Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 12 červen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Soustředění není žádná sranda
STALO SE: Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
NAPSALI JSTE NÁM: Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO: Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS: Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ: Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT: Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU: Anekdoty lehce nekorektní
INZERCE
Tiráž


NAPSALI JSTE NÁM: Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla


Tento příběh, o který bych se s vámi ráda podělila, začal před sedmi lety. Tehdy jsem se poprvé setkala s drobnými hračkami a reklamními předměty tištěnými na 3D tiskárně, které jsem dostala od kamaráda Michala jako drobné dárky do balíčků soutěžícím našeho zlínského turnaje ve hře Qardo.
Přešlo několik let a já jsem začala přemýšlet nad tím, jak bychom mohli lépe podpořit naši sbírku Bila pastelka. Opět jsem oslovila Michala. Slovo dalo slovo a pro sbírku vznikly barevné kulaté přívěsky jako rozlišovače na klíče či ozdoba na školní čip s logem naši sbírky. Tato barevná kolečka měla velký úspěch a dělají dětem radost už tři roky.
Pak přišla pandemie a naše životy dostaly jiný směr. Najednou jsme museli přehodnotit naše priority a přizpůsobit se nové situaci. Při první vlně rozvolňování, loni v květnu, kdy jsme znovu mohli rozjet naše masérské služby, jsme museli velmi rychle reagovat a sehnat všechny ochranné pomůcky pro našeho maséra. Jednou z těchto pomůcek byl i ochranný štít. A tady opět pomohl Michal, který zkoušel tisknout pro své kolegy ochranné štíty podle návodu pana Průši. I pro nás vytiskl čelní komponenty, které jsme díky Průšovým návodům sami zkompletovali a maséra vybavili.
Letos v březnu přišel Michal s další vychytávkou. Byly to rouškolapy. Že nevíte co to je? Ráda vysvětlím. Rouškolap je plastový pásek asi 13,5 cm dlouhý s 6 zářezy po obou stranách. Pásek se přiloží na zátylek a do něj se po obou stranách zahákne rouška nebo respirátor. Tato nepatrná věcička mě velice nadchla, protože mně jsou všechny respirátory velké a s rouškolapem je mohu utáhnout tak, že mi na obličeji perfektně sedí a gumičky za ušima netlačí. Říkala jsem si, jak by to bylo skvělé, kdybych je mohla mít pro naše členy. No a tahle malá věc to vlastně všechno nastartovala.
Opět jsem se obrátila na Michala, který mi pomohl a na své ruční skomírající tiskárničce vytiskl rouškolapy pro všechny naše členy. Když mi je koncem března přinesl a já je balila spolu s respirátory do obálek pro naše členy, dostala jsem nápad. Co kdybychom měli takovou 3D tiskárnu na odbočce, to by bylo něco. Vím, o koupi takové tiskárny jsme se s kolegyněmi bavily před pandemií. To jsme si řekly ano, je to dobrá věc, ale využijeme to? V té době mě nenapadlo nic jiného než tisk reklamních předmětů pro Bílou pastelku a to bylo málo. Tak jsem, tenkrát, myšlenku na pořízení tiskárny zavrhla.
Ale teď, když nám několikrát v téhle nelehké době pomohla? Najednou mě napadala jedna myšlenka za druhou. Mohli bychom tisknout pro naše členy a aktivity spoustu zajímavých věcí jako skládačky, hlavolamy a hry pro trénink jemné motoriky a paměti, haptické modely, reklamní předměty, ceny do soutěže nebo do tomboly pro naše setkání, další ochranné pomůcky, prostě vše, co nás napadne.
Dlouho jsme tohle téma probírali. Jaké výhody a jaký přínos by to pro nás mělo. Ale kde na to vzít finance, když jsme neziskovka? Najednou to z Michala vypadlo: „Tak napiš Průšovi, ten vás určitě podpoří, když jde o takovou věc.“ Říkala jsem si, ano, to je dobrý nápad, ale hned se objevily obavy, že to přece nemůže vyjít. Ale Michal, spolu s mým manželem, mě neustále povzbuzoval, ať to zkusím. A tak jsem hned druhý den dopis, s naší žádostí o poskytnutí hmotného daru, sepsala a panu Průšovi odeslala.
Nastalo nekonečných 14 dní čekání na odpověď. E-maily jsem sledovala doslova každou minutu a nervozita rostla. Pak najednou, když to člověk nejmíň čeká, dorazila odpověď. Nejdřív jsem zprávu přečetla jen tak letmo, ale něco mě na ní zarazilo. Čtu tedy znovu a chytám se důležitých slov, které se mi začínají skládat a dávat smysl. Říkám si, to snad není možné, to je sen. Čtu znovu a znovu celou zprávu, má tepová frekvence je v té chvíli neměřitelná. Máme to! Dostaneme 3D tiskárnu!
Neskrývanou radost sdílím s rodinou a s děvčaty v práci, ale na druhé straně stále zůstávám v napětí. Následuje vzájemná komunikace a dolaďování na straně dárce a obdarovaného. Pořád tomu nemůžu uvěřit, že se to povedlo. A přece, tiskárna nám dorazila na odbočku minulý týden a tento týden jsme ji zprovoznili a máme s ní velké plány nejen pro sebe, ale i pro ostatní odbočky.
Dovolte mi závěrem, abych velké poděkování věnovala vedení společnosti Prusa Research a.s., jmenovitě panu Josefu Průšovi a paní Hance Hučíkové, se kterou jsem v této věci komunikovala nejvíce. Váš dar je velkým přínosem pro práci s našimi členy a klienty. Velmi si toho vážíme. Srdečné díky rovněž patří mému manželovi a Michalovi, kteří mě povzbudili, abych to zkusila a šla do toho.
Pavla Andrýsková, SONS Zlín


Obsah

ÚVODEM: Soustředění není žádná sranda
STALO SE: Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
NAPSALI JSTE NÁM: Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO: Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS: Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ: Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT: Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU: Anekdoty lehce nekorektní
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 12 červen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Soustředění není žádná sranda
STALO SE
Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 4. díl
NAPSALI JSTE NÁM
Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO
Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS
Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ
Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT
Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU
Anekdoty lehce nekorektníV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR