Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 13 červenec 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE: Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA: Temná kavárna v Hradci Králové
RETRO: Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ: Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
A přece se volí
Tiráž


STALO SE: Přehledně


16. června 2021 dovršila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých 25 let své existence. Oslava výročí proběhla za podpory Rotary Klub Praha City dne 6. 6. v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Ale nejen tam. V Jičíně slavili výročí 16. 6. "kávou poslepu" v místní kavárně Republika. Zájemce o historii spolku by mohl zaujmout mini seriál viceprezidenta SONS Rudolfa Volejníka s názvem "Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách". Najdete ho na sons.cz, ale na pokračování jsme ho vydali i v Zoře. A také se blíží prázdniny, čas výletů a rekondicí.
S nabídkou jedné takové přichází pražské Komunitní centrum Vrchlická. Uskuteční se ve dnech 13. až 18. 7. v hotelu Mas v Sezimově Ústí. Zaplatíte za ní 4400 Kč, vodicí pes je zdarma. Máte zájem? Pište na: machackova@sons.cz nebo novotny@sons.cz. Centrum upozornilo též na prodloužení akce střelecký KC Covid Cup, a to do konce června. A také vás zve na pravidelná pingpongová odpoledne. Kdy? Každé úterý od 16.00 do 18.00 hod. Kde? V SONS ČR, Krakovská 21, Praha 1. Na všechny akce je nutné se předem zaregistrovat (tel.: 778 403 702 a 777 498 722, nebo výše uvedené e-maily).
A od Karla Novotného ještě jedno upozornění. I letos se ve dnech 20. 5. až 6. 6. uskutečnil Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Proběhl převážně ve virtuálním prostoru, na platformě jedensvetonline.cz. Tady si můžete poslechnout i tři české dokumenty s audiopopisem.

Členové OO Zlín zavítali 26. 5. do Vizovic. Nejprve vlakem, a poté 3 km pěšky. Cestou potkali Jelínkovu likérku, a neodolali. Nakoupili likéry i slivovici, a jako bonus dostali ochutnat sladkou meruňkovou pálenku. Vizovický zámek zatím navštívit nemohli, ale čokoládovnu ano. A když se poté rozpršelo? Honem na zahrádku restaurace u zámku. Setkat se, zasmát se s přáteli a znovu načerpat energii, tak tohle prý všichni potřebovali.

Krásy Zámeckého parku v Lešné přitáhly v květnu členy OO Vsetín. Park je součástí zámku Kinských, rozkládá se na ploše 7 ha, a najdete tu množství stromů a keřů, i těch stoletých. Lze ho navštívit celoročně. Díky studenému jaru se kvetení opozdilo, a kvůli dešťům se vůně květů nelinuly tak silně. Ti s postižením zraku vnímali hmatem, sluchem, a trochu i čichem. V zámku poté v doprovodu milých průvodkyň navštívili výstavu bankovek a mincí.

Na výlet vyrazili i členové OO Opava. Jen 12 km od jejich města, do Nového Dvora – Arboretum. Protože komentované prohlídky o více lidech ještě nejsou povoleny, procházeli se lesoparkem po malých skupinkách. Užívali si vůně květů, která se i tady o pár týdnů opozdila, švitoření ptáčků, teplé počasí, i možnost setkat se a popovídat si.

OO Kroměříž upozorňuje na akci „Neslýchaně zábavný večer“. Jeho VI. ročník bude vyvrcholením „Týdne sluchově postižených ve Zlínském kraji“. Proběhne v pátek 24. 9. 2021 od 17.00 hod. v Domě kultury Kroměříž. Moderátorem akce bude Aleš Cibulka. Vystoupí Petr Kolář, Dasha, Hana Holišová, Lukáš Pavlásek, Karel Gott revival Morava, bubeník Hanz Sedlář a děti ze skupiny Dance power Kroměříž. Písně budou umělecky tlumočeny do znakového jazyka. Zájemci, hlaste se co nejdříve na odbočce. Počet vstupenek je omezen. Cena vstupenky je 450 Kč, členové odbočky hradí 225 Kč.

Členové OO Olomouc si velmi váží spolupráce s bratry kapucíny, kteří pro ně pořádají benefiční bleší trh. Kde? V podzemí pod terasou kapucínského kláštera u kostela Zvěstování Páně v Olomouci. Kdy? Každý všední den od 1. 6. do 24. 9. 2021, v čase 15.00 až 17.00 hod. OO Olomouc dále publikovala „Důležité informace č. 18/2021. Vybíráme několik zajímavostí. Plánujete cestu do zahraničí? Navštivte stránky: mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html. Najdete tu podmínky pro vstup do jednotlivých zemí i podmínky návratu do ČR. A pozor, každým týdnem se mění. A ještě poštovní služba „Mezi námi“. Jde o nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější způsob doručování mezi fyzickými osobami. Stačí zásilku zadat do mobilní aplikace a zanést na jedno ze 4000 podacích míst. Více na mezinami.zasilkovna.cz.

Nelení ani členové OO Semily. V červnu podnikli hned 3 výlety. 3. června zavítali do muzea ve Vysokém nad Jizerou, 10. června vyrazili na výstavu bonsají do Chuchelny, a 17. června zdolali Cimrmanovu nejnižší rozhlednu u Nouzova. 24. bude ještě přátelské posezení s opékáním u Bumbalky. OO Semily publikovala rovněž pozvánku na výlet do Českého ráje s názvem „Český ráj to (nejen) na pohled“. Kam to bude konkrétně? Do Klokočí a Klokočských skal.

Členům OO Kyjov se 20. května podařilo po delším odkládání přivítat jaro a otevřít studánku Bezdynku. Vydali se k ní z nádraží v Jestřabicích. Na místě opekli a snědli přinesené dobroty, nejstarší účastník pronesl slavnostní odemykací řeč, zazněl sborový zpěv a všichni obdrželi upomínkový list.

Víte, že kraj Provence najdete i na jihu Moravy? Konkrétně na Kyjovsku, u obce Koryčany. Členové zdejší OO si s průvodkyní prohlédli venkovní část barokního zámku, který se v této době opravuje. I ve zdejší zámecké zahradě krásně voněly květiny. V anglickém parku pak bylo možné obdivovat vzácné stromy, broukoviště a zimoviště pro hmyz. Ve svahu nad obcí odhalili starodávný židovský hřbitov, kulturní památku chráněnou státem.

Ústřední autobusové nádraží Brno Zvonařka má nový kabát. Také o tom informovala OO Kyjov. Změnilo se číslování nástupišť, přibyla cesta středem nádraží i výraznější osvětlení. Jak to budou vnímat lidé s těžkým postižením zraku? Pro ně je třeba vše do detailu popsat. V Brně se toho ujal Josef Konečný. A byl také hostem květnové online besedy v OO Kyjov. Během diskuze účastníci nalezli i jednoduché řešení odstranění bariér v číslování nástupišť. Josef zareagoval, a ihned druhý den jednal.

Své časopisy a zpravodaje v červnu vydaly OO Vsetín (Zpravodaj Sonsáček), Opava (Informátor), Semily (Dorášek), Olomouc (informátor), Kroměříž (Informátor), Jihlava (Pohoda) a Vrchlabí (Časpis).

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE: Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA: Temná kavárna v Hradci Králové
RETRO: Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ: Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
A přece se volí
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 13 červenec 2021
Obsah:
ÚVODEM: Ústa pravdy, svědomí a umění
STALO SE
Přehledně
Zpráva z 20. zasedání Republikové rady SONS mezi léty 2016 a 2021
Byl jsem na pětadvacetinách
POZVÁNKA
Temná kavárna
RETRO
Stoletá Zora také o jednom z nás
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2021
O čem se moc nemluví – Za co se stydíme? I. část
ZDRAVÍ
Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc
Jak posílit činnost ledvin?
SPORT
Černobílé problémy
A přece se volíV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR