Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 15, srpen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


O čem se moc nemluví – Prázdninový splín


Od raného dětství, kdy jsem začala chápat pojem prázdniny nebo dovolená, se u mě pravidelně dostavoval tento specifický druh melancholického netěšení na začátek školního roku nebo pracovního týdne po dovolené. Byla jsem ale natolik rozumná, že jsem si – zřejmě v důsledku pudu sebezáchovy – intenzivně připomínala, co hezkého mě čeká po návratu domů. Třeba vlastní postel, kulturní aktivity, kamarádky ze školy, fajn kolegové, zajímavé zadání v práci nebo třeba i zajímavé učební předměty, pokud šlo o školu. Z bible znám moudré rčení – netrapte se zítřejšími starostmi, dnešek jich má dostatek. Nemá tedy smysl příliš se zabývat tím, na co se netěším, co mě bude v pondělí otravovat, v jakém stavu najdu byt po návratu z dovolené a dalšími chmurnými perspektivami.
Jak na to, abychom si konec dovolené nepokazili nelibými vyhlídkami?
Pro každého by mělo platit, že když porozumí nějakému problému, lépe najde způsob, jak ho vyřešit. Zkusíme tedy najít příčiny prázdninového splínu, a možná se pak pokusit mu předejít nebo ho zmírnit natolik, abychom v sobě zbytečně neživili stres a blbou náladu. Jako benefit můžeme přijmout třeba zbrusu novou kvalitu života, kterou jsme nevědomky postrádali.
Prázdniny i dovolená (dále jen prázdniny) jsou čas, kdy zdánlivě nic nemusíme. Prázdniny jsou od slova prázdno, tedy čas uprázdněný od povinností, který si teoreticky mohu zaplnit způsobem nabízejícím odpočinek od fyzické nebo psychické zátěže všedních dnů, odpočinek od stereotypů, změnu prostředí, změnu denního programu, změnu lidí, s kterými přicházím do kontaktu.
Tohle vypadá lákavě. Mám před sebou čas, který je výhradně můj a je na mně, co a koho si vyberu k jeho příjemnému prožití.
Už jsme zvolili způsob, jak naplnit nejbáječnější období kalendářního roku. Už máme za sebou nákup jízdenky, promyšlené sbalení zavazadla a zejména pečlivý výběr místa, kde chceme své prázdniny nebo jejich část strávit. Před námi jsou jen báječné dny a báječné zážitky. To ale všechno jednou skončí, protože je čas svobody a čas termínů.
Od kdy to začíná?
Prázdninový splín se poprvé objevuje zhruba kolem 15. roku věku, kdy -náctiletí s přiměřenou mírou samostatnosti prožívají svůj prázdninový čas. Přestože se celoročně mohou spolehnout na pomoc rodičů, vědí, že po prázdninách tu zas budou nároky, závazky, povinnosti, nedostatek svobody a někdy nadbytek komunikace s nepříjemnými lidmi.
Proč se stres objevuje již ve věku her a malin nezralých, jak by jej pojmenoval básník?
Je to tak, že s tímto věkem přirozeně roste pocit zodpovědnosti i míra vlastního rozhodování. To prostě patří ke zrání. Málokdo se tomu vyhne, pokud se záměrně nerozhodne nedospět, o čemž jste se před časem také mohli dozvědět v naší rubrice O čem se moc nemluví.
Seznam nabídek prázdninových programů pro každého je velmi pestrý. Kromě rekreace může zahrnovat také všemožné brigády, sdílené pobyty na táborech, turistických a zážitkových zájezdech, setkání zájmových a sportovních skupin všeho druhu. Ale i to jsou prázdniny, tedy změna prostředí, stereotypů a sociální bubliny.
Někdo má rád svůj klid na chalupě, která patří jemu nebo někomu z rodiny, stará se o zahradu, zpracovává úrodu, opravuje kde co, buď aby to zvelebil nebo vylepšil. Někdo zde hlídá vnoučata nebo dohlíží na staré rodiče, když může, pomůže. Dělá to rád, protože během pracovního nebo školního roku se ke spoustě těch aktivit nedostane. Libuje si, že je na čerstvém vzduchu, zahrada je zkultivovaná, domácí zavařeniny ve sklenicích a občas i chvíle pohody, kdy si zahraje s rodinou či sousedy deskové hry nebo si jde zaplavat do lomu nebo zalyžovat.
Jsme-li už na místě, které jsme pro své prázdniny svobodně zvolili, prožíváme přesně to, co jsme si předsevzali. Odpočíváme, aniž se nudíme, komunikujeme, protože chceme, děláme to, co nese užitek, aniž nás k tomu někdo nutí. Prostě jsme v pohodě. Jenže, všechno někdy končí a konec prázdnin se neodvratně blíží. Máme před sebou balení, nervozitu z cestování, špatné svědomí, že jsme celý čas nebyli na sociálních sítích nebo neodpovídali na e-maily, a před sebou neodvratný začátek pracovního týdne, zahájení školy, hluk velkoměsta, osobní volno omezené na minimum anebo – stejně krutá nuda v osamělosti prázdného bytu. K tomuto stresu se může připojit zklamání z dovolené, která se nepovedla, ať už ty důvody jsou jakékoliv. Na brigádě byli samí lemplové, takže kýžený přivýdělek nesplnil naše očekávání, rodina, s kterou jsme sdíleli společnou střechu nad hlavou, prudila a vnoučata jsou rozmazlená a upištěná. Moře je moc slané, hory příliš vysoké a v údolích jsou klíšťata. Jenže život jde dál, ať se nám to líbí nebo ne.
Může za to civilizace?
Podobné pocity prožívá většina lidí v tzv. západním světě. Dokonce existuje odborný termín pro neděli, po které následuje pracovní týden. Říká se tomu blues nedělní noci. Trpí jím většina tzv. byznysového světa. Příčiny jsou nejspíš v tom, že se práce a nároky na výkon vtírají i do dnů odpočinku. Jistá psychoterapeutka (Psychology Today) dokonce vyjádřila přesvědčení, že mnozí lidé i relaxaci považují za úspěšný výkon.
Jisté je, že civilizace přináší netušené změny v biologickém i duševním životě běžné populace. Nicméně jsem přesvědčena, že splín dostavující se před koncem prázdnin tu byl již před více než sedmdesáti lety, nejspíše někdy od konce 2. světové války, kdy se čas volna a práce velmi přesně rozdělil a specifikoval. S koncem volných dní se u většiny lidí dostavuje smutek z pomíjivosti dobrých věcí, stýskání po místech a lidech, které jsme na krátkou dobu navštívili, nastává pocit, že nikdy už nebude takhle dobře. Prázdninová volnost i příjemné prožitky mohou být rychle vystřídány situační či krátkodobou depresí, která vzniká mezi smutkem z končícího volna a strachem či stresem z blížícího se pracovního týdne. V lepších případech se projevuje jen touto dočasnou sklíčeností, v horších přechází do úzkostí, hluboké deprese nebo panik. Silně také může ovlivnit náš spánek. Tento stav se může objevit i s vyhlídkou návratu domů, kde nás nečeká nikdo blízký nebo nás čekají nepříjemnosti.
Dovolujeme si předložit několik dobrých rad, které mohou přispět ke šťastnému návratu i k dobrému zahájení všedního času na počátku pracovního týdne.
1. Než odjedete na své prázdniny, snažte se urovnat všechny konflikty a zbavit se negativních pocitů z lidí na pracovišti i rodinných příslušníků. Lépe se vám bude vracet, když nebudete prožívat obavy z nejistých vztahů. A k tomu dozajista patří i prázdná plocha psacího stolu nebo kuchyň uklizená před odjezdem.
2. Dbejte na to, abyste po návratu z cest nebo před odjezdem do školy mimo domov měli jeden celý den, kdy si můžete dopřát nějaký dobrý zážitek. Ráno si udělejte čas na příjemnou sprchu a dobrou snídani. Pak si zvolte nějaký program, nejlépe mimo domácí prostředí, který vám spolehlivě zaručí dobrou náladu. Je chyba poslední den volna před začátkem všedního týdne prolenošit, protože o to brutálnější je nástup do kolotoče každodenních povinností.
3. Sepište si krátký seznam lidí, aktivit i míst, která vám v následujícím pracovním týdnu způsobí potěšení. Prohlížení fotek a čtení prázdninového deníku (je fajn ho mít) ale odložte až na dny, kdy už vás nebude bolet změna osobního režimu.
4. První pracovní den si včas dobře naplánujte. Pokud je to možné, vynechte důležité pracovní porady, schůzky s nepříjemnými lidmi a případnou návštěvu lékaře domluvte až na další den. Dopřejte si jako odměnu večer, na který se můžete od rána těšit. Zvolte si pondělí jako zahřívací kolo pro další náročné dny v týdnu.
5. Dobrým nástrojem k odstranění večerního splínu před zahájením pracovního týdne je sledování filmu nebo poslouchání zvukové knihy s příběhem, který vám dopřeje na svůj splín zapomenout. Odborníci doporučují třeba životopisné filmy nebo romány, které jsou sice vymyšlené, ale klidně by mohly být reálné. Pro tento účel se nedoporučuje romantika ve stylu Červené knihovny, thrillery, horory nebo napínavé dobrodružné příběhy. A před spaním, které by mělo být příjemné, si dopřejte zklidňující hudbu a třeba i hry lásky šálivé. Prostě něco, co vaše dobré zážitky z prázdnin umocní anebo vám pomůže zapomenout na ty horší.

PaedDr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 15, srpen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS
Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA
Eva Budzáková
O jednom nezapomenutelném stroji
POZVÁNKA
Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR