odkaz na úvodní stranu - logo SONS

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
Czech Blind United English flag

Informační systém BraillNet
Toto je archivní verze těchto webových stránek, jejíž poslední aktualizace proběhla v červnu 2015. Nové stránky naleznete na adrese www.sons.cz

Turnaj Dědina Qardo 2012 byl úspěchem

PRAHA – V sobotu 4. února se v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina v Praze 6 sešlo 32 hráčů, mnozí i s průvodci, na 1. celorepublikový turnaj ve hře QARDO. V té, kterou její autor Mg.A. Václav Fanta vymyslel a navrhl speciálně pro nevidomé. První klání sice proběhlo vloni v rámci Festivalu her v Pardubicích, ten letošní byl ale první samostatný a navíc s více než dvojnásobným počtem soutěžících. Zdá se, že se na Dědině rodí tradice, protože úplně všichni účastníci byli s průběhem dne maximálně spokojení a v jeho závěru se těšili na další.

Zahájení proběhlo za účasti nejen ředitelky pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina Mgr. Marie Schifferové, ale pozvání přijal i prezident SONS dr. Josef Stiborský. Ten se dokonce nechal nalákat skvělou atmosférou v „herně“ – jinak jídelně a ústřední společenské místnosti střediska – a přes status začátečníka postoupil do druhého kola!

Turnaj přilákal i pozornost médií, hned dvou z těch nejmasovějších: průběh prvních kol natáčel štáb ČT 1 a akce se dostala i do hlavních večerních zpráv, možná i díky tomu, že redaktor Ivan Lukáš se také nechal vtáhnout doslova nadšenou a lidsky příjemnou atmosférou. Závěr turnaje zas stihla navštívit úplně promrzlá reportérka Českého rozhlasu Regina Praha.

Princip hry, která si tak rychle (patentována je necelé tři roky) získala oblibu nejen mnoha nevidomých a slabozrakých, ale i jejich přátel z komunity bez zrakového postižení, je prostý. Hraje se s kartami 5x5 cm, v každé kartě je vyseknutý jeden z osmi symbolů a stejných karet je osm, tedy celkem 64 karet. Sbírají se dvojice, od každého symbolu lze shromáždit čtyři. A podle počtu hráčů – čtyři u jednoho stolu je optimum, ale nikoli podmínka – se při turnajích řídí i postupový „pavouk“. Při přátelských hrách pak je počet hráčů libovolný, přidávat se mohou i vidoucí, kteří si mohou simulovat situaci nevidomých spoluhráčů zakrytím očí.

Hra se dnes již rozšířila nejen k sousedům – na Slovensko, do Polska nebo Německa. Oblibu si získala i v Kanadě nebo v Austrálii, od kanadských fandů QARDA, kteří před časem vznik hry podpořili i finančně (firma Creation Audio), přišla až dojemná zdravice s informací, že nedávno byli hru propagovat v Panamě, v Panama City. Turnaj Dědina Qardo 2012 podpořily cenami i finančně kromě sdružení SONS sponzorské firmy jako KIKA, Petra Clinic a několik dalších.

sj

Fotogalerie

 

 

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR
Tyto stránky splňují podmínky přístupnosti pro zrakově postižené a respektují standardy konsorcia W3C, což lze ověřit kliknutím na níže uvedené ikony.
logo projektu Blind Friendly Web Valid CSS! Valid HTML 4.01!
V naší organizaci přijímáme dobrovolníky pro osobní asistenci nevidomým lidem.