Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 15, srpen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


Přehledně


Tuto rubriku vytváříme z příspěvků našich oblastních odboček. Co se v nich dělo z kraje léta? Pojďme se na to podívat, dnes ze západu na východ. Máte zájem číst celé reportáže a případně si prohlédnout i fotografie z jednotlivých akcí? Navštivte stránky sons.cz/odbocky/aktuality.

Rokycanští vyrazili 25. 5. na výlet do Roztok, kde si užili komentovanou prohlídku místního zámku. Ta byla hned dvoufázová, a v přestávce se tak mohli posilnit dobrým obědem. Výlet zakončili procházkou v zámeckém parku. Jak se sami vyjádřili, akce velmi zpříjemnila jejich všední dny. V Rokycanech se, prý po velkých přípravách, uskutečnil také koncert Vokál klubu SONS. Konal se 17. 6. v rámci festivalu Dny umění nevidomých ve zdejším kostele Panny Marie Sněžné a velmi se povedl. Poděkování za to patří nejen členům pěveckého sboru, ale i místnímu městskému úřadu, Plzeňskému kraji a Plzeňské diecézi. Rokycanští poděkovali i ředitelce Městské knihovny, která v prostorách knihovny umožnila umístění sbírkové kasičky. Pejsek čtenáře zaujal a hned byl darován první příspěvek.
V rámci festivalu „Otevřeno“ navštívili kolínští ve zdejším divadle představení Prodaná nevěsta. Ne však operu, ale operetu. Tu zpracovali v 80. letech královéhradečtí tvůrci s tím, že převedli sólové party do sborové formy. Představení odehrálo 40 členů spolku divadelních ochotníků Aloise Jiráska z Úpice. Jejich zpěv výborně doplnila kapela, dobové kostýmy a kulisy. Představení lze prý „jen doporučit“.

Táborští podnikli výlet na Šumavu. Cílem bylo okolí vesničky Stožec, kterou byste našli uprostřed Národního parku Šumava. Od vlaku se vydali pěšky na pětikilometrovou túru do Nového Údolí. Cestou překonali repliku dřevěného mostku přes říčku Světlá. Po obědě je čekala návštěva „Památníku železné opony“. Tvoří ho pozorovací věž, signální stěna se dvěma ploty a zátaras. Návštěvníci se zastavili i na pohraničním mostku přes Údolský potok a vedle něho objevili repliku orientačního hraničního sloupu z období první republiky. Zpět k penzionu se jedna skupinka vracela stejnou cestou, druzí po Ferdinandově, Oslí a Jelenovršské cestě podél Schwarzenberských kanálů, které se využívaly pro plavení dřeva. Večer se zpívalo a hrálo na kytaru. Slovenští turisté si prý dokonce udělali soukromé nahrávky, které možná kolují na internetu. Druhý den shlédli táborští v Informačním středisku Stožec ukázku šumavské zvířeny, rostlinstva a poslechli si přednášku o minulosti přírody a o lidech na Šumavě. Poté se stihli projít po „Stožeckých loukách“ a před odjezdem pro ně majitelka penzionu uchystala ještě pohoštění, polévku, špekáčky a domácí šťávu.

Jaký letní program si připravili v Semilech? 20. 7. vyrazí do pražských Kbel, kde navštíví zdejší letecké muzeum. A 27. 7. plánují opékání špekáčků u Bumbalky.

Přesuňme se na Moravu. Jihlavské oslovila učitelka místní základní školy s dotazem, zda by mohla i s žáky třetí třídy navštívit jejich odbočku. A tak se konala beseda, předváděčka i ukázka pomůcek. Děti i učitelka kladly mnoho otázek, třeba takovou, jak může nevidomý, když nikdy neviděl, mít představu, jak vypadají barvy.
Koncem května se olomoučtí vypravili na třídenní poznávací pobyt do Prahy. Ještě v den příjezdu stihli navštívit letohrádek Kinských s parkem a Národopisným muzeem. Druhého dne se vydali Královskou cestou od Prašné brány k Pražskému hradu. České krále však ne vždy následovali. Občas totiž zabočili do postranních uliček a díky tomu se ocitli třeba v kulisách historického filmu, které chystal štáb pro natáčení. Na Karlově mostě splynuli s proudem turistů ze všech koutů světa, na Malé Straně nahlédli do tajů starých pověstí pražských a v muzeu potkali pár strašidel. Navštívili i chrám panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského, kde dlouho hledali sošku Pražského Jezulátka. Tečkou za celodenní procházkou byl výjezd lanovkou na Petřín, návštěva jeho zahrad, rozhledny i bludiště. Třetího dne nahlédli pod pokličku výroby knih a časopisů v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana. S Prahou a jejím čilým ruchem se rozloučili na Václavském náměstí, a poté ještě na Hlavním nádraží.

Olomoučtí zvou také na benefiční bleší trh. Ten začal už 14. 6. na zdejším Dolním náměstí, pod kostelem Zvěstování Páně. Je otevřen každý všední den od 15 do 17 hod. Co můžete darovat? Nádobí, sklo a porcelán, hračky, menší elektrospotřebiče, nářadí, čisticí prostředky, parfémy, bižuterii apod. Kam tyto věci přinést? Přímo na bleší trh, nebo před mší svatou do sakristie kostela. Naopak nenoste potraviny, šatstvo, a knihy jen omezeně. Pomáhat je možné i tím, že si na trhu něco koupíte. Cenu předmětů, které si vyberete, určíte vy sami.

Přerovští a jejich příznivci se 27. 6. sešli ve zdejší kavárně U Červené kočky na "Předprázdninovém setkání se zpěvem". Vedoucí odbočky Kamila Hošková doprovodila na housle přerovského zastupitele Pavla Košutka, který zpíval a hrál na kytaru. Přidali se Mirek Pungarát, František Haluzík a Michal Hlaváč na foukací harmoniky, kytaru, a Kateřina Elstnerová doprovodila vzniklou kapelu i na klarinet. Panovala výborná nálada. Takové posezení se tu koná dvakrát ročně a všichni se už těší na to předvánoční.

A na závěr do Kroměříže. Tady se pořádalo kreativní dopoledne. Zvolili oplétání sklenic a skleněných lahví pomocí provázků z rozličných materiálů. Tato technika se jim natolik zalíbila, že se k ní na některém z příštích setkání hodlají vrátit a zdokonalit se v ní. V Kroměříži pokračují také kurzy Braillova bodopisu. Jeho klienti si jako vždy vyzkoušeli čtení nových znaků i jejich psaní na Pichtově psacím stroji.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 15, srpen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS
Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA
Eva Budzáková
O jednom nezapomenutelném stroji
POZVÁNKA
Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR