Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 19 říjen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


Ostrava, moje srdeční záležitost


Dny umění nevidomých na Moravě jsem poprvé navštívil někdy před deseti lety. Tehdy jsem ještě netušil, že mojí další novinářskou zastávkou po Economii bude právě Zora. Ta návštěva DUN byla rovněž v Ostravě, tehdy jsem tam pracovně jezdíval kvůli týdeníku Horník. A letošního 23. srpna jako bych se ocitnul o deset let zpátky v čase, o deset let mladší. Ovšem, kulisy byly jiné, nové, Knihovna města Ostravy se tvářila jako nedávno kolaudovaná, také aktéři celé slávy byli jiní, ale vlastně jakoby stejní – milí, přívětiví, vstřícní, veselí… Začínáte se bát, že moje náklonnost k tomuto městu by mohla ovlivnit i moji objektivitu? Nebojte, já citům v profesi jen tak nepodléhám. I když…
Do Ostravy jsem cestoval Pendolinem. Pendolino značí v italštině kyvadélko, protože vozové skříně těchto souprav se v zatáčkách aktivně naklánějí, naklápějí, chcete-li, a díky tomu může Pendolino jezdit rychleji i na tratích stavěných pro nižší rychlosti. Podle výrobce může projíždět oblouky trati až o 30 % vyšší rychlostí oproti vlakům bez naklápění. V Československu se Pendolino poprvé objevilo v září 1989, při zkušebních a předváděcích jízdách prototypu ETR 401. České dráhy vyhlásily v roce 1995 soutěž na výrobu vysokorychlostních vlakových souprav s naklápěcími skříněmi. V té zvítězilo konsorcium firem ČKD, MSV Studénka, Fiat Ferroviaria a Siemens. Deset souprav mělo být dodáno již v roce 2000. Problémy a později krach ČKD odsunuly termín dodávky a zvýšila se i cena. Výrobu souprav po dlouhých jednáních převzal italský Fiat Ferroviaria, člen původního konsorcia. České dráhy vlaky provozují pod označením 680. První souprava byla dodána v roce 2003. A pár let nato jsem se v Pendolinu začal vozit i já. Do Ostravy.
V pondělí třiadvacátého srpna v 9 hodin 12 minut vyjíždíme s Václavem Fantou – jak jinak než Pendolinem – z Prahy, aby nás skoro na čas, byť na trati nás hned třikrát zdrží různé rekonstrukce, mohl vyzvednout ajťák a šofér knihovny v jednom a dopravit do budovy Knihovny města Ostravy (KMO), která jí patří od roku 1992. Z budovy s pasáží u Sýkorova mostu je krásný výhled jak na řeku Ostravici, tak na nedaleké Beskydy. Řeka však má význam i pro nevidomé, její uklidňující šumění uspalo i Václava, který prý s usínáním mívá problémy. Neměl. My jsme totiž byli v budově této třetí největší knihovny v republice i ubytováni. Pro svoje hosty má vybavený apartmán, to vše díky svému zřizovateli, Magistrátu města Ostravy. A spolupráce Oblastní odbočky SONS Ostravy s knihovnou – míněno KMO – je již po řadu let nadstandardní.
Onoho zmiňovaného třiadvacátého proběhlo sice slavnostní zahájení celého festivalu DUN, ten ale fakticky trval již od 2. srpna, kdy byla část výstavy fotografií Václava Fanty instalována v pasáži KMO. Pasáž je, jak jsem mohl zaznamenat, poměrně frekventovaná, a to nejen díky knihovně. Takže si Prahu z letadla, přesně z helikoptéry, tak jak vypadala před třiceti lety, kdy Václav Fanta disponoval už jen zbytky zraku, mohli prohlédnout i ti, kteří do prostor knihovny nezavítali. O této dnes již putovní výstavě jsem ale již před časem psal, proto se k samotným snímkům nejspíš není třeba vracet.
Zahájení bylo, jak je ostatně v Ostravě zvykem, velkolepé. Představování hostů bylo krátké, ale seznam a děkování sponzorům by vydalo na jednu stránku. Řada pozvaných hostů se omluvila, většinou kvůli tomu, že měli ve stále ještě prázdninovém čase dovolenou. Nelze ovšem nezmínit starostu městského obvodu Ostrava-Jih a člena Rady statutárního města Ostrava Bc. Martina Bednáře, který pozvání přijal a zdržel se pak po celou dobu vernisáže a koncertu. Dokonce po vernisáži nabídnul příspěvek na knihu, kterou by prý bylo dobré o Václavově přínosu pro nevidomé napsat. To by ji ale musel někdo napsat.
Mezi dalšími hosty byl i tehdejší prezident SONS Mgr. Václav Polášek, a pozvání přijala i ředitelka Knihovny města Ostravy Mgr. Miroslava Sabelová. I ona se přidala k nápadu na vytvoření nějaké publikace, a dokonce pak poslala odkazy na tři instituce, kde prý by se daly získat prostředky na její vydání – tak nevím. Napsat? Václav je ale proti – na některé pasáže svého brožovaného života prý vydává embargo. Nejvýše snad v ústním podání. To už jsme ale hluboko v programu a ještě jsme nenapsali děkovačku.
Především dík za to, že záštitu nad festivalem také v letošním roce převzal 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, jeden z omluvených. Další omluvení pozvaní byli primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Věřím, že jim někdo donesl, oč že to přišli, protože v programu vystoupila s několika skladbami i mladá, půvabná flétnistka Eva Blažková, nevidomá, která v současné době studuje na Ostravské univerzitě na Fakultě umění.
Festival DUN v Ostravě ukončí koncert Radka Žaluda a Filipa Moravce v kostele Sv. Václava v Ostravě, mezitím proběhly ještě další avizované akce jako vystoupení cimbálové muziky Falešnica v Českém domě v Ostravě - Vítkovicích. Tento určitě zajímavý program by se nemohl uskutečnit bez významné finanční podpory Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostrava, Nadace umění pro zdraví. Od moderátorky večera Evy Plačkové zaznělo také, že si „velice vážíme finančních příspěvků našich sponzorů, kterými jsou: Realizace dotací spol. s r.o., Gass-eko, s.r.o., Tesařství Josef Kuchař, Zdravá kůže MUDr. Sylvy Zajícové a Jiří Petermann, gastronomické služby a catering, firma Náš Kuchař.“
Kniha? Kniha!
Při představování Václava došlo samozřejmě i na řadu otázek z publika. Vzhledem k tehdejší situaci v Afghánistánu to byly logicky otázky na fotografování v Kábulu a v okolí (asi i tehdy šlo o život, ale pomohlo pár vět v paštštině, jazyce Afghánců, které se Václav naučil ještě v Praze a něco si pamatuje doteď). Publikum zajímaly i některé jeho dávnější umělecké projekty, také jeho působení fotografa v Mikrobiologickém ústavu ČSAV. Tam totiž nafotil i jedny z prvních výtvarně pojatých vědeckých fotografií na světě. Václav se ale věnoval i módní fotografii, a toto téma přešlo plynule ve vyprávění o setkání s Janem Werichem, Josefem Hlinomazem nebo Miroslavem Horníčkem, se kterými se také při svojí práci setkal. Potlesk svědčil o tom, že vyprávění zaujalo.
QARDO pokolikáté?
Jenom na stránkách Zory se tahle hra už objevila několikrát, přesto stále přicházejí noví zájemci, kteří se chtějí hře Qardo naučit a pak i věnovat. V Ostravě následující den přišlo přes dvacet lidí, mnozí s handicapem nejen zrakovým, někteří naopak zcela zdraví, a jejich zájem byl živelný. Ostatně samostatný příspěvek k této části návštěvy Ostravy najdete v rubrice Napsali jste nám.
Ostrava a SONS
Knihovna města Ostravy již zazněla několikrát a mezi dojmy ze srpnového zahájení DUN v Ostravě bude ještě dlouho dominovat. Ovšem na stejné úrovni se ve vzpomínání ocitá celá odbočka SONS v Ostravě. Nejen osobnostmi dvou kolegyň – Evy Plačkové a Dagmar Míčkové. Lepší péči a pozornost, než nám věnovaly obě jmenované, bychom si ani nemohli přát, ale stejný, vynikající dojem zanechala, alespoň na mně, návštěva sídla ostravské odbočky. Atmosféru, genia loci musí cítit každý, kdo vejde do tuším třetího (jeli jsme výtahem) poschodí domu na náměstí Msgre Šrámka číslo 4. Dům patří římskokatolické farnosti Ostrava a kromě oné farnosti zde sídlí například i Junák a několik dalších bohulibých institucí. Rozhodně příjemný a pozitivní dojem z téhle návštěvy stále trvá.
Co na závěr? Nejlépe asi to, že ani na cestě zpět Pendolino, ze kterého si v jeho počátcích udělal legraci i Jaromír Nohavica, opět nezklamalo. Rychlost v některých úsecích dlouhé minuty neklesala pod 160 km za hodinu, do Prahy jsme dojeli včas, jen kdyby to jinak skvělé víno, které prodávají na palubě, nestálo tolik! No řekněte, sedmdesát korun za necelé dvě deci, není to nekřesťanské?!
Václav Senjuk


Obsah

ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 19 říjen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE
Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS
Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM
Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE
Sociálně právní poradna SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU
Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ
Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT
Černobílé problémy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR