Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 15, srpen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


STALO SE: Kalendárium


Kdy byly u nás poprvé letní prázdniny? V červenci v roce 1787. A nařídil je rok předtím Josef II., konkrétně 24. května 1786. Důvodem bylo, aby děti mohly pomáhat rodičům celé léto na polích. A jak je tomu dnes? Děti o prázdninách jsou proti školnímu roku méně aktivní, mají nepravidelný režim, holdují více dobrotám a přibírají na váze. Co by poradil Josef II.? Třeba abyste jim namísto zmrzliny podávali raději vodní meloun. Zatímco točená vanilková obsahuje okolo 140 kalorií, 100 gramů melounu jen 30. A mimochodem, meloun není ovoce, ale zelenina. Jeho teta je okurka a švagrová dýně. A také buďme rádi, že nežijeme na planetě Uran. Tady totiž trvá léto 21 pozemských let.
Ale tak daleko se vydat ještě neumíme. Vždyť 20. 7. 1969 přistáli Američané teprve na Měsíci. A 11 let předtím, 23. 7. 1958, zasedly v britské Sněmovně lordů první ženy.
Mohli se potkat malíř Alfons Mucha a zpěvák Karel Gott? Toť otázka. Alfons totiž zemřel přesně v den, kdy se Karel narodil, tedy 14. 7. 1939.

Nahlédněme do Tyflopedického lexikonu jmenného od Josefa Smýkala. 20. 7. 1906 se narodil český a slovenský tyfloped Osvald Krátký. V roce 1926 nastoupil jako výpomocný učitel ve Státním ústavu pro nevidomé v Levoči. Po 13 letech však musel Slovensko opustit, neboť to vytvořilo separátní stát. V roce 1945 nastoupil jako odborný učitel a správce internátu v Deylově ústavu pro nevidomé v Praze. Po třech letech přestoupil do ZŠ pro nevidomé na Hradčanech, kde působil 22 let. Ve svých 64 letech by mohl jít do důchodu, ale namísto toho pracoval v ZŠ pro žáky se zbytky zraku v pražské Šporkově ulici. Sečteno a podtrženo, jako pedagog se téměř 40 let věnoval nevidomým. Pro žáky levočského ústavu vytvořil mapu československých železnic. V padesátých letech spoluvytvořil první učebnici českého zkratkopisu pro žáky základních škol. V 60. letech byl vedoucím kolektivu pro zpracování učebnic pro nevidomé žáky.

A 5. 8. 1870 se narodil ladič klavírů a kavárenský hudebník Antonín Růžička. Po odchodu z Ústavu pro nevidomé v Praze na Hradčanech se rozhodl, že bude žít samostatně. V roce 1902 byl jeden ze 17 nevidomých, kteří přišli na valnou hromadu Podpůrného spolku samostatných slepců pro země Koruny České. A byl zvolen jeho předsedou. Ředitelé pražských ústavů pro nevidomé pokládali tuto organizaci za buřičskou. Chtěla totiž, aby nevidomí nebyli jen pasivním objektem dobročinnosti a péče od kolébky do hrobu, ale aby svůj život vzali do vlastních rukou. Čeští nevidomí tak navázali na snahy nevidomých v Německu, a po první světové válce začal spolek zakládat i vlastní dílny a prodejny výrobků.

Pojďme na skok do literatury. Tento muž je pokládán za zakladatele moderního anglického dramatu. Vzdělával se jako samouk, hlavně četbou v knihovně Britského muzea. Aktivní byl i v politickém životě. Od roku 1897 několik let působil jako londýnský radní. Byl zastáncem „fabiánského socialismu“, jenž má vzniknout postupnými reformami kapitalismu. Mimochodem, když se dnes podíváme na institucionální uspořádání Evropské unie, neměl ten člověk v mnohém pravdu? Ale svou pravdu má každý z nás, takže se raději vraťme k jeho dramatické tvorbě. Za její vrchol je považována komedie „Pygmalion“, satira na uspořádání viktoriánské Anglie. Stala se předlohou k muzikálu „My Fair Lady“ a její autor i za ni získal v roce 1925 Nobelovu cenu za literaturu. George Bernard Shaw se narodil 26. července 1856 v Dublinu.

A na závěr ještě něco politiky. Byl jedním z nejdéle vládnoucích panovníků v Evropě. Jeho soukromý život byl ale poměrně tragický. V roce 1854 se oženil s Alžbětou Bavorskou (Sisi), ale jejich zprvu šťastné manželství záhy ztroskotalo. Jeho bratr Maxmilián byl zastřelen v Mexiku, syn, korunní princ Rudolf, spáchal sebevraždu, bratr Karel Ludvík zemřel na tyfus poté, co se napil vody z Jordánu a císařovna se stala obětí atentátu. Následníkem trůnu se tak stal syn jeho bratra, už zmíněného Karla Ludvíka – arcivévoda Ferdinand d’Este, který ale zemřel 28. června 1914 při sarajevském atentátu. My ale mluvíme o Františku Josefu I., císaři rakouském, českém a uherském králi. Ten se narodil 18. 8. 1830 na zámku Schönbrunn ve Vídni.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS: Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA: Eva Budzáková - O jednom nezapomenutelném stroji (Skoro pohádka)
POZVÁNKA: Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 15, srpen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Kdo vyrobil první hodinky pro nevidomé?
SONS online - prostor přístupný všem
LIDÉ KOLEM NÁS
Vášnivý ponor do Braillova písma
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
O čem se moc nemluví – Prázdninový splín
POVÍDKA
Eva Budzáková
O jednom nezapomenutelném stroji
POZVÁNKA
Vida! - zábavní vědecký park i pro nevidomé



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR