Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 18 Září 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Loučení a uklízení
POZVÁNKA: Máte program na září? Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš
STALO SE: Vokál Klub zpíval v Janských Lázních
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Komunitní centrum Vrchlická
Všichni jsou už v Mexiku
LIDÉ KOLEM NÁS: Zvukové cesty: výpravy, při kterých si pod nohy vidět nemusíte
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana (Dokončení z minulého čísla)
Plno techniky… A ono stačí mlasknout?!?
ZDRAVÍ: Umíme správně dýchat?
KULTURA: Andrzej Jakimowski – Představivost je největší silou lidské mysli
JAZYKOVÝ KOUTEK: O našem, svém a jeho a o třetím, který není
SPORT: V Blansku vítězí ŠTART Levoča a Karel Pařil


Komunitní centrum Vrchlická


O otevření „Komunitního centra Vrchlická“ jsme vás již informovali v časopisu ZORA s pořadovým číslem 5/2017. V současné době má zmíněné centrum za sebou téměř rok a půl organizování nejrůznějších vzdělávacích akcí a zajímavých činností.
Z tohoto důvodu jsem požádala o krátký rozhovor paní Mgr. Věru Macháčkovou, vedoucí Komunitního centra Vrchlická, které sídlí v ulici Vrchlického 74, v Praze 5.

Připomeňme si, kdo může služby centra využívat?
Komunitní centrum nabízí možnost neformálního vzdělávání a trávení volného času nejen osobám nevidomým a slabozrakým, které žijí na území hlavního města Prahy, ale také jejich rodinám, příbuzným či přátelům.

Co vše nabízíte?
Kromě pravidelných aktivit zaměřených na vzdělávání, což jsou například – semináře a kurzy buď finanční gramotnosti, prevence dluhů, či obrany proti tzv. „šmejdům“ nabízíme i ukázky a výuku práce s náročnými kompenzačními pomůckami jako jsou např. chytré mobilní telefony.
V nabídce jsou i různé kulturní akce. Mezi oblíbené patří Ambientně rockové večery, což je poslech zajímavých hudebních ukázek s komentářem hudebního redaktora.
Stejně oblíbené jsou i pravidelné filmové kluby, kde jsou promítány filmy s komentářem pro osoby nevidomé a slabozraké, popřípadě s následnou besedou o tom, jak se divákům film líbil, kde a jak se natáčel, co jim utkvělo v mysli, co by chtěli dovysvětlit, co jim bylo nejasné či připadalo skryté.
V nabídce máme cestovatelské přednášky, pořádáme vycházky Prahou s odborným výkladem pro osoby s těžkým zrakovým postižením. Tady bych zejména pochválila vycházku za poznáváním ptačích hlasů, kterou nám připravili na míru ornitologové.
Nemalou pozornost věnujeme zdravotní osvětě a prevenci obezity. Velmi oblíbené jsou semináře či besedy o bylinkách a zdravém chutném vaření.
V naší nabídce nechybí ani kurzy věnované výchově znevýhodněných dětí, kde nám odborně radí psycholožky či speciální pedagogové.
V dnešní uspěchané době je velmi důležité věnovat se aktivnímu stárnutí a vícegeneračnímu soužití. Na seminářích nám tuto tematiku vysvětlila paní psycholožka. Ta nám také ukázala různé techniky jednání a cvičení.

O jaké aktivity je největší zájem?
Největší zájem je o vycházky s odborným výkladem, ale i filmový klub má své příznivce. Velmi navštěvované jsou také besedy s bylinkářkou paní Magdalenou Dobromilou Staňkovou, která nám zajistila i text své knihy „Bylinky pro děti a maminky“ pro zrakově postižené čtenáře. Velký úspěch měla konzultace s vizážistkou. Oblíbená a pravidelná jsou setkání hráčů Mezinárodní dámy, kteří se díky tréninkům zúčastnili i turnaje pro širokou veřejnost letos v Pardubicích.
V rámci našeho centra je možné zajistit i psychologickou a pedagogickou pomoc zrakově postiženým jednotlivcům i rodinám s postiženými dětmi.

Jak taková pomoc probíhá?
Pomoc probíhá formou individuální konzultace. Jde o pohovor s odborníkem, psychologem či speciálním pedagogem.

Kolik klientů využilo některou z nabídek vašeho centra?
Naše služby zatím využilo sto dvacet devět znevýhodněných osob. Je to zatím jen orientační číslo, protože mnoho zájemců přichází se svými přáteli, nebo rodinnými příslušníky. My započítáváme pouze osoby těžce zrakově či jinak znevýhodněné, které se u nás zaregistrují, doprovody jen požádáme o podpis do prezenční listiny.

Co je podle vás důvodem toho, že se lidé více nezapojují?
Důvodem je zatím krátká doba naší činnosti, ale i roztříštěnost v naší komunitě. Určitou roli také hraje dostupnost mnoha jiných aktivit, různých kulturních akcí a v neposlední řadě i pohodlnost.
Občas se lidem nechce nikam docházet, je jednodušší si zapnout počítač či chytrý telefon a zabavit se sám. A tak někteří lidé zůstávají izolováni od okolního světa. Jsou raději doma a o dění okolo sebe ztrácejí zájem.
Právě tady je místo pro naše komunitní centrum. Naším úkolem je přimět lidi k tomu, aby se setkávali, seznamovali se, předávali si zkušenosti a trávili čas společně.
Nabídka akcí je široká, ale uvítáme i návrhy od klientů. Pokud právě tu vaši oblíbenou činnost v nabídce nemáme, ozvěte se nám. Možná se najdou i další lidé, kteří by měli zájem o to, co baví právě vás. Poptáme se v komunitě a v případě zájmu většího počtu lidí se pokusíme uspořádat takovou akci, která by byla šitá takřka na míru. Propojíme vás s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy. I tohle je úkolem centra. Lidé zde mohou najít nejen spoustu informací, rad či kulturních zážitků, ale i nové přátele.

Pokud někomu unikla informace o komunitním centru, kde se dozví o připravovaných akcích?
Informace o dění v Komunitním centru najdete přes konference určené pro zrakově postižené uživatele: jsou to Informace z Prahy phainfo@konference.braillnet.cz, pha_info@braillnet.cz.
Klienti, kteří některou z našich akcí navštívili, většinou mají zájem i o další. Těm na jejich žádost seznam akcí posíláme přes e-mailovou adresu, kterou nám dají.
Informace jsou zveřejňovány také na webových stránkách SONS ČR – www.sons.cz/projekty/kcvrchlicka/akce.
V pracovních dnech v době od 9 do 16 hod můžete kontaktovat i mě přes e-mailovou adresu machackova@sons.cz.

Na jaké adrese zájemci centrum najdou a jak se k němu dostanou?
„Komunitní centrum Vrchlická“ najdete v Praze 5, v ulici Vrchlického 74.
Jezdí k nám tramvajové linky číslo 1, 7, 9, 12, 20, 99. Vystoupíte na stanici Klamovka. Cesta od zastávky není nikterak dlouhá, přesto klientům nabízíme, že na ně po telefonické domluvě na stanici počkáme. Zdejší akce jsou plánované. My víme, kdo k nám přijde, a tak není problém se domluvit na doprovodu od zastávky.
Někdy míváme sraz přímo v Krakovské ulici před sídlem SONS. Přece jen tuto adresu lidé už za ta léta dobře znají.

Co plánujete na září?
Září přináší bohatý program. Ráda bych čtenáře ještě pozvala například na následující akce:
21. září nás opět navštíví vizážistka Adélka,
24. září se uskuteční sezení s psycholožkou – je nutná rezervace přes e-mail machackova@sons.cz.

Je nutné potvrdit účast na všech akcích?
Pokud vás některá z nabídek zaujala, prosím, potvrďte svou účast přes e-mailovou adresu machackova@sons.cz nebo novotny@sons.cz, abychom věděli, kolik klientů přijde, popřípadě vám dali vědět o změnách, které mohou nastat.

Zmíněné kurzy a semináře budou realizovány v rámci projektu do prosince roku 2018.
Plánujete nějaké návazné akce, přímo v centru?
Samozřejmě bude záležet na zájmu lidí, protože právě kvůli nim centrum vzniklo. Nejoblíbenější akce budeme pořádat i nadále.

Podařilo se vám propojit komunitu nevidomých a slabozrakých s dobrovolníky, nebo dalšími komunitami či organizacemi osob s těžkým zdravotním postižením?
Spolupráci jsme navázali se školami pro zrakově postižené, dále s LORMem, což je Společnost pro hluchoslepé, zapsaný spolek, který sdružuje od r. 1991 hluchoslepé spoluobčany, jejich rodinné příslušníky a zájemce o problematiku osob s hluchoslepotou.

Děkuji vám za rozhovor a přeji „Komunitnímu centru Vrchlická“ hodně spokojených klientů.

Ilona Ozimková


Obsah

ÚVODEM: Loučení a uklízení
POZVÁNKA: Máte program na září? Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš
STALO SE: Vokál Klub zpíval v Janských Lázních
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Komunitní centrum Vrchlická
Všichni jsou už v Mexiku
LIDÉ KOLEM NÁS: Zvukové cesty: výpravy, při kterých si pod nohy vidět nemusíte
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana (Dokončení z minulého čísla)
Plno techniky… A ono stačí mlasknout?!?
ZDRAVÍ: Umíme správně dýchat?
KULTURA: Andrzej Jakimowski – Představivost je největší silou lidské mysli
JAZYKOVÝ KOUTEK: O našem, svém a jeho a o třetím, který není
SPORT: V Blansku vítězí ŠTART Levoča a Karel Pařil


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 18 Září 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček,
Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Loučení a uklízení
POZVÁNKA
Máte program na září? Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš
STALO SE
Vokál Klub zpíval v Janských lázních
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
Komunitní centrum Vrchlická
Všichni jsou už v Mexiku
LIDÉ KOLEM NÁS
Zvukové cesty: výpravy, při kterých si pod nohy vidět nemusíte (Pavel Švec)
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana – II.
Plno techniky… A ono stačí mlasknout?!? – fejeton Evy Budzákové
ZDRAVÍ
Umíme správně dýchat?
KULTURA
Andrzej Jakimowski – Představivost je největší silou lidské mysli
JAZYKOVÝ KOUTEK: O našem, svém a jeho a o třetím, který není
SPORT
V Blansku vítězí ŠTART Levoča a Karel Pařil



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR