Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 11 červen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


ÚVODEM: Včely a pandemie


Dá se říci, že včelařit jsem začal z blbosti. Nedovedl jsem si totiž představit to množství práce, které vyžaduje, ani rozsah nových znalostí, které jsou pro to nezbytné. A tak jsem absolvoval školu, tři roky dálkového studia, abych na konci dostal výuční list, na který jsem opravdu hrdý. Škola sídlí v městečku Nasavrky v Železných horách a letos jí bude 70 let. A je, jak se na každou řádnou školu řemesel sluší, tak trochu konzervativní. Protože ale včelařina se dostala v minulých letech jaksi do módy, vyrůstá spousta těch, kterým konzervativismus vadí, a chtějí se chovat alternativně. Nekonformně. A zatímco nám vtloukali do hlavy zásady léčení, pravidelného sledování stavu včelstev a včasného podávání příslušných léčiv, alternativec má jasno. Léčit nebudu! Je to chemie a ta do přírody nepatří! Když tohle slyší nebo vidí dotyčný roztoč (odborně Kleštík včelí nebo zhoubný – Varroa destructor), tleská všemi čtyřmi páry nohou, protože ví, že stačí, aby se jemu a ještě tak dalším deseti kamarádům kleštíkům povedlo zůstat a přežít ve včelstvu do jara, aby se každých deset dní zdvoj- až zpětinásobili. Už si nepamatuji vzorec výpočtu geometrických řad, ale bez léčení je do měsíce ve včelstvu z původních deseti roztočů kolem 2500, dál si to spočítejte sami a pamatujte, že každý z nich si udělá do dospělé včely dírku a saje jí hemolymfu – její krev. Po několika dnech ji opustí a jdou se pářit a množit a živit na larvách, aby po jejich vylíhnutí tam byla již další generace připravená sát, a znovu a znovu. Teoreticky není nemožné, aby na vrcholu sezony bylo v úlu více roztočů než včel, ale navíc – každý roztočí jedinec přenáší a na svojí cestě životem aplikuje miliony různých virů. Napadené a neléčené včelstvo nakonec hyne…
Varroázu jsme tady u nás neznali až do osmdesátých let, tenhle parazit byl doma na Dálném východě, na včele východní, která je geneticky lépe vybavena pro obranu proti němu. Sem byl kleštík dovezen (nejspíš alternativci podobnými těm dnešním), ale my jsme dokázali najít relativně pro včely neškodný preparát (ta účinná látka je buď Amitraz, nebo Tau-Fluvalinát), který roztoče likviduje, a tak – pokud léčíte – vašemu včelstvu ona pandemie Varroa destruktor nehrozí. Jste-li alternativec a neléčíte, chováte a rozmnožujete kleštíka nejen pro svoje nebohá včelstva, ale i pro ta sousedící, a to v tak širokém okolí, jaký je akční rádius včely (i 10 km). Včely se totiž také setkávají, i ty z odlišných úlů, a hlavními fluktuanty jsou trubci – nejoblíbenější varroa-nosiči.
Omlouvám se těm, jimž dlouhé úvodníky vadí. Ale na některá sdělení rozsah sms nebo tweetu nestačí a já musím dotáhnout pointu paralely nadhozené v titulku. Jestliže chybí v jakémkoli společenství přirozená, geneticky daná odolnost proti té či oné chorobě, je odmítání prevence, třeba i typu vakcíny, nejen hloupé, ale vůči okolí až záškodnické jednání. U včelstev, ale i u drůbeže a dalšího zvířectva (viz hekatomby likvidací chovů kvůli ptačím chřipkám, a kdysi i jiná opatření u krav nebo vepřů) lze jednat podle psaného veterinárního zákona a o opatřeních se nediskutuje. U nás lidí jinak skvělá idea osobních svobod dává mnoha lidem pocit, že jejich individuální, třeba i nepoučený a hloupý názor stojí výše než prospěch komunity. – To ostatně platí i v méně kruciálních otázkách, v běžném bytí rodiny, i uvnitř spolků a organizací, sousedských společenství...
Že jsem rezignoval na humor? Ale kdepak. Výrok jistého marketingového guru je víc než humor – přežít není povinnost! Když si tak po sobě čtu, co jsem napsal, říkám si, že je to možná zbytečné. Že naše cílová skupina nevidomých a slabozrakých i kvůli svému postižení disponuje hlubším pochopením a třeba zásadních odmítačů vakcinace bude, jen co by na prstech spočítal. Bylo by to fajn.
Příjemné chvíle se Zorou a bez pandemie přeje
Václav Senjuk


Obsah

ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 11 červen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Včely a pandemie
STALO SE
Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 3. díl
NAPSALI JSTE NÁM
Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS
Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Zdenka Nováková: VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ
Jak na citlivé zuby?
SPORT
Černobílé problémy
TROCHA HUMORU
Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR