Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 9 květen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


STALO SE: Přehledně


Dnešní rubriku začneme částí příspěvku Václava Zieglera, který uveřejnil předseda OO Semily Pavel Paldus: „Březen končil Škaredou středou, a opravdu nebyl příliš veselý. Duben začal Zeleným čtvrtkem. Možná, že je to symbolické, zelená je barva naděje. Všude je už spousta ptačího zpěvu…A není nad vůni fialek. Na svatého Jiří (24. 4.) vylézají ze země hadi a štíři, a na svatého Jarouše (27. 4.) zima už moc nekouše. 30. 4. nás čeká „kouzelná“ filipojakubská noc. V dávných dobách si lidé jako symbol zla vymysleli čarodějnice. A tu noc zapalovali ohně, aby zlo od sebe odvrátili. Snad tím skutečně čistíme naši mysl a srdce od zla, snad tím připravujeme krásný měsíc máj...“
Pro pohled do historie listujeme Tyflopedickým lexikonem jmenným od Josefa Smýkala. Po ústavu pro nevidomé na Hradčanech a Klarově ústavu (oba v Praze) vznikl i ústav pro výchovu a vzdělávání nevidomých v Brně. Jeho zakladatel Jan Nepomuk František Rafael Beitl se narodil 7. 5. 1797. Téměř o 100 let později, 29. 4. 1877, se narodil Adolf Fric, zakladatel a první ředitel Štátného ústavu pre slepcov v Levoči. Tento muž je též autorem adaptace Braillova písma na slovenštinu. A 9. 5. by oslavil 110 let Ladislav Korunka, slabozraký profesor na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku (dnes Konzervatoř Jana Deyla), hudební skladatel a vynálezce rozmnožovacího zařízení pro tisk Braillovým písmem.

Je jaro a Alena Hejčová znovu nabízí památku k návštěvě. Zámek Sychrov najdete ve stejnojmenné obci blízko města Turnov v Libereckém kraji. Je dostupný autobusem i vlakem, před zámeckým areálem je k dispozici zpoplatněné parkoviště. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů. Dva komentované a přizpůsobené návštěvníkům s postižením zraku jsou nazvány „Novogotický klenot Rohanů“ a „Soukromá apartmá Arthura a Gabriely Rohanových“. Na pokladně zámku si můžete zapůjčit dva texty v Braillově písmu s informacemi o zámku. Obsahují i haptické prvky. Mezi křídly zámku jsou výškové rozdíly se schodišti, mezi pokoji zvýšené prahy, a z důvodu velké historické hodnoty nejsou překážky označeny. Proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu. Areál i zámecké interiéry je možné navštívit v doprovodu vodicího psa. Ostatní prohlídky jsou bez výkladu, průvodce je zde jen jako doprovod skupiny. Navštívit můžete „Zlatý poklad“ se sbírkou šperkařských plastik Františka Khynla. V létě mohou hlavně malí návštěvníci projít část zámku s princeznou. Pokud se tu koná výstava, lze navštívit zámecký výstavní prostor. Projít se lze i po zámeckém nádvoří, anglickém parku a sklepení s výstavou obrázků „Ze života medvědího klanu“.
Zámek je otevřen celoročně, časy konání prohlídek je však třeba předem ověřit. Komentovanou prohlídku pro nejméně 10 osob objednávejte předem (tel.: +420 482 416 011, e-mail: sychrov.rezervace@npu.cz, www.zamek-sychrov.cz). Vstup je pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P i jejich doprovod zdarma.

OO Vrchlabí upozornila na pořad Českého rozhlasu Plus – Leonardo, který se týkal očních vad a anatomie oka. Hlavním mluvčím je oční lékař MUDR. Pavel Němec. Poslechnout si ho můžete i vy na odkazu sons.cz/OCNI-VADY-P4009997.html.

OO Olomouc zpříjemňuje v čase pandemie svým členům život hádankami a vědomostními kvízy. A úspěšné luštitele též odměňuje. V únoru oslovila i několik potenciálních dárců, a nakladatelství Audioteka nabídlo jako výhru pro 3 nejúspěšnější luštitele kód k získání libovolné audioknihy zdarma. Pro osoby s těžkým postižením zraku pak poskytlo slevový kód ve výši 10 % z celého nákupu. Platný je do 30. 6. 2021. O kvalitě zpracování jejich audioknih se můžete přesvědčit ještě před zakoupením. U každé totiž najdete až 50minutovou ukázku. Poslech na míru umožňuje aplikace Audioteka, která dává přístup k audioknihám i v prostředí offline. Více na audioteka.cz.

OO Olomouc vydala dále informaci č. 13/2021, celou ji najdete na sons.cz/Olomoucky-informator-4-2021-P4009990.html. Zde vybíráme několik informací: Pokud vám Covid-19 způsobil zápal plic, vztahuje se na vás možnost komplexní lázeňské léčby zaměřené na diagnózu V/3 - stavy po komplikovaném zánětu plic. Léčba je hrazená zdravotní pojišťovnou a je nutné ji podstoupit do čtyř měsíců po ukončení hospitalizace. Návrh na ní vám vystaví praktický lékař nebo pediatr na doporučení pneumologa, případně váš odborný lékař.
Pozdrav v podobě relaxační hudby poslal OO Olomouc Muzikoterapeut Zdeněk Vilímek. Poslechnout si ji můžete na youtube.com/watch?v=L2D1vFYzp3s. Na videu se projdete Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu.

Jak si poradit se sčítáním obyvatel? Instrukci k němu vydal vedoucí Sociálně právního oddělení SONS Luboš Zajíc a vy ji najdete na sons.cz/03b-Odpovedi-a-informace-Scitani-obyvatel-2021-P4009953.html.

A ještě hrátky s češtinou pro bystré hlavy i pobavení. Dnes bude vaším úkolem přijít na co nejvíce podstatných jmen v prvním pádě jednotného čísla, která končí slabikou „le“ (například boule). Pokud se chcete podělit se svými výsledky, kontaktujte Klárku Hájkovou (e-mail: hajkova@sons.cz, tel.: 773 793 042).

Karel Novotný z OO Praha západ představil novou nekomerční Internetovou televizi pro seniory. Hurá TV můžete sledovat každý pátek Od rána po celý den na huranavylet.cz/tv/. A bez reklam. Stačí potvrdit tlačítko „přehrát“, a můžete začít vařit, vzdělávat se, cvičit nebo se jen bavit. To vše díky podpoře mnoha organizací, malých dárců i pracovníků spolku Hurá na Výlet. Máte-li dotazy, volejte linku 605 313 919 nebo pište na e-mail Info@huranavylet.cz.

Své časopisy v dubnu publikovaly oblastní odbočky SONS v Jihlavě (Pohoda), Havlíčkově Brodě (PAPRSEK), Olomouci (Olomoucký informátor), Jičíně (Světýlko), České Třebové (IN-OK), Vsetíně (Sonsáček), Semilech (Dorášek), a svůj Zpravodaj vydalo též Komunitní centrum Vrchlická.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 9 květen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Festina lente
STALO SE
Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
Zemřel Josef Lachman
RETRO
Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS
Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
S bílou holí po okolí
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT
S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ
Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT
Černobílé problémyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR