Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 12 červen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Soustředění není žádná sranda
STALO SE: Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
NAPSALI JSTE NÁM: Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO: Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS: Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ: Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT: Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU: Anekdoty lehce nekorektní
INZERCE
Tiráž


STALO SE: Přehledně


Češi jsou jedineční v pojmenovávání měsíců v roce. Jak vznikl červen? V tomto období lidé sbírali červce, hmyz, ze kterého získávali barvivo. Co je však pravděpodobnější, pro tento měsíc je typická červená barva dozrávajících třešní, jahod a malin. Co nás v červnu čeká? Hned prvního Mezinárodní den dětí, třetí červnovou neděli, 20. 6., Mezinárodní den otců, a den poté letní slunovrat. A snad už konečně konec doby covidové.
Ne každý, po kom je pojmenována konzervatoř, musí být nutně virtuos ve hře na hudební nástroj. Příkladem je Jan Deyl. Víte, čím byl? Profesorem očního lékařství na Univerzitě Karlově a spoluzakladatelem třetího ústavu pro nevidomé děti v Praze. Ten poskytoval českým dětem možnost vzdělávat se v českém jazyce. Jan Deyl se narodil před 166 lety, 25. června 1855.
Co se děje v oblastních odbočkách SONS? Aktiv klub nominoval píseň Ráchel Skleničkové a Michaely Blažkové „What day is it today“ do soutěže International Low Vision Song Contest. Informovala o tom Dagmar Filgasová. Soutěž vyhlašuje Klub mládeže německé asociace nevidomých. Velkým úspěchem děvčat je, že se skladba dostala až do finále. To bylo živě vysíláno na youtube dne 21. května a jeho účastníky pozdravil též italský tenorista Andrea Bocelli. Výsledky soutěže jsme se díky Pavle Andrýskové z OO Zlín dozvěděli i my. Děvčata se umístila na 17. příčce. Na stupních vítězů stanuli zpěváci ze Španělska, Turecka a Kypru. Gratulujeme.
A co říká o písničce její interpretka, Ráchel Skleničková? „Zrodila se v době, když jsme byly spolužačkami na konzervatoři Jana Deyla… Míša začala hrát, a mě zničehonic napadl text, opravdový text k písničce … nádhera … a spontánně do půl hodiny, možná i dřív, vznikla písnička.
OO Olomouc informovala, že od 10. května jsou znovu otevřeny prodejny tyflopomůcek v Praze i Olomouci, a to v obvyklých časech. Dále publikovala Důležité informace č. 3 a 16/2021. O práci s výpočetní technikou jsou podcasty, které ve formátu mp3 uvádí olomoucký lektor náročných kompenzačních pomůcek Lukáš Otáhal. Více na ceskepodcasty.cz/podcasty/novinky-a-zajimavosti-pro-nevidome.
Před rokem spustil Nadační fond ČRO Světluška projekt „Po tmě“. Každých 14 dní si tak můžeme poslechnout rozhovor známého moderátora s člověkem s postižením zraku. Jaká jsou témata? Jak se seznamujeme, cestujeme apod. Více na svetluska.rozhlas.cz/zveme-k-poslechu-podcastu-potme-8207331.
Je pro vás obtížné odeslat dopis? Zkuste využít webovou stránku listonoska.cz. Slouží k odesílání listovních zásilek. Jak to funguje? Na počítači napíšete dopis, a ve formátu pdf ho nahrajete do Listonošky. Dopis pracovníci pošty vytisknou, vloží do obálky, a doručí. Jednoduché, že? OO představila i další, pro nás velmi vstřícné, kurýrní a poštovní služby. Využít je můžete přímo z pohodlí domova. Více na uspornybalik.cz nebo v mobilní aplikaci „nebalik“.
A z Olomouce ještě doporučení na blog Lindy Albrechtové, pracovnice Tyfloservisu Plzeň. Na adrese blindicka.com najdete povídání o ní samotné, i řadu článků, fotografií a videí z oblasti života lidí s postižením zraku. Mimochodem, Linda je nominována na Cenu Olgy Havlové. Pokud ji chcete podpořit, můžete tak ještě učinit na cenaolgyhavlove.cz.
OO Kroměříž sladce odměnila Lenku Jurčíkovou za vyluštění křížovky v dubnovém čísle tamního Informátoru. Pokud mají členové OO zájem o respirátor typu FFP2, nechť kontaktují Veroniku Morongovou na tel.: 778 702 408.
OO Vrchlabí se snaží být se svými členy v kontaktu všemi dostupnými způsoby. Kromě online aktivit, domácích činností a rozdávání ochranných pomůcek se už věnují i přípravám na letní výlety, vycházky i naučné stezky. Ale možná je tu ještě pěkná zima, nebo ne?
V Kyjově je asi tepleji, a členové místní OO už byli na vycházce dvakrát. Pro radost i zdraví, a jak sami říkají, už bylo na čase. První vedla na Moravské Toskánsko. V minulosti se tu těžily nerostné suroviny, země je poddolovaná a štoly se postupně propadají. Krajina je tak zvlněná a protínají jí remízky a různé linie. Vlny se navíc stále zvětšují. To vše popisovali nevidomým jejich průvodci. K rozhledu i občerstvení následně posloužila vyhlídka u velkého dřevěného sudu. Podruhé sice členy OO zradilo počasí, od vycházky ale neodradilo. Z nádraží si dali trasu městem, kolem řeky Moravy na Bartolomějské náměstí. Tady po dlouhé pauze otevřeli Městské muzeum se stálou expozicí "Od Doubravy po Javořinu". Tak proč ho nenavštívit?
Oblastní odbočky Brno uspořádaly 19. května online besedu k 25. výročí vzniku SONS ČR, z. s. Pobesedovat jste mohli s vedoucí oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně Eliškou Hluší nebo s viceprezidentem SONS ČR Rudolfem Volejníkem. Moderátorkou se stala předsedkyně OO SONS Brno sever Marie Hauserová.
O zajímavé přednášce informoval také Karel Novotný z pražského KC Vrchlická. Jmenovala se „Pákistán, země krásná i neznámá“, a pořádal ji Aktiv klub SONS dne 19. května. Lektorka Věra Hrádecká provedla její účastníky tamní úžasnou přírodou, památkami UNESCO, rodinným životem, skvělou kuchyní, módou i originální hudbou.
Své časopisy na květen a červen vydaly OO v Třebíči (Očko), Táboře (Informátor), České Třebové (Internetové Okénko) a Opavě (Informátor).
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Soustředění není žádná sranda
STALO SE: Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách
NAPSALI JSTE NÁM: Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO: Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS: Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ: Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT: Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU: Anekdoty lehce nekorektní
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 12 červen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Soustředění není žádná sranda
STALO SE
Přehledně
Herci Slováckého divadla virtuálně mezi námi
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 4. díl
NAPSALI JSTE NÁM
Jak naše odbočka k 3D tiskárně přišla
RETRO
Další nahlédnutí přes hranici století
LIDÉ KOLEM NÁS
Mým úkolem je udělat kvalitní nahrávku
ZDRAVÍ
Cítíte se po zimě unaveni a máte pokleslou náladu?
SPORT
Třetí nevidomý na Mount Everestu
TROCHA HUMORU
Anekdoty lehce nekorektníV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR