Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 19 říjen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


STALO SE: Přehledně


Léto se stává minulostí. Podzimní rovnodennost letos nastala v pěkném čase, 22. 9. ve 21 hodin a 21 minut středoevropského letního času. Děti narozené na podzim jsou prý nejen lepší studenti, ale mají i vyšší pravděpodobnost dožít se vyššího věku. Jedna z teorií naznačuje, že je to tím, že se jako miminka vyhnou letním infekcím. „Kufry balí“ i ptáci. Někteří poletí „jen“ do Afriky, ale třeba rybák dvouocasý každoročně cestuje mezi Grónskem a Antarktidou, a uletí až 44 tisíc kilometrů.
Pojďme nahlédnout do „Tyflopedického lexikonu jmenného“. Jeho autor, Josef Smýkal, se narodil 19. 9. 1926, a letos by tak oslavil své 95. narozeniny. 5. 10. 1713 se narodil francouzský myslitel Denis Diderot. A proč ho Josef Smýkal v lexikonu zmiňuje? Diderot ve svém filozofickém díle totiž zřejmě poprvé v historii povyšuje slepce na úroveň ostatních lidí: „Jejich osobnost je plnohodnotná, mají základní možnosti poznávání světa… Jejich myšlení tímto není omezeno.“ 23. 9. 1930 se narodil světoznámý americký jazzový nevidomý zpěvák a hudebník Ray Charles. Co třeba jeho "Hit the Road Jack?" A 10. 10. 1894 zemřel William Moon, nevidomý anglický právník. V jeho době bylo v Anglii a Skotsku okolo 30 druhů písem pro nevidomé. Ale žádné mu nevyhovovalo, proto okolo roku 1847 sestavil vlastní. Vycházelo z tvarů latinky, a William Moon pro něj sestrojil rovněž speciální psací stroj.
A nyní k našim oblastním odbočkám. Co podniká se svými členy OO Vrchlabí? Za prázdniny se u nich událo mnoho zajímavého. 18. 8. navštívili zámek Hrubý Rohozec, a 25. 8. si udělali výlet lanovkou na Portášovy boudy. Bylo to pro ně nové místo, tak se po něm trochu prošli. 1. 9. opékali buřtíky u jejich členky Lenky. 8. 9. si na odbočce zahráli oblíbené bingo. Na další týdny chystají promítání filmu, podzimní tvoření, povídání o Rumunsku (i pro veřejnost), a další Bingo.
OO Kroměříž informovala o svém Oblastním shromáždění, které se konalo 30. a 31. srpna. Členové OO si na něm zvolili Oblastní radu na následující čtyřleté období. Předsedou se stal Jan Kurek, pokladníkem Erika Hanzalová, dalšími členy Ludmila Fridrichová, Jana Navrátilová a Jana Varaďová. Jména uvádíme bez titulů. Členové OO byli seznámeni s výsledky X. Celostátního shromáždění, volbou prezidenta, viceprezidenta, a Republikové rady SONS. Dále si připomněli činnost OO za uplynulé nelehké období, a odsouhlasili plány činnosti na rok 2022. K Oblastnímu shromáždění promluvil též místostarosta Kroměříže Vít Peštuka.
Karel Novotný informoval o návštěvě brněnské vily Tugendhat a její přilehlé zahrady. Ta se uskutečnila 3. 9. a účastnilo se jí více než sto členů SONS. Technické nápady německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a neomezený účet manželů Tugendhatových tady dokázaly vytvořit unikátní umělecké a technické dílo, které je od roku 2001 na seznamu světového dědictví UNESCO. Účastníci si poslechli podrobný a citlivý výklad průvodců, a některé exponáty mohli prozkoumat i hmatem.
OO Kyjov zve nejen své členy a příznivce na „Narozeniny ve tmě“. Budou se konat v Kyjově, v pátek 24. 9. od 9.00 do 22.00 hodin. Kromě 25. výročí vzniku SONS ČR si kyjovští připomínají i 30 let své existence. A chtějí se přiblížit i zdravé veřejnosti. I proto pořádají prezentační den své činnosti a dovednosti. Budete si moci vyzkoušet zvukovou střelbu a showdown. Prozkoumat můžete prostor s klapkami na očích a bílou holí, Braillovo bodové písmo, ukážou vám výcvik vodicích psů, pomůcky pro osoby s těžkým postižením zraku, i jejich společenské hry. Chybět ale nebudou ani kulturní pořady. A těch bude opravdu spousta. Za všechny jmenujme vystoupení pěveckého sboru Pastelky, dětského folklorního souboru Kyjovánek II, koncert nevidomých zpěváků Radka Žaluda, Tomáše Kramosila a kapely Kyklop band. Na večerním benefičním koncertu na podporu nevidomých a slabozrakých v Kyjově vystoupí kapela Návrat, cimbálová muzika Vojara, Rocková skupina Šroti, a Začalovec pop-big-beat. Všechny akce proběhnou pod záštitou starosty města Kyjova Františka Lukla.
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 19 říjen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE
Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS
Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM
Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE
Sociálně právní poradna SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU
Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ
Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT
Černobílé problémyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR