Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 13 červenec 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE: Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA: Temná kavárna v Hradci Králové
RETRO: Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ: Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
A přece se volí
Tiráž


Byl jsem na pětadvacetinách


„Vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych Vás pozvala na oslavu 25. výročí založení našeho spolku,“ stálo na pozvánce. Šlo o víkend, a to já většinou mám dávno rozplánováno, co budu kdy dělat – u nás doma se prostoje netrpí. Čtu dál: „Akce, která se koná za podpory Rotary Klub Praha City, proběhne v Sovových mlýnech na pražské Kampě v neděli 6. 6. 2021 od 13 do 17 hod.“ No, v neděli odpoledne, to by mohlo projít…, dumám. Až mě vyděsilo, když můj návrh byl přijat snad až radostně. „Prostě přijedeme do Prahy už v neděli, kocour bude muset vydržet,“ pravila paní. Trochu jsem ji podezíral, že záhonky může jedno půldne oželet. Navíc když v té době bylo počasí jak na houpačce, a celé odpoledne bez deště se rovnalo výhře v tombole. „Ostatně“ – pravila navíc – „nebýt na oslavě pětadvacátých narozenin, to by nešlo ani v příbuzenstvu. Tím méně v organizaci, která vydává Zoru!“ A bylo rozhodnuto.
Ještě tam stálo, v té pozvánce, že kulturní program byl připraven s paní Dagmar Filgasovou. To ovšem nebylo zapotřebí předesílat, když jste si přečetli seznam účinkujících. Ale poslechněte – co mě se týče, program s visačkou té nejlepší kvality! Ovšem – také podle pozvánky – „…kulturní program, kterým Vás provede Marie Tomsová“. Upřímně? Opravdu skvělé, až na to moderování. Za nás se říkalo konferování, a aniž bych chtěl komukoli sahat do svědomí (konec konců paní Marie Tomsová je asi tak moje vrstevnice a tak nemám zájem bez příčiny zpochybňovat kvalitu sedmdesátníků jakékoli profese), až příliš často se to, co znělo z pódia, nepotkávalo ani se skutečností konkrétní, tím méně s fakty abstraktními. Myslím, že se nám nepodařilo zastihnout Marie Tomsové nejlepší období, anebo je živé pódium složitější, než televize?
Když jsme dorazili my, paní moderátorka se právě srdnatě potýkala s názvem SONS. Až po čtvrthodině vyslovování Es O En Es se přeptala, jak to vlastně my vyslovujeme, ale ani to ji moc nezviklalo. Ty pomyslné tečky mezi písmeny ji zjevně fascinovaly. Ale program, který se jednou rozjede, má setrvačnost cisternové lodi a na řadě byl projev viceprezidenta SONS Rudolfa Volejníka. Na můj vkus by se hodilo o chloupek méně patosu, ale v daných kulisách a nastavené laťce – vyložený Václav Havel v americkém Kongresu. Pro našince sice neříkal nic až tak objevného, ale pro ostatní, například i pro hosty hlavního organizátora odpoledne, Rotary Klubu Praha, to mohl být užitečný, navíc pro svoji stručnost i vítaný vstup. A kdyby věděli, co je čeká, asi by řečníka vytleskali k opakování. Na pódium totiž moderátorka pozvala hlavní cvičitelku vodicích psů ze Střediska výcviku vodicích psů SONS z Jinonic – a začaly se dít věci! Tedy – věci se děly normálně, Kristýna Schwarzová, vedoucí výcviku, přišla na akci s rok a půl starým hnědým labradorem Cedrikem, který si okamžitě získal srdce a obdiv všech návštěvníků. Předvedl několik povelů z 34 základních, které musí pes zvládnout, aby složil zkoušku vodicího psa. Cedrik je necelých pět měsíců ve výcviku, svojí úlohy se zhostil úspěšně, mám však pochybnosti, zda tomu porozuměla i moderátorka. Cedrikovi ale zřejmě nevadila tolik jako mně.

Trocha oficialit…
Nezačal jsem ovšem oficiálním zahájením, hned v úvodu programu se totiž slova ujal MUDr. Ilja Chocholouš, bývalý guvernér Rotary, distriktu Česko a Slovensko pro rok 2019/2020, který představil činnost organizace. Později odpoledne pak JUDr. Lenka Deverová, nastupující prezidentka Rotary klubu Praha City, slavnostně předala dva desetitisícové šeky. Jeden si převzala Pražské organizace vozíčkářů, druhý byl určený pro SONS. Tenhle šek si převzala paní Alžběta Suková, vedoucí prodejny tyflopomůcek, neboť částka bude využita na podporu realizace projektu E-SHOP – TYFLOPOMŮCKY.
Rotary klub Praha City, za laskavé podpory a spolupráce Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa v Praze, pozval na nádvoří Sovových mlýnů na Kampě širokou veřejnost, kulturní rozměr byl však evidentně záležitostí SONS. Jmenovitě Dagmar Filgasové, pro niž to po roce čekání byla příležitost oživit svoji kandidaturu na pozici prezidentky SONS. Omezení způsobená pandemií sice ji samotnou tolik neomezovala, v té době zviditelňovala SONS i sebe hned několika projekty ve virtuálním prostředí, ale i tak si zjevně užívala osobních setkání. Většina vystupujících umělců byla navíc z „její“ Moravy, a lze jen potvrdit, že jak Alena Terezie Vítek, tak KyklopBand a posléze i Ráchel Skleničková s Michaelou Blažkovou, jsou skutečnými muzikantskými esy nejen v komunitě nevidomých. První jmenovaná, vystupující sólo i v duetu se svou žákyní, jejíž jméno mi vypadlo, zato její zpěv mi lahodil skoro více než učitelčin, oprášila spoustu písní ze zlatého fondu muzikálových melodií a bylo víc než příjemné je obě poslouchat. Ovšem pak přišel KyklopBand a letmý pohled do publika třeba při hitu mého dětství – Popokatepetl twistu – odhalil, že nejen všechny ženy a dívky, ale i někteří muži se podvědomě, ale o to spontánněji začali pohybovat do rytmu. Kyklopové si prostě Kampu podmanili.

…letmé shrnutí
Zvuková střelba pro nevidomé, nácvik chůze s bílou holí, psaní Braillova písma na Pichtově psacím stroji, hry pro zrakově postižené a mnoho dalšího bylo samozřejmou součástí prezentace SONS, stejně jako možnost seznámit se s tyflopomůckami pro nevidomé a slabozraké nebo si koupit kalendář s vodicími psy na příští rok. Nadace Krása pomoci, která byla další ze součástí odpoledne, připravila zajímavou aktivitu ve formě malování na textil. Museum Kampa nabídlo pozvánku na aktuálně probíhající výstavy uměleckých děl z oblasti malířství a sochařství, Letní scéna Musea Kampa pozvala návštěvníky na zbrusu novou divadelní hru Werich!, kde se na jevišti ve vášnivé debatě objeví „mladý Werich“ v podání Vojty Kotka, se svým „životem již otřelým Werichem“, kterého ztvární Václav Kopta. Toto představení se hraje od 14. června po celé léto a koncem srpna se na scénu vrátí i loňská velice úspěšná hra Meda, kde Tatianu Dykovou (Vilhelmovou) v roli Medy Mládkové vystřídá neméně skvělá herečka Tereza Voříšková. Obě představení si mohou užít i lidé se zrakovým postižením, protože i samotný poslech představení je prý uchvacující. Věřím.
Je to tak, prostředí na nádvoří Sovových mlýnů má to, čemu se říká Genius Loci neboli duch místa. Ozvučený uměním nevidomých i vidoucích umělců o to silněji působí, ty by jistě potvrdili i všichni hosté. Nechci z toho dělat jmenovačku celebrit, stačí zmínit, že celé vedení SONS i oba potenciální prezidenti přišli, stejně jako řada kolegů z Krakovské, kteří se zasloužili o hladký chod her, střelby, osvěty a také celého programu. Za ten patří hlavní dík vedle jmenované Dagmar Filgasové i celému týmu Alternativních zdrojů. Kdo ví, třeba se SONS pod novým vedením stane i uměleckou agenturou.

Hrad pod rukama
Jen tak na okraj události, ale co do významu rovnocenná informace: dne před oslavou pětadvacetin, takže vlastně v jejich rámci, se odehrálo odhalení haptického modelu Pražského hradu, který od té chvíle informuje nejen nevidomé o podobě celého areálu. Referovala o něm i ČTK, která se jinak na akce SONS moc nehrne. „Na pražském Slovanském ostrově je nově umístěn hmatový model Pražského hradu. Sloužit má především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, osahat si ho ale může kdokoliv. Model, který je prvním veřejně přístupným v hlavním městě, dnes před polednem (5. 6. – pozn. red.) slavnostně odhalili zástupci Rotary klubu, Prahy 1 a Sněmovny.“ Plus prezident SONS Václav Polášek, dodáváme my. Stejný model je nově také ve vstupní bráně Lobkovického paláce na Pražském hradě.
Podle vyjádření Václava Poláška, prezidenta SONS, reportérovi ČTK, model přiblíží lidem, kteří nevidí, věci, které si nemohou představit. „Člověk, který normálně vidí, v zásadě obsáhne nějaký prostor. A člověk, který nevidí, ten prostor neobsáhne. Pro nevidomé lidi je i vysvětlení nějakých tvarů složité, zvláště pro ty, kteří jsou nevidomí od narození. A proto jsou takovéhle modely důležité, protože oni si lépe představí realitu,“ řekl ČTK Polášek, který si model hned vyzkoušel.
Václav Senjuk
za přispění Lucie Markové, Radka Švába a Lenky Kreidlové


Obsah

ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE: Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA: Temná kavárna v Hradci Králové
RETRO: Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ: Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
A přece se volí
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 13 červenec 2021
Obsah:
ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE
Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA
Temná kavárna
RETRO
Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ
Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT
Černobílé problémy
A přece se volíV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR