MOTTO: Nejsme organizace, která za nevidomé rozhoduje a jedná; jsme nevidomí občané, kteří rozhodují a jednají sami za sebe. Zásady našeho počínání jsou: svépomoc, partnerství, solidarita, úcta k lidské důstojnosti, svobodná volba, zdravý rozum.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky je občanským sdružením, které sdružuje přes 12 000 těžce zrakově postižených občanů, jejich rodinných příslušníků a příznivců.
Legitimita jednotlivých orgánů, struktura řízení a kontrolních mechanismů se odvíjí od členů SONS, kteří svou činnost vyvíjejí v oblastních odbočkách. Ty působí v drtivé většině bývalých okresů ČR.
Nejvyšším orgánem oblastní odbočky je oblastní shromáždění.
Na něm členové odbočky volí jednak orgány oblastní odbočky (oblastní radu, revizní komisi
oblastní odbočky), jednak delegáty na Celostátní shromáždění, které je nejvyšším orgánem
SONS.
Celostátní shromáždění je tvořeno jednak delegovanými zástupci všech oblastních odboček
SONS, jednak osobami, které byly na předchozím Celostátním shromáždění zvoleny do funkce
prezidenta, viceprezidenta a přímo volených členů Republikové rady.
Celostátní shromáždění volí prezidenta, viceprezidenta, přímo volené členy Republikové rady a Republikové revizní komise.
Republiková rada je kromě přímo volených členů, prezidenta a viceprezidenta tvořena také předsedy všech krajských koordinačních rad, které působí ve všech krajích ČR.
Krajská koordinační rada je tvořena předsedy nebo jinými delegovanými
zástupci oblastních rad odboček, které vyvíjejí svou činnost na území
příslušného kraje a z jednoho zástupce každé obecně prospěšné společnosti
zřízené SONS, která působí v příslušném kraji.
V rámci oblastních odboček působí různé zájmové i profesní kluby; díky zájmu
nevidomých a slabozrakých členů působí některé profesně zájmové kluby také na celostátní
úrovni.
Republiková revizní komise kontroluje činnost prezidenta, viceprezidenta, Republikové rady i ekonomického útvaru a odborných středisek. Republiková revizní komise metodicky řídí práci Krajských a oblastních revizních komisí.
Aby SONS mohla plnit své poslání a efektivně přispívat k zvyšování kvality života občanů s těžkým zrakovým postižením v běžné společnosti, vytvořila SONS celou řadu odborných středisek, z nichž některá jsou již dnes ustavena jako samostatné obecně prospěšné společnosti, jejichž zřizovatelem je SONS. Aby byla v maximální míře dodržována zásada decentralizace, má SONS v jejich orgánech jen menšinové (třetinové) zastoupení.
Vztahy a vazby mezi jednotlivými orgány a organizačními jednotkami SONS jsou popsány ve stanovách SONS a názorně je vyjadřuje následující schéma: