Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 11 červen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?


Citlivost zubů, též hypersenzitivita dentinu, se projevuje bolestí nebo zvýšenou citlivostí zubů na určité podněty. Pacienta může trápit dočasně i dlouhodobě, postihnout může jeden nebo několik zubů, ale i všechny najednou. Někteří trpí jen mírnými příznaky, jiní častými a silnými bolestmi. Dobrou zprávou je, že ve většině případů přinese úlevu lepší technika čištění zubů.
Bolest, tlak, brnění a další nepříjemné pocity se mohou objevit v korunkách, zubních krčcích i v kořenech zubů. Velmi často jde o reakci na horké, studené, sladké nebo kyselé potraviny a nápoje, studený vzduch, čištění zubů i mezizubních prostorů, ústní vody s obsahem alkoholu apod. Někteří lidé mohou mít tenčí vrstvu skloviny, která pokrývá povrch zubní korunky a chrání zub před poškozením. Někdo si ji může též zeslabit nebo obrousit čištěním zubů tvrdým kartáčkem, přílišným tlakem kartáčku na zuby, nočním skřípáním zubů nebo konzumací kyselinotvorných potravin.
Citlivost zubů může dále způsobit ústup dásní, zubní kaz, zlomený či rozštípnutý zub, vypadnutá plomba nebo uvolněná zubní korunka. Dočasně se objevuje i po vyplnění zubu plombou, nasazení korunky, odstranění zubního kamene nebo bělení zubů. Při refluxní chorobě jícnu nebo při častém zvracení se vracejí kyselé žaludeční šťávy až do krku i úst a časem mohou zuby poškodit. Ve všech těchto případech je narušována vrstva zubní skloviny, která chrání velmi citlivou vrstvu zuboviny (dentinu).
Preventivní prohlídku u stomatologa a zubní hygienistky byste měli absolvovat dvakrát ročně. Pokud ale zaznamenáte bolest nebo citlivost zubů, skvrny na povrchu zubů nebo nepříjemné pocity při kousání potravy, objednejte se k zubaři ihned. Kromě klasické prohlídky vám může provést rentgenové nebo CT vyšetření čelistí a zubů, které mu pomůže odhalit problémy se zubními kořeny a případné choroby dásní.
V případě mírně zvýšené citlivosti zubů či zubních krčků vám doporučí používat zubní pasty pro citlivé zuby, které neobsahují dráždivé složky. Některé z nich jsou navíc s přídavkem znecitlivujících látek, anestetik, které zmírňují bolesti. K vyplachování úst používejte ústní vodu bez alkoholu. Zuby si čistěte měkkým zubním kartáčkem a nevyvíjejte na ně přílišný tlak. Ve většině případů určitou dobu trvá, než se účinek těchto přípravků a postupů projeví. Pokud se tak nestane, může vám lékař předepsat speciální zubní pastu a ústní vodu. Jinou možností léčby je aplikace gelu s obsahem fluoru nebo znecitlivujících látek přímo na povrch citlivých nebo všech zubů. Gel zuby chrání a přispívá k posilování zubní skloviny.
Pokud je příčinou zvýšené citlivosti zubů jiné onemocnění, je třeba ho léčit. Léčba ustupujících dásní při paradentóze nebo parodontitidě spočívá ve zlepšení ústní hygieny a techniky čištění zubů. V závažných případech vám lékař může doporučit transplantaci dásňového štěpu. Při něm se odebere kousek sliznice z patra a transplantuje se na zubní kořeny a krčky, které jsou tak lépe chráněny. Léčba bulimie a jiných poruch příjmu potravy, které jsou spojeny s častým zvracením, patří do rukou psychiatra. Pokud trpíte nočním skřípáním zubů, chraňte je speciálními chrániči. Pokud je skřípání zubů váš zlozvyk, zkuste se ho zbavit sami nebo s pomocí psychologa.
Jiří Petr
Zdroj: zdravi.euro.cz, medlicker.com, Healthline.com


Obsah

ÚVODEM: Včely a pandemie
STALO SE: Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl třetí)
NAPSALI JSTE NÁM: Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS: Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Zdenka Nováková - VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ: Jak na citlivé zuby?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
TROCHA HUMORU: Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 11 červen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Včely a pandemie
STALO SE
Přehledně
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 3. díl
NAPSALI JSTE NÁM
Krásný a napínavý výlet zrakově postižených členů OO SONS Olomouc
LIDÉ KOLEM NÁS
Jsem ráda, že mohu být užitečná
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Zdenka Nováková: VÝLET KRÁSNOU OLOMOUCÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2021
ZDRAVÍ
Jak na citlivé zuby?
SPORT
Černobílé problémy
TROCHA HUMORU
Cvrček a mravenec (Bajka včera a dnes)V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR