Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 9 květen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Dovolená? Olomouc a Litovel!


Dovoluji si vás pozvat k trávení vaší dovolené do středu moravského kraje, ve kterém se v Olomouci nachází naše organizace zrakově postižených SONS, a do města Litovel, kde bydlím já – autorka této nabídky pro trávení dovolené.
V našem regionu si přijde na své každý, kdo přijede k nám do kraje trávit dovolenou i osoby nevidomé i se zbytky zraku.
Olomouc je krajské město, ve kterém se nachází jak mnoho historických památek, tak i mnoho parků, které obepínají město jako zelený prstenec. Z památek bych ráda upozornila na Sloup nejsvětější trojice, který je zapsán v seznamu UNESCO, dále zde máme barokní kašny, na kterých je možné si osahat různě fragmenty kašen. Velkým lákadlem je původně středověký orloj na průčelí olomoucké radnice. Před radnicí s orlojem se nachází bronzový hmatový model historické části Olomouce, na kterém si mohou nevidomí představit, jak vypadá Olomouc hmatem. Mimo orloje je další jedinečnou památkou Katedrála svatého Václava, ve které je dřevěný hmatový model katedrály, aby si nevidomí mohli představit, jak detailně vypadá.
Další modely pro představu nevidomých, jak objekty vypadají, jsou v Kostele svatého Michala a v Kostele svatého Mořice, kde se nachází vzácné varhany a vyhlídka ze středověké věže. Za povšimnutí stojí i Arcibiskupský palác, kde se po domluvě pořádají i speciální prohlídky tzv. Haptickou stezkou.
Pro milovníky přírody a k odpočinku po prohlídce kamenných monumentů stačí udělat pár kroků a ze samotného centra města se ocitnete v oáze klidu a zeleně. Olomouci se díky parkům, kterými je obklopena jako prstencem, říká „perla uprostřed zeleně“. V Olomouci je také botanická zahrada s rozáriem. V botanické zahradě je vyvýšený záhon pro nevidomé. Rostliny jsou označeny jmenovkami i v Braillově písmu.
Nedaleko města Olomouc se nachází Svatý kopeček, kde je zoo a bazilika minor, ve které je také model pro osoby zrakově postižené, aby si mohly představit, jak objekt vypadá. V zoo se návštěvníkům naskýtají různé zážitky, např. netradiční pohled z vyhlídkové věže, nebo po domluvě osahání různých pozůstatků zvířat pro představu hmatem, např. kožešiny aj.
Ale nyní představím své město Litovel
Leží na úrodné Hané západně od Olomouce. K významným památkám města patří Svatojánský most, který je třetí nejstarší v ČR a barokní morový sloup, jehož autorem je Václav Render. Ve městě se dochovaly části gotických hradeb.
Litovli se díky sedmi ramenům řeky Moravy říká „Hanácké Benátky“. Jedno z ramen, zvané Nečíz, protéká pod hlavním náměstím a pod radniční věží, která se tyčí do výšky 65 metrů a stala se tak nejvyšší věží na řece Moravě. Při výstupu na její ochoz si můžete prohlédnout komůrku hlásného.
V Litovli byla dlouhou dobu Škola pro slabozraké a nevidomé, kterou založil profesor Václav Vejdovský. Po mnoha letech byla přeložena do Olomouce.
V místním muzeu určitě navštivte expozici o slavném zápasníkovi Gustavu Frištenském, který si vzal dceru litovelského sládka a strávil zde většinu života. Byl to vynikající zápasník a na jeho počest je před místní sokolovnou ve Smetanových sadech jeho bronzová socha a je pochován na místním hřbitově v Chořelicích. V muzeu jsou i jeho ocenění a nářadí, na kterých cvičil a posiloval.
Další velmi zajímavá expozice je věnována litovelským řemeslům první poloviny 20 století a je možné si některá pod dohledem personálu osahat. Dále je zde expozice související s předešlou výrobou gramofonů – od hracích strojků po moderní gramofony.
V Litovli je v rodinné vile pana Sedláčka soukromé Muzeum harmonik, které je největším muzeem svého druhu ve střední Evropě a po předchozí domluvě je přístupné i s průvodcem.
Naučná stezka „Historická Litovel“ vás provede po významných kulturních památkách města. Litovli dodávají působivý vzhled i parky a dva rybníky – Uničovský a Olomoucký.
Když se řekne Litovel, tak se mnoha lidem vybaví pivo. To se zde vaří již od roku 1291 a vy se můžete podívat, jak se vaří v pivovaru Litovel, po předchozí domluvě. V pivovaru je i pivovarnické muzeum, které je také možné po domluvě navštívit.
Mezi Litovlí, Olomoucí a Mohelnicí se rozkládá Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, které je domovem mnoha druhů vzácných rostlin a živočichů. Přírodu zde ovlivňují meandry řeky Moravy, vyskytují se lokality s jezery vytvořenými v bývalých pískovnách. Jsou zde lužní lesy s typickou květenou a mokřady. Litovelské Pomoraví je protkáno množstvím stezek, můžete zde jezdit na kole, chodit pěší túry i absolvovat plavbu po vodě nafukovacími čluny. Známá je Moravská stezka, na kterou navazuje i naučná stezka Luhy Litovelského Pomoraví. Známé jsou podzemní krasové jeskyně Mladečské a Javořické. Mladečské jeskyně jsou známy nálezy pozůstatků člověka kromaňonského. Obě jeskyně jsou tvořeny spletitým systémem chodeb, dómů, propastí a úchvatnou přírodní výzdobou.
V okolí Litovle ve směru na Mohelnici se nachází romantický areál Nové zámky, který si nechal vystavět kníže Jan Josef z Lichtenštejna. Autorem krajinné kompozice s drobnými stavbami byl Bernard Peri, jehož rukopis je patrný také v Lednicko-Valtickém areálu.
Nedaleko Litovle stojí také za návštěvu obec Chudobín, která má tu zvláštnost, že má tři kostely různých vyznání – katolického, Československé církve husitské a pravoslavného.
O našem kraji by se dalo psát ještě velmi dlouze, protože u nás je ještě mnoho míst, která jsou zajímavá a stojí za to je navštívit, ale o tom až v příští pozvánce na dovolenou.
Anna Hňoupková


Obsah

ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 9 květen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Festina lente
STALO SE
Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
Zemřel Josef Lachman
RETRO
Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS
Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
S bílou holí po okolí
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT
S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ
Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT
Černobílé problémy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR