Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
|
Podle § 6 výše citovaného zákona se poštovní služby poskytují podle poštovních podmínek, které musí mít vždy písemnou formu. Poštovní podmínky musí obsahovat vymezení
Poštovní podmínky týkající se poštovní zásilky dále musí mimo jiné obsahovat vymezení
Provozovatel je povinen poštovní podmínky uveřejnit a umístit na viditelném místě v každé provozovně, v níž lze poštovní smlouvu uzavřít.
Ceny za poskytování základních poštovních služeb stanovuje Ministerstvo financí cenovým výměrem. Slepecké zásilky jsou od poplatků, pokud zákon nestanoví jinak, osvobozeny.
V § 8 zákon dále stanoví případy, za nichž může provozovatel otevřít poštovní zásilku. Není-li dále stanoveno jinak, je provozovatel oprávněn otevřít poštovní zásilku, jestliže ji nelze dodat ani vrátit, nebo je podezření, že obsahuje věc, která nebyla podána předepsaným způsobem, nebo má poškození nebo jinou závadu, která by mohla být příčinou vzniku škody.
Provozovatel je povinen o otevření poštovní zásilky informovat při dodání adresáta, popřípadě odesílatele při vrácení poštovní zásilky.
Obsah poštovní zásilky smí být při jejím otevření prohlížen jen v rozsahu nezbytném pro zajištění účelu otevření. U písemností musí být zajištěna ochrana listovního tajemství.
Bližší podrobnosti pro výkon poštovních služeb pak upravuje vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 225/2000 Sb., kterou se stanoví poštovní podmínky základních služeb a základní požadavky kvality při jejich zajišťování držitelem poštovní licence (vyhláška o základních službách držitele poštovní licence). Další náležitosti stanoví Poštovní řád České pošty.
V § 19 vyhláška Ministerstva dopravy a spojů uvádí výčet hlavních služeb, jejichž prostřednictvím lze dodat poštovní zásilku. Mezi tyto služby je zařazena také obyčejná slepecká zásilka a doporučená slepecká zásilka.
V případě obyčejné slepecké zásilky a doporučené slepecké zásilky mohou být obsahem poštovní zásilky podle § 20 odst. 1 pouze
Ustanovení § 29 vyhlášky podrobněji specifikuje obyčejnou slepeckou zásilku.
Tato poštovní zásilka musí být zabalena tak, aby bylo možno bez porušení obalu přezkoušet, zda její obsah vyhovuje ustanovení § 20 odst. 1.
Odesílatel opatří zásilku v pravém horním rohu zvláštní nálepkou vydanou držitelem poštovní licence.
Cena se zvýší o zvláštní příplatek podle ceníku, jestliže
Článek 13 Poštovního řádu České pošty přesně určuje způsob podávání těchto zásilek i jejich technické parametry. Podání obyčejné slepecké zásilky pošta nestvrzuje a zásilku dodá bez potvrzení převzetí od příjemce. Za škodu vzniklou ztrátou, poškozením nebo úbytkem jejího obsahu pošta neodpovídá. Hmotnost obyčejné slepecké zásilky může činit nejvýše 7 kg. Délka této zásilky nesmí přesahovat 60 cm, součet všech jejích tří rozměrů nesmí přesahovat 90 cm. Největší přípustné rozměry u zásilky, která nemá pravoúhlý tvar, se posuzují obdobně.
Náležitosti doporučené slepecké zásilky pak upravuje ustanovení § 33 vyhlášky.
I zde platí obdobně, že tato poštovní zásilka musí být zabalena tak, aby bylo možno bez porušení obalu přezkoušet, zda její obsah vyhovuje ustanovení § 20 odst. 1.
Odesílatel opatří doporučenou zásilku v pravém horním rohu zvláštní nálepkou vydanou držitelem poštovní licence. Odesílatel dále opatří tuto zásilku v případě vnitrostátního poštovního styku poznámkou "Doporučeně".
Cena se zvýší o zvláštní příplatek podle ceníku, jestliže
Podání doporučené slepecké zásilky pošta stvrzuje a dodá ji jen za podmínky, že příjemce její převzetí potvrdí. Pro hmotnost a rozměry doporučené slepecké zásilky platí stejná ustanovení jako u obyčejné slepecké zásilky.
Na doporučené slepecké zásilce může odesílatel uvést udanou cenu nejvýše částkou 500 Kč, Pokud ji neuvede, platí pro případ poškození nebo úbytku obsahu zásiky, že byla sjednána cena ve výši 500 Kč. V případě ztráty uhradí pošta paušální náhradu také v této výši. Pokud při podání byla odesílatelem cena udána, uhradí pošta škodu do výše udané ceny.
Nezbytnou podmínkou pro přidělení této stanice je, že žadatel je držitelem průkazu ZTP/P nebo má přiznaný některý ze tří stupňů bezmocnosti.
Doporučení i formuláře pro zřízení telefonní IS stanice je možno získat na okresních střediscích pro poradenství a sociální rehabilitaci Sdružení zdravotně postižených v ČR. Je nutno upozornit, že z titulu zrakového postižení není na přednostní zřízení telefonní stanice nárok. Telecom poskytuje výše uvedenému okruhu oprávněných občanů slevu při zřízení, překládce a při převedení ze skupinové na podvojnou nebo samostatnou telefonní stanici. Dále pak jsou tito občané také osvobozeni od úhrady základní měsíční sazby za používání telefonní stanice.