Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 11 červen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


STALO SE: Přehledně


Václava Zieglera, znalce Českého ráje a Podkrkonoší, cituje předseda OO Semily Pavel Paldus rád a často. Naši rubriku jím začneme i dnes: „Pondělí svatodušní (24. 5.) je i dnem uctívání pramenů a čištění studánek. V minulosti mohly tuto činnost provozovat jen čisté a nevinné dívky. Máj je i plný ptačího zpěvu, ptáci si jím označují své rajony k žití. Musí se vzájemně respektovat, aby se všichni uživili. Jak moudrá je příroda a nemoudrý člověk, který si myslí, že nemusí myslet na druhé.“ Mimochodem, Václav Ziegler je spoluautorem „Pověstí z Peček a okolí“, knihy, která se objevila 6. května jako novinka v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana.
Do Tyflopedického lexikonu jmenného od Josefa Smýkala se dnes vydáme za velmi důležitou osobností. Je jí ředitel ústavu pro nevidomé v polském Bromberku a později v německém Berlíně. To je jistě zajímavé, ale proto bychom jeho jméno jistě denně nevyslovovali ve všech školách pro nevidomé. Další nápovědou tedy je, že zkonstruoval stroj pro psaní Braillovým písmem. Dnes je sice jeho vynález stále více nahrazován elektronickými zařízeními, i tak je však nepostradatelnou učební pomůckou, která provází nevidomé celým jejich životem. Stále ještě nevíte? Oskar Picht se narodil 27. 5. 1871 a letos by oslavil 150 let.
A v Lexikonu ještě na chvilku zůstaňme. V minulé rubrice jsme zmínili, že pravé neštovice zahubily ve 20. století 400 milionů lidí. Věděli byste, co spojuje lidi jako je třeba německá harfenistka Sophie Elisabeth Fischerová, maďarský hudební skladatel Attila Horvath, zakladatel výchovně vzdělávacího ústavu pro nevidomé ve Wroclawi Johann Georg Knie, český hudebník Jan Vilém Hrbek, ladič klavírů Antonín Růžička, nebo nám dobře známý bývalý ředitel Tyflocentra Karlovy Vary Pavel Rogaczewski? Ti všichni přišli o zrak následkem neštovic.

A pojďme do oblastních odboček. OO Opava zve na výstavu slabozraké grafičky Markéty Evjakové, která se uskuteční v rámci 27. ročníku festivalu Dny umění na Moravě. Navštívit ji můžete ve dnech 27. 5. až 19. 6. 2021 v klubu Kupé, Janská 7, 746 01 Opava. Zahajovací vernisáž byla plánována na čtvrtek 27. 5. 2021 v 17.00 hodin, ve chvíli uzávěrky Zory tedy ještě nevíme, zato vy ano, zda opravdu proběhla. Hudební doprovod zajistí prakticky nevidomý bluesman a kytarista Bužma.

OO Zlín informuje, že Nadační fond ČRO Světluška spustil 1. května Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Potřebným nabídne například kamerové lupy, tablety s aplikacemi pro zrakovou stimulaci, počítače se speciálním softwarem nebo tandemová kola. Kompenzační pomůcky budou k vypůjčení zdarma, hrazen bude jen jednorázový příspěvek na jejich údržbu. Výpůjčka sportovního vybavení bude zpoplatněná, ale tak, abyste na ni s přehledem dosáhli. Půjčovna bude k dispozici zájemcům z celé ČR.

Karel Novotný z pražského KC Vrchlická oznamuje, že z důvodu stále nepříznivé situace se dne 12. 5. 2021 zrušila návštěva Vily Tugendhat. O dalším termínu, který je plánován na podzim, bude včas informovat.

Zajímá vás, jak se vyvíjejí a fungují vakcíny proti Covid-19? Jaký dopad mají na naše tělo? Nebo jaké o nich a o koronaviru kolují nejčastější dezinformace? Krátká, avšak informacemi nabitá videa můžete shlédnout a poslechnout si na youtube.com/channel/UCecm9psd8Bu0cp4dMYoVlUQ.
A z Olomouce ještě jeden zajímavý odkaz. Středisko výcviku vodicích psů v Praze Jinonicích připravuje nejen pro své klienty audio nahrávky, čtení z časopisu „Svět psů“. Najdete je na youtube.com/channel/UCDTX9SLyiXDPxpOPX_adYDA.

Online besedy zapustily své kořeny v OO Kyjov. Provádějí je tu dvakrát měsíčně na přívětivé platformě Google Meet. V dubnu zaujal svým příjemným hlasem, osobitým humorem i odborností Jiří Mojžíšek. Hovořil o svém životě, výrobě her, kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené i o práci na 3D tiskárně. Jak se rodí a vyvíjí telefon pro zrakově postižené? To se dozvěděli účastníci druhé dubnové besedy. Na ní hovořili pánové Jan Šimík, ředitel společnosti Matapo, a.s., a Michal Jelínek, lektor náročných elektronických kompenzačních pomůcek z Tyflokabinetu SONS ČR, z.s.

Na závěr přidejme ještě dvě zajímavosti. Tahací harmonice je letos 192 let. Patent na ni byl udělen ve Vídni Cyrillu Demianovi dne 23. května 1829. A 28. května roku 1310 uprchla princezna Eliška Přemyslovna v přestrojení za stařenu z Pražského hradu. Chtěli ji totiž provdat za jakéhosi méně významného šlechtice, „snad krále Kazisvěta“. A kdo byl jejím princem Radovanem? Přece Jan Lucemburský.

Své časopisy v květnu publikovaly OO SONS Havlíčkův Brod (Paprsek), Vsetín (Sonsáček), Jičín (Světýlko), Olomouc (Informátor), Semily (Dorášek) a Jihlava (Pohoda)

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 11 červen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Včely a pandemie
STALO SE
Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 3. díl
NAPSALI JSTE NÁM
Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS
Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Zdenka Nováková: VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ
Jak na citlivé zuby?
SPORT
Černobílé problémy
TROCHA HUMORU
Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR