Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 9 květen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin


Jejich nejdůležitější funkcí je odstraňovat odpadní látky z krve a vylučovat je z těla močí. Podílejí se ale i na hospodaření s vodou a minerálními látkami, regulují krevní tlak, jsou důležité pro tvorbu vitamínu D, červených krvinek a některých hormonů. Pokud má lékař podezření, že vaše ledviny nefungují správně, může si objednat jejich vyšetření. Která to jsou a jak se provádějí, jsme si povídali s internistou a praktickým lékařem MUDr. Pavlem Vítem.

Kdy je potřeba zjistit správnou funkci ledvin?
Pokud ve vzorku moči zjistíme přítomnost bílkoviny, krve nebo bakterií. Bílkovina v moči (proteinurie) se objevuje i po zvýšené námaze nebo prodělané infekci, ne vždy je tedy příčinou zhoršení funkce ledvin. Pokud je diagnostikována, je nutné po čase vyšetření zopakovat. Přítomnost krve v moči (hematurie) může být známkou zánětu nebo močových kamenů. Dalšími důvody pro vyšetření funkce ledvin jsou příliš časté močení, zhoršená schopnost se vymočit, bolest a řezání při močení, otoky končetin apod. Pokud se objeví jeden z uvedených příznaků, ještě se nemusí jednat o nic závažného, pokud se jich objeví více, naznačuje to zhoršenou funkci ledvin. Zvláštní pozornost pak vyžadují pacienti trpící vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečními a cévními chorobami. Ty mohou totiž časem poškodit ledviny nebo zhoršit jejich funkci.

Jaké způsoby vyšetření ledvin má lékař k dispozici?
Tím základním je vyšetření renálních funkcí, tedy jak ledviny filtrují krev a odstraňují z ní odpadní látky. Těmi, které sledujeme, jsou kreatinin a močovina. Kreatinin je odpadní produkt látkové výměny svalů, močovina vzniká při odbourávání bílkovin. Pro zjištění jejich hladiny v krvi odebereme pacientovi vzorek žilní krve, který odešleme do laboratoře. Hladina kreatininu by neměla překročit hodnotu 110, močoviny 8,3 (počítáno v milimolech na jeden litr krve). Vyšší hodnoty zpravidla signalizují poruchu funkce nebo poškození ledvin. Vyšší hladina močoviny ale může být i nežádoucím účinkem některých léků, typicky aspirinu nebo antibiotik. Lékaře proto vždy informujte o lécích i doplňcích stravy, které užíváte. Z krve diagnostikujeme také mnohá zánětlivá onemocnění.
Ještě přesnější údaj o funkci ledvin poskytne vyšetření glomerulární filtrace, též clearance (klírens) kreatininu. Pacient sbírá moč po dobu 24 hodin. V jejím vzorku pak laboratoř změří koncentraci kreatininu a s pomocí speciálního vzorce vypočítá, jak rychle se z těla vylučuje. Normální hodnota glomerulární filtrace se pohybuje v poměrně širokém rozmezí, zjednodušeně řečeno od 80 do 130 mililitrů za minutu (tedy 1,7 až 2,3 ml za sekundu). Obecně platí, že tato hodnota je u mužů vyšší než u žen, a že s věkem klesá. Za varovné považujeme hodnoty pod 60 ml/min (1 ml /s), a to bez ohledu na pohlaví a věk.
Ledvinové a močové kameny, cysty, nádory či zadržování a městnání tekutiny v ledvinách vyšetřujeme zobrazovacími metodami. Tou nejznámější a nejužívanější je ultrazvukové (sono) vyšetření. Je rychlé a pacienta na něj není třeba nijak zvlášť připravovat. Hojně využívaný je dnes rentgen ve spojení s počítačovou tomografií (CT). Pomocí něho lze získat trojrozměrný obraz ledvin a močového ústrojí. Komplexním vyšetřením, které odhalí i některé vrozené vady, je CT vylučovací urografie. Pacientovi při něm podáme kontrastní látku, která je dobře viditelná na rentgenu, a sledujeme ji po celou dobu putování močovým ústrojím. Jak se v ledvinách filtruje z krve do moči, jak pokračuje do močovodu a močového měchýře, i jak močovou trubicí odchází ven z těla. Velmi detailně lze zobrazit tkáně ledvin a močového ústrojí s pomocí magnetické rezonance (MR).
Při podezření na nádor, větší poškození ledvin nebo jejich selhání je pacient odeslán do nemocnice na zákrok zvaný biopsie. Nejčastěji dutou jehlou lékař odebere kousek tkáně ledviny, který se následně vyšetří pod mikroskopem. Vyšetření je velmi přesné a lze z něj určit konkrétní typ nádoru, zánětu atd.

Vyšetřujete funkce ledvin v rámci preventivních prohlídek?
Všeobecná preventivní prohlídka se provádí jednou za dva roky a její součástí je vždy vyšetření moči diagnostickým papírkem. U pacientů trpících diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními komplikacemi provádíme navíc od 50 let vyšetření hladiny kreatininu v krvi i výpočet glomerulární filtrace. Obě vyšetření opakujeme každé 4 roky.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 9 květen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Festina lente
STALO SE
Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
Zemřel Josef Lachman
RETRO
Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS
Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
S bílou holí po okolí
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT
S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ
Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT
Černobílé problémyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR