Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 6 Březen 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Kdo chce, ten může
STALO SE: Cena Wernera von Siemense
E-shop Českých drah
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Bývali telefonisté
Bílá hůl mi otevírá dveře do světa, říká cestovatelka Zuzana Habáňová
ZDRAVÍ: Kronika medicíny, část 6., od Asklépia k Hippokratovi
Vývoj nových léků je složitý a nákladný proces
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Máte doma čtyřnohého génia?
Konference INSPO 2018
KULTURA: Zveme vás do divadla
NEJVĚTŠÍ KŘESŤANSKÉ SVÁTKY
Velikonoce – a co o nich možná nevíme
Symboly Velikonoc: beránek, vejce, tatar a stopka ostrého...


BUDE VÁS ZAJÍMAT


Většina Čechů si myslí, že psi vidí černobíle. Jaké další mýty o zvířatech v České republice panují?
Zvířata významně vnímají chuť, jsou pro ně výhodnější živočišné proteiny a psi vidí svět černobíle. To jsou některé z nejrozšířenějších mýtů o domy chovaných zvířatech, se kterými se můžeme mezi jejich chovateli setkat. Přesto se spoustu mýtů podařilo v posledních letech vyvrátit. Z průzkumu agentury NMS Market Research připraveného ve spolupráci se společností Royal Canin vyplynulo, že 45 % testovaných výroků zařadili chovatelé domácích zvířat špatně.

Z průzkumu, který proběhl v srpnu a září tohoto roku a zúčastnilo se jej 511 respondentů, vyplynulo, že kočku nebo psa chová 59 % Čechů. Nejčastěji mají Češi jednoho psa nebo jednu kočku. Oba druhy zvířat najdeme především u lidí z menších obcí, s rodinným domem a zahradou. Naopak bez mazlíčků se více obejdou lidé z domácností s příjmem do 20 000 Kč, lidé z větších měst a také lidé ve věku 25-44 let, kteří pravděpodobně budují rodinu a nechtějí si přidělávat starost navíc.

Jeden z nejrozšířenějších mýtů, který zná téměř každý, hovoří o tom, že pes vidí černobíle. Myslí si to také 59 % respondentů. Není to ale pravda. „Psi opravdu nerozlišují pouze černou a bílou a jejich odstíny. Podle řady vědeckých studií můžeme psí zrak přirovnat ke zraku barvoslepých lidí. Jejich svět se odehrává především v šedých, žlutých a modrých barvách,“ vyvrací mýtus MVDr. Markéta Bosáková ze společnosti Royal Canin.

Ve vědomostech přitom nezáleželo na tom, kdo je chovatel. Nepatrně lépe informovaní byli pouze vysokoškolsky vzdělaní lidé. (67 % správných odpovědí, chovatelé se základním vzděláním – 63 %). Majitelé psů měli správný odhad v 65 % případů, chovatelé koček měli 64% úspěšnost.

U nejčastějších mýtů a nepravd, které panují ohledně domácích zvířat ve společnosti, platí, že naprostá většina českých chovatelů (94 %) neví, že jejich mazlíčci více méně nevnímají chuť potravy. „Není úplně pravda, že by pes nebo kočka absolutně nerozeznávali chuť krmiva, avšak míra je velmi nízká a při výběru potravy hraje minimální roli. Pes má proti člověku více než pětkrát méně chuťových pohárků, kočka jich má dokonce osmnáctkrát méně než člověk. Primárním smyslem, který u krmiva rozhoduje, je čich,“ říká Bosáková. Jen každý třetí tázaný si správně myslí, že pro zvířata nejsou vhodnější živočišné proteiny. O něco více respondentů (41 %) ví o tom, že krmivo, které obsahuje pšenici, kukuřici a lepek, není nikterak pro zvíře škodlivé, ale právě naopak.

„Nebojme se lepku. Alergie na lepek je u psů a koček velmi vzácná, stravitelnost je naopak velmi vysoká. Kukuřice, jakožto zdroj lepku, je v krmivu velmi prospěšná. Obsahuje proteiny, aminokyseliny, které blahodárně působí na srst, mastné kyseliny, antioxidanty, jež podporují obranyschopnost, minerály a také vitaminy A, B, E. Navíc platí, že pokud je kukuřice součást krmiva, tak ho zvíře výrazně rychleji přijme a stráví. Podobně nutričně bohatá je i pšenice,“ dodává Bosáková.

I přes některé vědomostní nedostatky jsou majitelé domácích zvířat poměrně uvědomělí. 65 % testovaných výroků zařadili chovatelé domácích zvířat správně. Výroků bylo celkem 27 a téměř každý (85–95 % respondentů) ví, že zvířata vnímají pach potravy, že kočky ani psi nemají v drtivé většině případů alergii na kuře, nebo že kvalitní granule chrání zvířecí chrup. 79 % respondentů ví, že k veterináři by se mělo chodit pravidelně, tedy ne až když má zvíře zdravotní problém. Přesto je to podle MVDr. Markéty Bosákové málo. „O prevenci by měl mít ponětí každý chovatel domácího zvířete. Můžete tak předcházet např. kožním a infekčním onemocněním, případně diagnostikovat méně zjevná, často chronická onemocnění dříve pomocí např. krevního testu, a tím zlepšit kvalitu života pacienta.“ Stejné procento chovatelů ví, že kvalita krmiva se pozná podle seznamu jeho složek.

A nyní stručně a přehledně o dalších mýtech
Mýty nás provází už od nepaměti, a tak je dost možné, že jim ještě pořád věříte. I my jsme mnohým věřili, ale díky dnešní době internetu je možné spoustu z nich vyvrátit. Jako třeba tyto…

1. Psi vidí jen černobíle – ten jsme probrali výše: Ačkoliv psi nevidí takové barevné spektrum jako my, určitě vidí více barev než jen černobíle. Jejich spektrum přibližně pokrývá tmavě modrou k světle modré k šedivé k světle žluté a tmavě žluté.

2. Zlaté rybky po 3 sekundách zapomenou, co se stalo
Několika testy včetně toho v populárním pořadu Bořiči mýtů se ukázalo, že rybka má paměť daleko delší.

3. Psí rok = 7 lidských let
Tento poměr je nesmyslné zobecnění. Například roční pes je v přibližně stejné životní fázi jako 17letý člověk. Žádná rovnice zde nefunguje, jelikož tento vztah není lineární a také velmi záleží na psí rase.

4. Netopýři jsou slepí
Hlavní orientační smysl netopýrů je rozhodně echolokace, ale přesto nemají oči jen tak na ozdobu, a tak s nimi mohou vidět. Na rozdíl od psů však jen černobíle.

5. Pštrosi schovávají hlavu do písku
Asi si dokážeme představit, jak tento mýtus vznikl. Pštrosi totiž často hlavu u písku mají, jelikož si jeho požíráním čistí žaludek. Když jsou ale v nebezpečí, tak spoléhají na své rychlé nohy, které mohou běžet až 60kilometrovou rychlostí.

6. Zdraví psa se pozná podle vlhkosti jeho čumáku
Pokud má váš pes suchý čumák, tak to hned nemusí znamenat, že je nemocný, jako že spíš není zrovna moc aktivní. Místo k veterináři s ním raději běžte na procházku.

7. Žáby vás mohou nakazit bradavicemi
Bradavice jsou virové onemocnění, které se nedá přenést pouhým dotykem. Přesto doporučujeme žádnou ropuchu nelíbat.

8. Když se dotknete ptáčete, jeho matka ho odvrhne
Pokud uvidíte ptáče vypadlé z hnízda, klidně ho můžete do hnízda přenést. Ptáci nemají zrovna dobrý čich a lidský pach jim vůbec nevadí.

9. Pokud rozpůlíte žížalu, z obou konců dorostou nové
Žížaly mají sice určitou schopnost regenerace, ale z ocasní části jim rozhodně další hlava nenaroste. Jedna půlka tedy umře a druhá – ta s hlavou – postupně doroste.

10. Sovy jsou moudré
Sovy jsou často vyobrazeny jako moudrá stvoření. Nejspíše je to díky jejich majestátnímu vzhledu, ale ve skutečnosti tak chytré nejsou. Takové vrány jsou několikanásobně chytřejší.

11. Starého psa novým kouskům nenaučíš
Zaběhané rčení, které vám vyvrátí každý cvičitel psů.

12. Velbloudi mají ve svých hřbetech vodu
Velbloudi mají ve svých hřbetech ještě něco lepšího – tuk. Takové množství tuku jim pak dodá zásoby až na 3 týdny.

13. Škvoři rádi zalézají do uší
Ačkoliv škvoři mají rádi temné a suché koutky, vaše uši jsou asi to poslední místo, kde by se chtěli zdržovat.

14. Krokodýl je na souši bezbranný
Pokud byste si měli vybrat místo souboje s krokodýlem, určitě si vyberte zem než vodu. Ovšem to neznamená, že by po vás nedokázal rychle vystartovat. Ve vytrvalostním běhu by asi nevyhrál, ale rychlý výpad hravě zvládne.

15. Kočky vždy dopadnou na všechny čtyři
Kočky mají velmi pružnou páteř a díky 500 pohybovým svalům a rychlým reflexům se jim většinou podaří dopadnout bezbolestně i z větších výšek. Žádná nadpřirozená síla v tom však není. Pokud jste neviděli kočku zakopnout, tak jste na internetu ještě nezhlédli dostatek kočičích videí.

Zdroj: Reflex, list25.com


Obsah

ÚVODEM: Kdo chce, ten může
STALO SE: Cena Wernera von Siemense
E-shop Českých drah
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Bývali telefonisté
Bílá hůl mi otevírá dveře do světa, říká cestovatelka Zuzana Habáňová
ZDRAVÍ: Kronika medicíny, část 6., od Asklépia k Hippokratovi
Vývoj nových léků je složitý a nákladný proces
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Máte doma čtyřnohého génia?
Konference INSPO 2018
KULTURA: Zveme vás do divadla
NEJVĚTŠÍ KŘESŤANSKÉ SVÁTKY
Velikonoce – a co o nich možná nevíme
Symboly Velikonoc: beránek, vejce, tatar a stopka ostrého...


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 6 Březen 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Kdo chce, ten může
STALO SE
Cena Wernera von Siemense
E-shop Českých drah
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Bývali telefonisté: Sportuje, i kdyby měl zmrznout
Bílá hůl mi otevírá dveře do světa, říká cestovatelka Zuzana Habáňová
ZDRAVÍ
Kronika medicíny, část 6., od Asklépia k Hippokratovi
Vývoj nových léků je složitý a nákladný proces
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Většina Čechů si myslí, že psi vidí černobíle
Máte doma čtyřnohého génia?
Konference INSPO 2018
KULTURA
Zveme vás do divadla: Divadlo Radka Brzobohatého
NEJVĚTŠÍ KŘESŤANSKÉ SVÁTKY
Kdy se vlastně slaví?
Velikonoce – a co o nich možná nevíme
Symboly Velikonoc: beránek, vejce, tatar a stopka ostrého...



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR