Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 15 srpen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud


Tornáda a stovky zničených domů, devastovaná infrastruktura, desítky mrtvých – to přece patří k tornádům, o nichž každoročně informují média hlavně ze Spojených států… Ale že by to hrozilo i u nás?! Většinou o katastrofách nepíšeme, ale tentokrát se nedalo přejít bez zmínky neštěstí, které postihlo tolik lidí a tak fatálně, že nemá v naší dohledné historii obdoby.
Jihomoravský kraj, především oblast Břeclavska a Hodonínska, ve čtvrtek večer 24. června zasáhly ničivé bouře a tornádo o síle F3 nebo F4 (později potvrzeno F4). Větrný vír zdevastoval několik vesnic na jižní Moravě a zanechal za sebou nejméně sedm mrtvých a desítky zraněných, úplná zkáza nebo nucená demolice postihla více než stovku domů (podle současných informací jich je již téměř dvě stovky!).
Stopa po tornádu je 26 kilometrů dlouhá
Druhý den po tornádu je potvrzeno pět mrtvých, za týden snad konečných 7 osob. Stovky lidí utrpěly zranění. Zmizely celé domy a části obcí. Škody jdou do stovek milionů. Místní lidé jsou psychicky na dně. Neštěstí ale také zvedlo obrovskou vlnu solidarity. Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl například Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.
Nejvíce zasažené jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody hlásí také Hodonín. Jen samotná Nemocnice Hodonín ošetřila 150 až 200 zraněných. „Naváželi je sem hasiči, záchranky, ale i příbuzní auty. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl ředitel nemocnice Antonín Tesařík. Zraněné přijímala také Nemocnice Břeclav. „Včera (24. 6., v den katastrofy) jsme ošetřili kolem 70 zraněných, kteří buď byli přivezeni, nebo přijeli sami. Hospitalizovaných máme deset pacientů na standardních odděleních a čtyři na JIP. Aktuálně máme zprávu, že by k nám už nikoho dalšího přivážet neměli,“ řekla mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. „Závažné úrazy se transportovaly vrtulníkem do jiných nemocnic, na místě se hned provádělo první třídění a lidé se rozváželi do okolních nemocnic, přijímali jsme všechny, koho nám rychlá přivezla. Takže spíše lehčí zranění – zlomeniny, rozbité hlavy,“ dodala.
Několik zraněných přijala také Fakultní nemocnice Brno, ty nejtěžší případy však vrtulník přepravoval za hranice Česka. „Přijali jsme tři pacienty a jedno dítě. Všichni jsou ve stabilizovaném stavu, nebyl tady žádný vážný případ, který by byl vyloženě na hraně. Pro letecký převoz k nám nebyly příznivé podmínky, dva krizoví pacienti skončili v rakouských nemocnicích,“ popsala situaci mluvčí Fakultní nemocnice Brno.

Vlna solidarity
„Téměř miliarda korun, auta zdarma či dočasný bezplatný pronájem. Sociální sítě a sbírkové portály dokazují, že snaha pomoci těm, které zasáhly čtvrteční bouře a tornádo, mezi lidmi neustává.
Česká republika prochází náročným obdobím. Sotva se začala trochu vzpamatovávat z náporu koronaviru, jižní Moravou se prohnalo nebývale ničivé tornádo. Vyžádalo si sedm životů a škody jsou zatím odhadované na 15 miliard. Toto číslo navíc s největší pravděpodobností dále poroste.“ Tak začíná komentář Petra Juny na Seznam Zprávy ze 30. června, a pokračuje:
„Nejsilnější tornádo, jaké kdy české země zažily, však má i jiný dopad. Solidarita se zasaženými lidmi je od začátku natolik mohutná, že hejtman i členové Integrovaného záchranného systému museli o víkendu s díky odmítat nabídky pomocných rukou. Lidé proto zaměřili okamžitou pomoc do on-line prostředí. Příspěvkové portály evidují nejštědřejší sbírky v historii – dosud se vybralo více než 850 milionů korun (den poté se píše již o jedné miliardě – pozn. red.). Navíc vzhledem k tomu, že řada přispěvatelů adresovala peníze přímo konkrétním postiženým, bude tato částka pravděpodobně ještě vyšší.

Pomáhají chudí i nejbohatší, firmy i jednotlivci
Druhý nejbohatší Čech Karel Komárek oznámil, že pošle na pomoc minimálně 150 milionů korun, zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič skrz svou společnost posílá tři miliony. A stranou nezůstávají ani další velké firmy. Například ČEZ pomůže deseti miliony, T-Mobile pak pěti miliony. Alza Aleše Zavorala daruje poškozeným domácnostem domácí spotřebiče a výpočetní techniku v hodnotě pěti milionů.
Alza přitom není jediná, která pomáhá i jinak než finančně. Sociální sítě se plní nabídkami, které dávají k dispozici auta zcela zdarma nebo jen za přepis. Lidem postiženým živlem nabízejí ti šťastnější třeba i byty do doby, než se jejich situace zlepší. A se všedními dny přišel čas i pro dobrovolníky, kteří mohou do oblasti přijet osobně a pomoci na místě. Pomáhají zejména o víkendu, platní jsou ale pořád.
Jak finančně pomoci lidem zasaženým tornádem, to lze najít na mnoha místech, a pokud čtenáři Zory budou chtít, jistě si cestu, jak pomoci, již našli nebo snadno najdou. Snad jen dodáme, že handicapovaným lidem zasaženým tornádem pomáhá Konto Bariéry. Číslo účtu, kam je možné zasílat příspěvky, je 17111444/5500. Variabilní symbol je 5555. Je možné darovat vybranou částku i přes platební bránu.

Pomoc z EU
Premiér Andrej Babiš již během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Škody na majetku jdou do vysokých stovek milionů. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.
O pomoc může Česko – v kontextu živelné pohromy – požádat do dvanácti týdnů od utrpění prvních škod. Komise žádost posoudí a navrhne Evropskému parlamentu a Radě výši podpory, kterou musí oba orgány před vyplacením schválit. Ve chvíli, kdy jsou finanční prostředky v rozpočtu EU k dispozici, Evropská komise rozhodne o udělení jednorázové pomoci zasaženému státu, k jejímu vyplacení dojde posléze.
Komise tímto způsobem podpořila za posledních 19 let čtyřiadvacet členských zemí, a to v případě 80 katastrof. Mezi nimi byly záplavy, lesní požáry, zemětřesení, bouře i období katastrofálního sucha. Právě sucho či krize veřejného zdraví spadají mezi události, při nichž lze EK požádat o pomoc v rozmezí dvanácti týdnů od přijetí prvního opatření.
Jak to vypadá v praxi? Česká republika získala skrze Fond solidarity EU za oněch 19 let fungování pomoci podporu v hodnotě 160,9 milionu eur (přibližně čtyř miliard korun). A to kvůli čtyřem přírodním pohromám, jež ČR zasáhly. V případě povodní v roce 2002 pomoc činila 129 milionů eur (cca 3,3 miliard Kč). Při povodních v roce 2013, kdy pomoc Česko dostalo naposledy, pak jakožto země, jež nebyla hlavní zasaženou, dostalo 15,9 milionů eur (cca 405 milionů Kč).

Čas hojí rány, ale bez odhodlání by to nešlo
Úsilí všech lidí, kteří ručně i za pomoci těžké techniky odstraňují v obcích zasažených tornádem škody a trosky, dokládají již týden po katastrofě snímky, z nichž je patrná razantní změna. Tuny sutin i polámané stromy již leckde během pár dní zmizely a lidé se začínají upínat k obnově svých domů. Demolice se ovšem, proti původním, mírnějším odhadům, dotkne kolem 200 domů. Tisíce dobrovolníků se vydaly o prodlouženém víkendu pomáhat v jihomoravských obcích zasažených čtvrtečním tornádem.
Těsně po zásahu tornáda přinesli reportéři serveru Aktuálně autentický rozhovor: „Toto byla Sečkářova hospoda, vzadu bydlela mladá, tady býval Filípek, tady Kostrhůňovi, tady byla ubytovna a tam škola," vyjmenovává muž, který si občas potáhne z cigarety a zasměje se. Není to ale smích, ze kterého by byla cítit radost. Spíše bolest. Do vesnice sice právě vchází slunce a ptáci po páté ráno krásně zpívají, jenže života kolem je pramálo. Lidé, o kterých čtyřiašedesátiletý pan František mluví, nejsou ve svých domech, samotné domy jsou poničeny tak, že v nich nebude možné dlouho žít, mnohde chybí střechy a z oken zůstaly jen rámy.
„Bylo to strašně rychlé, najednou přišel vítr, zvedla se jedna taška na střeše, druhá, třetí, potom krovy a nakonec celá střecha. A potom ještě štít. Prostě tornádo,“ popisuje František. Jak dlouho to všechno trvalo? Prý tři čtyři pět minut.
„V takové momenty si uvědomíte, že to nejdůležitější je fakt holý lidský život. Nějaké majetky vůbec neřešíte,“ říká Miroslava Ježková. Majitelka vinařství s deseti hektary vinohradu ale teď netuší, co bude dál. Přiznává, že celou noc s rodiči i sestrou přemýšleli, jak budou dál žít. „Říkali jsme si, že všechno prodáme a půjdeme pryč. Ale člověk se zase zvedne. Ví, že je silný a zvládne to,“ pronese v prostředí, které nelze nazvat jinak než apokalypsou. „Člověk to zvládne kvůli svým dětem. Aby jim ukázal, že je třeba bojovat.“
Koláž z materiálů na Seznam.cz a Aktuálně.cz
Kráceno redakcí


Obsah

ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 15 srpen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE
Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
V historické Zoře cosi o kultuře
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Literární soutěž má svoje vítěze
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
Slovensko: Velvyslanec Makoto Nakagawa po roce symbolicky zalil sakuru
ZDRAVÍ
Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT
Černobílé problémy
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR