Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 9 květen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


LITERÁRNÍ KLÁNÍ


S bílou holí po okolí
Tak, teď si obléci bundu, obout si pevnou obuv, na hlavu čepici. Samozřejmě, moji nejbližší kamarádku, bílou hůl. Jak já jí říkám, očičko. „Dobrý den, já Vás zdravím. Jsem František a jsem z Hanušovic. A ještě, jsem členem šumperské odbočky SONS ČR, z. s. Budu vám vyprávět příběh o tom, jak cestuji já, jak se dá cestovat po šumperském okresu. Tak vyrazíme! A na záda batoh s občerstvením. Můžeme vyrazit.“
Mé rodné Hanušovice jsou pěkné město, které má do 5000 obyvatel. Přímo nad naším domem máme dobrý výhled na celou obec. I ti, co nevidí, mohou popsat její tvář, atmosféru. Na tu vyhlídku se dostanete cestou, která vede za benzinovou pumpu. Naše město je přístupné několika způsoby. Na dvou či čtyřech kolech po silnici. A to od Jeseníku, z Hynčic, z Habartic, od Prahy, od Zábřehu, také od Šumperka. Vlakem od směrů Šumperk i z Jeseníku. Z Čech k nám o víkendu přes Králíky jezdí Leo Expres, a je tu ještě jeden směr, Staré Město pod Sněžníkem, tam je možno také po silnici. Na uvedená místa se dá dostat i pěšky, jak se někdy hovorově uvádí, pěškobusem.
První zastávkou je místní známý pivovar Holba, exkurze je velmi zajímavá i pro návštěvníky se zrakovým handicapem. K tomu můžeme navštívit muzeum, které se nachází kousek u pivovaru, kde se dá v přízemí občerstvit kávou, čajem, ale také pivem a jídlem. Teď si přes okénko můžeme zakoupit a vyzvednout i pizzu, tak snad to půjde i při normálních návštěvách restaurace. Můžu ji doporučit, protože se k ní dostanete po pár schodech nebo po nájezdu pro vozíčkáře. Také prostředí je u restaurace příjemné a obsluha také. Dalším místem je Galerie Abakuk, kam se dostanete pěšky, autem nebo autobusem. Zastávka je hned před příjezdovou cestou. Galerie se nachází v budově, která má zajímavou historii. Na tomto místě naleznete výstavu starých věcí ze všech koutů domova, školy a jiných zákoutí života. Můžete si pohladit a ohmatat řezbářské výrobky majitelů, kteří mají mnoho ocenění. V Abakuku můžete navštívit i další část výstavy, která je proměnná. A také se můžete exponátů dotýkat. Ještě něco k našemu městu. Bude se celé postupně měnit k lepšímu, jak komunikace, parky, tak i městský úřad, zastávky, a už brzy skončí rekonstrukce vlakového nádraží, která je přizpůsobena i pro nevidomé. Tak už se těším. Autobusem do Šumperka se jede příjemně, ale dostanete se tam i vlakem. Krásná krajina, jede se kolem papíren, ale ty jsou jen známé prodejem různých papírenských výrobků, nachází se v Rudě nad Moravou. I na této trase se naleznou místa k návštěvě. Třeba z vlakové zastávky Bludov lázně se můžete dostat do Bludovských lázní. V blízkosti Hanušovic se nachází i poutní místa, kostel Nejsvětější Trojice a kaple svaté Anny v Potůčníku.
A jedeme vlakem dál, jinak musím říci, že po Olomouckém kraji se na průkazky ZTP a ZTP/P jezdí zdarma, stačí říci IDOSOK a ukázat průkazku a místo kam se jede v rámci našeho kraje. Dojeli jsme do Šumperka, jako každé známější město je nádraží upravené i pro chůzi s bílou holí, ale mám nakonec doprovod. To se mi nabídl výpravčí, který mě dovedl do haly, tam jsem se vydal k východu. Pak po dvou schodech na chodník k semaforu u přechodu, který je stále ozvučen. V Šumperku sídlí i moje odbočka organizace pro nevidomé, kterou najdete na ulici 8.května 22, kde se určitě dá domluvit prohlídka, ale opustíme toto místo a půjdeme směrem Turistické informační centrum, kde si můžeme zakoupit prohlídku historického města, třeba Malou Vídeň. Budeme se na této exkurzi zajímat o historii budov, míst ve městě, opravenou radnici, kde se můžete dostat i na věž. Na těchto místech je možno si sáhnout na některé sochy, domy a různé objekty. Víte, toto město je známé i čarodějnickými procesy, a tak si můžete se sluchátky projít Geschaderův dům, kde je jejich expozice. Nově rekonstruovaný bazén je docela přístupný i pro nás. V Šumperku je i dobrý výběr kaváren, cukráren, restaurací, třeba ta mexická, Red Rat, kde vás dobře obslouží, a dobře se najíte, je kousek od naší odbočky SONSu. Kvalitní pizzu koupíte v Pizzérii Istria, ale i saláty, těstoviny. Těch dobrých míst gastronomických naleznete více. Jako je Restaurace Opera, hned naproti dveřím do informačního centra, které sídlí v budově divadla.
Můžeme zajet i do míst ve směru na Jeseník, v tomto městě naleznete hlavně Priessnitzovy lázně, jejich kolonádu, prameny a Balneo park v přírodě. Po cestě jsou i lázně v Lipové a kousek je i do Zlatých hor. Ale teď jsme nastoupili do autobusu. „Dobrý den, prosím jednou do Velkých Losin, děkuji.“ A vyjeli jsme. Složil jsem si hůlku a poslouchal zvuk motoru, hlášení zastávek. Dorazili jsme do Velkých Losin, první zastávkou je zámek, který je přístupný i zrakově postiženým. Je to další známé místo spojené s čarodějnickými procesy, ale podle mne je to krásná kulturní památka s jedinečným stropem, který je znám tím, že ho nikde nedrží žádný sloup. Nikdo tam nesmí. A i park je hezký. Tak a parkem a cestou se blížíme k Ruční papírně, jedinečné v tom, že se tam stále vyrábí a zpracovává papír ručně. Až si celou papírnu projdete, tak se dostanete k lázním, také mají svou historii, architekturu. Koupit si můžete vstupenku do termálního bazénu, zajít si do místní kavárny, kde se v létě dá posedět venku. Projít si park a také si projít k Termálnímu aquaparku. Kousek od lázní se nachází autobusové i vlakové nádraží. A co se týče ubytování, naleznete jej v hotelu Praděd.
Ještě jedno kouzelné místečko, obec Vernířovice, také známá čarodějnickými procesy. To víte, v obci nalezete penzion U čarodějnice, který se nachází u obecního úřadu a u Kostela svatého Matouše. V penzionu se dá samozřejmě i ubytovat. Kousek dál je možné ubytování v Hotelu ReoNeo, je příjemný k přespání, wi-fi připojení, televize, příjemné prostředí a okolí, příjemná obsluha, vedení. U objektu se můžete vykoupat, opalovat, zahrát si tenis, badminton, fotbal, houpačky, uvnitř si zahrajete kulečník, stolní tenis, stolní fotbálek, ale ta příroda je krásná a hlavně zdravá. Je tam i možnost dojít a sáhnout si na památnou lípu, která stále bojuje. Když si na ni sáhnu, obejmu, a ať je jaro, léto, podzim, zima, vždy mě nabíjí energií. „Ach, ta krása ...“
Těch míst a měst k poznání je více, jako v Chromči, to je obec mezi Bludovem a Zábřehem. Tam si můžete zajít k Obru Drásalovi, příjemná hospůdka.
Tak do autobusu a pojedu přes Šumperk, kde přesednu a pojedu domů, zde v Olomouckém kraji v Arrivě jezdíme s průkazkami zdarma.
Už jsem doma, tak zase někdy příště. A hlavně s úsměvem a hezky si odpočiňte. Děkuji.
František Vyhnálek, OO SONS Šumperk


Obsah

ÚVODEM: Festina lente
STALO SE: Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál 1. díl)
Zemřel Josef Lachman
RETRO: Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS: Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ: Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 9 květen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Festina lente
STALO SE
Přehledně
A ještě z Havlíčkova Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
Zemřel Josef Lachman
RETRO
Jeden větší článek ze starých stránek
LIDÉ KOLEM NÁS
Realizovat se chci hlavně v nahrávacím studiu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
S bílou holí po okolí
Dovolená? Olomouc a Litovel!
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 05/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT
S lékařem o způsobech vyšetření ledvin
ZDRAVÍ
Vědecky ověřovány jsou dnes i účinky léčivých rostlin
SPORT
Černobílé problémyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR