technických důvodů, může být vyrovnání řešeno rampou.

V souladu s přílohou, která je součástí tohoto právního předpisu, musí být řešeny chodníky, cesty a lávky pro pěší a podchody.

Vyznačené odstavné a parkovací plochy pro osobní motorová vozidla (pozemní, nadzemní i podzemní) musí mít vyhrazena 2 % stání, nejméně však dvě stání, pro vozidla zdravotně postižených osob.

Vyhrazená stání musí být řešena způsobem stanoveným v bodě 3.1 přílohy k této vyhlášce a musí být označena mezinárodním symbolem přístupnosti. K těmto vyhrazeným stáním musí být také zajištěn bezbariérový přístup z komunikace pro pěší.

Uživatelné pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace musí být rovněž prostory pro umístění veřejných automatů a zařízení a to tak, aby umožňovaly přístup zejména na vozíku pro invalidy.

Obdobně musí být řešen přístup k poštovním schránkám, veřejným automatům a zařízením.

S ohledem na potřeby těchto osob musí být zajištěn přístup na veřejně přístupné plochy, sady a parky.

Dále je zde upraveno řešení staveb bytových domů, staveb škol, staveb pro výrobu určených pro zaměstnávání osob s těžkým zdravotním postižením a staveb pro sociální péči:

Do všech prostorů bytových domů obsahujících více než tři bytové jednotky (kromě domů bez výtahu, u kterých musí být bezbariérovými vnitřními komunikacemi zpřístupněno vstupní podlaží), domů s byty zvláštního určení a domů určených pro více než 20 zaměstnanců, musí být bezbariérový přístup zajištěn vodorovnými domovními komunikacemi, schodišti a výtahy řešenými způsobem stanoveným v bodě 1 přílohy.

Řešení bytů zvláštního určení pro pohybově postižené a obytných částí staveb pro sociální péči musí zajišťovat možnost užívání osobami na vozíku ve všech prostorách.

Prádelna, sušárna, žehlírna, sklep, popř. jiné společné prostory, pokud jsou v bytovém domě, který není vícepodlažním objektem bez výtahu, musí být přístupné osobám s omezenou schopností pohybu a orientace a musí umožňovat užívání těmito osobami.

Garáže umístěné v bytových domech nebo stavbách pro sociální péči nebo v přímé návaznosti na ně musí být přístupné způsobem stanoveným touto vyhláškou.

Vyhláška dále řeší zásady bezbariérovosti u staveb občanského vybavení:

Přístup do částí staveb určených pro užívání veřejností musí být zajištěn v souladu s touto vyhláškou.

U staveb s dvěma nadzemními podlažími, které nejsou vybaveny výtahy nebo rampami, musí být užívání veřejností zabezpečeno v odpovídajícím rozsahu ve vstupním podlaží. U staveb se třemi a více podlažími musí být zabezpečen přístup do podlaží určených pro užívání veřejností nejméně jedním osobním nebo upraveným nákladním výtahem. U staveb s výtahem musí být uvedeným způsobem zabezpečen přístup do všech podlaží.

Ve stavbách, v nichž se zřizuje hygienické zařízení pro užívání veřejností, musí být nejméně jedna kabina řešena pro užívání osobami používajícími vozík. Obdobně musí být řešeno alespoň jedno WC na dvě podlaží u vícepodlažních staveb s administrativním provozem.

V hledištích musí být nejméně dvě místa pro umístění vozíků.

Stavby musí být řešeny v částech určených pro užívání veřejností s parametry umožňujícími přístup osobám na vozíku.

Ve stavbách pro dočasné ubytování musí být alespoň 1 % pokojů, nejméně však jeden pokoj, řešeno bezbariérovým způsobem.

Všechny tyto prostory a zařízení musí být označeny mezinárodními symboly přístupnosti a na vhodném místě musí být umístěny orientační tabule s označením přístupu k nim.

Shromažďovací prostory staveb občanského vybavení musí být vybaveny indukční smyčkou pro osoby s vadami sluchu.

3. VYMEZENÍ NĚKTERÝCH POJMŮ VZTAHUJÍCÍCH SE K BEZBARIÉROVOSTI Z HLEDISKA ZRAKOVÉHO POSTIŽENÍ

Pro samostatný pohyb nevidomých a slabozrakých osob je potřebné provádět speciální úpravy ve stavbách, na komunikacích a veřejných plochách.

V této souvislosti je třeba upozornit na několik nejdůležitějších pojmů a definic, které vytvářejí podmínky pro bezpečnější samostatný pohyb těchto osob:

Orientační bod
je trvalé místo, které je snadno, rychle a jednoznačně vnímatelné především hmatem, popřípadě sluchem a výrazně se odlišuje od okolního prostředí. (Jako příklad lze uvést nároží, vchod do domu, změnu struktury dlažby, osamělý strom nebo sloup v průchozím profilu trasy apod.)

Orientační znak
je trvalá doplňující informace hmatová, sluchová nebo čichová, která vede k vytvoření správné představy zrakově postiženého o prostředí nebo prostoru.

Vodící linie
je spojnice hmatných orientačních bodů umístěných v pochozích plochách a na vnitřních i vnějších komunikacích.

Přirozená vodící linie
je spojnice hmatných orientačních bodů umístěných v pochozích plochách a na vnitřních i vnějších komunikacích vzniklých uspořádáním staveb nebo jejich jednotlivých prvků.

Umělá vodící linie
je spojnice speciálně vytvořených hmatných orientačních bodů umístěných v pochozích plochách a na vnitřních i vnějších komunikacích.

Signální pás pro nevidomé
je zvláštní forma umělé vodící linie určující zrakově postiženému přesný směr chůze, zejména při přecházení vozovky, nebo přístupu k místu nástupu do vozidel hromadné dopravy.

Varovný pás
je zvláštní forma umělé vodící linie ohraničující místo, které je pro zrakově postiženého trvale nebezpečné, zejména označení hranice mezi chodníkem a vozovkou na přechodu, nebo sestupného schodu zapuštěného do chodníku.

Hmatný pás
je zvláštní forma varovného pásu ohraničující místo, které na chodníku s cyklistickou stezkou určuje rozhraní mezi vymezeným prostorem pro cyklisty a chodce, přičemž v ulici v obytné zóně ohraničuje zónu bezpečného pohybu zrakově postižené osoby.

Vodící pás přechodu
je pás umístěný ve vozovce, který je součástí vodorovného dopravního značení.

Akustický orientační maják
je akustické zařízení s vyhrazenými tóny případně doplněnými o hlasovou frázi, které je v trvalém provozu nebo je dálkově spouštěno zrakově postiženým.

Dálkové ovládání akustických a dalších zařízení
je elektronické zařízení se schválenou frekvencí a kódóváním ovládané zrakově postiženým, který je aktivuje.


Předchozí kapitola  Obsah  Další kapitola
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR
Tyto stránky splňují podmínky přístupnosti pro zrakově postižené a respektují standardy konsorcia W3C, což lze ověřit kliknutím na níže uvedené ikony.
logo projektu Blind Friendly Web Valid CSS! Valid HTML 4.01!
V naší organizaci přijímáme dobrovolníky pro osobní asistenci nevidomým lidem.