Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 15 srpen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


STALO SE: Přehledně


Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce. A léto je obdobím zmrzliny. Nejoblíbenější je odjakživa vanilková, v těsném závěsu je čokoládová. Symbolem léta je i vodní meloun. Není to ovoce, ale zelenina, jeho příbuzná je třeba okurka. Kvůli tepelné roztažnosti kovů je v létě Eiffelova věž o 6 cm vyšší než v zimě. Komáři (nejen) nás prý obtěžují už více než 30 milionů let. A pozor dejte na děti. O prázdninách jsou totiž méně aktivní, mají nepravidelný režim, a více přibírají na váze.
Pár letních výročí si připomeňme i z Tyflopedického lexikonu jmenného od Josefa Smýkala. 30. 7. 1829 se narodil Viktor Narciss Ballu, francouzský vynálezce, který vytvořil vlastní bodové písmo, a v roce 1851 vynalezl tiskařské zařízení pro Braillovo písmo. 9. 7. 1904 se narodil ředitel učňovské školy pro nevidomé v Levoči Štefan Novoveský (rodným jménem Štefan Oltváni). A 25. 7. 1922 se narodil Zdeněk Šarbach, pracovník Svazu invalidů, odborný publicista a redaktor časopisu Zora.
Pojďme k oblastním odbočkám. Členové OO Vsetín uskutečnili v prvním červnovém týdnu rekondiční pobyt v lázeňském domě Praha v Luhačovicích. Za pěkného počasí se prošli po kolonádě, dozvěděli se o vzniku a dělení Luhačovic a Pozlovic, ochutnali Vincentku, Aloisku, Marii, Violu, Dr. Šťastného a další lázeňské prameny.

Dagmar Filgasová informovala o akci Aktiv klubu SONS, natáčení pořadu „Jak ne/vidím Brazílii“. Konalo se 21. 6. v pražském Komunitním centru Vrchlická. Jeho hlavní postavou je Kamila Koncová, nevidomá absolventka studia portugalštiny. K natáčení si pozvala nevidomého absolventa pražské konzervatoře Adama Blažka, který ji doprovodil na klavír. Pořad moderoval Jiří Pikeš, kamery a úpravy zvuku se chopil Vojtěch Železník. Pořad můžete shlédnout na: https://www.youtube.com/channel/UCFLZNuubN5T0zmUupfDVM5Q

Členové OO Zlín se mohou zapojit do práce Klubu vaření, a Klubu zdraví a pohybu. Klub vaření obnovuje svou činnost dne 22. 8. Zájemci se mohou hlásit do 19. 8. Klub zdraví a pohybu pořádá na léto hned dva výlety. První dne 20. 7. na zámek Úsov. Na zpáteční cestě je plánován oběd v Lošticích s možností zakoupení tradičních tvarůžků. 17. 8. se pak vypraví do Holešova na procházku i prohlídku zámku. OO Zlín dále vyhlásila podzimní termín rekondičního pobytu v hotelu Diana ve Velkých Losinách. Uskuteční se 25. až 30. 10. Zaměřen bude na zlepšování dovedností osob s postižením zraku, ale chybět nebude wellness, termální park, nebo výlety. Stravování formou polopenze, doprava vlastním autobusem. Cena cca 4000 Kč za osobu. Zájemci se mohou hlásit na odbočce.

OO Opava uspořádala pro své členy bowlingový turnaj. Hrálo se 26. 6. V areálu KRAJEWSKI v Opavě. Účastníci tak dostali možnost se po roce znovu sejít, protáhnout si těla, a díky kuželkáři panu Petrovi se dozvědět i cenné rady.

Začátek léta si užívají také členové OO Semily. 30. 6. se vypravili vlakem do Dolánek, a poté procházkou podél řeky Jizery, až k restauraci Zrcadlová koza na oběd, a zpět. Osmého července přátelsky poseděli a opekli uzeniny u Radky ve Valteřicích. Patnáctého si zahráli bowling v Turnově, dvacátého se vydali na výlet do Sobotky, kde navštívili Muzeum Fráni Šrámka. A 29. 7. znovu na výlet, tentokrát do Klokočí a na hrad Potštejn

Vafle se v belgických vesnicích připravují už od 14. století. Původně to bylo jídlo pro oslavu sklizně. Dnes slaví Belgičané 25. 3. Vaflový den. Členové OO Kyjov pekli vafle v rámci sebeobsluhy až v červnu, to kvůli pandemii. Každý, podle svých možností a stupně zrakového postižení, se podílel na jejich přípravě. Ta byla jednoduchá a rychlá, suroviny se měřily odměrkou, těsto se šlehalo ručně. Belgické vafle jsou sypané jen cukrem. V Kyjově si každý svou vafli ozdobil ovocem a šlehačkou podle svých představ a chutí.

Členové OO Kyjov rozvíjejí své dovednosti také ve výtvarné dílně. První jejich setkání bylo o práci s hlínou, druhé pak o barvách a batikování. Barvy se prý při batice dají fixovat nejen povařením v hrnci, ale také pomocí mikrovlnné trouby. Po důkladné instruktáži si i nevidomý mohl s pomocí vidících kolegů nabatikovat svůj šátek.

Pětadvacáté výročí založení SONS, a 27. ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Právě těmto dvěma významným událostem je věnována výstava fotografií a básní autorů s postižením zraku. Pořádá ji OO Olomouc, a to od 1. 7. do 31. 8. 2021 v Knihovně města Olomouce, pobočka Brněnská.

V  Chomutově se 2. 6. setkaly pracovnice oblastních odboček SONS Most a Chomutov. Seznámily se s novými kolegyněmi, zabývaly se fungováním odboček a plánovaly nové aktivity.

Na výlet vyrazili dne 22. 6. také členové OO Opava. Navštívili krásné město Hradec nad Moravicí. Absolvovali komentovanou prohlídku místního zámku, vystoupali po točitých schodech do Hodinové věže, prošli se zámeckou zahradou i podzámčím, a nakonec společně poobědvali.

Členové OO Vrchlabí se 9. 6. setkali jen tak, na odbočce na kávu a něco dobrého. 16. 6. si pak vyšli na procházku, od přehrady do Špindlerova Mlýna. To je zhruba 4 km, tedy tak akorát. Počasí bylo letní, a trasa tu vede překrásnou přírodou. I restauraci na společný oběd našli. A nebylo to úplně jednoduché, mnoho z nich bylo totiž ještě zavřených. Co všechny členy spojilo nejvíc? Radost, že mohou být zase spolu.

Několik zajímavostí na závěr. 2. července uplynulo 60 let od smrti amerického spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Ernesta Hemingwaye. V červenci se i narodil, konkrétně 21. 7. 1899. Sedmého července 1930 zemřel sir Arthur Conan Doyle, anglický spisovatel a historik, tvůrce postavy Sherlocka Holmese. A 9. 7. 1357 položil Karel IV. základní kámen Karlova mostu v Praze.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 15 srpen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE
Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
V historické Zoře cosi o kultuře
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Literární soutěž má svoje vítěze
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
Slovensko: Velvyslanec Makoto Nakagawa po roce symbolicky zalil sakuru
ZDRAVÍ
Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT
Černobílé problémy
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR