Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 7 duben 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Braillská soutěž a zpětná vazba
BRAILLSKÁ SOUTĚŽ – 2022
STALO SE: Přehledně
Smutná zpráva z Aše
LIDÉ KOLEM NÁS: Zážitkem k poznání i pochopení
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2021
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? - III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríl
ZDRAVÍ: Když imunitní systém pracuje nepřesně
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
ANEKDOTY NA ZÁVĚR: Další židovské…
INZERCE
Tiráž


STALO SE: Přehledně


Velikonoce jsou svátkem pohyblivým. Připadají na neděli po prvním jarním úplňku, což je letos 4. dubna. Křesťané se na ně ale připravují už od Popeleční středy, která byla letos 17. února. Od neděle 28. března nás čeká svatý (též Pašijový či Velký) týden. Začíná Květnou nedělí, pokračuje Modrým pondělím, Šedivým úterým, Škaredou středou a graduje Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou. V noci ze soboty na neděli byl Ježíš Kristus vzkříšen a v neděli slavíme Boží hod Velikonoční.
Pro malé kalendárium otevíráme znovu Tyflopedický lexikon jmenný od Josefa Smýkala. Dnes vzpomeneme třeba přednostu Centra zrakových vad Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Stanislava Rodného. Péči o pacienty s těžkým postižením zraku se tu věnoval téměř 20 let (1981 až 2000). Narodil se 4. dubna 1946, letos by tedy oslavil 75. narozeniny. 7. dubna 1905 se narodil František Podlucký, ladič klavírů a učitel ladění. Když 21. dubna roku 1996 zemřel, bylo mu úctyhodných 91 let. A 11. dubna 1765 se narodil Johann Vilhelm Klein. Je považován za jednoho z největších tyflopedů 19. století. Založil Výchovně vzdělávací ústav pro nevidomé ve Vídni, je autorem tzv. propichované reliéfní latinky, která dokázala nejdéle soutěžit s Braillovým písmem, a osobně vychoval několik tyflopedů, kteří založili další podobné ústavy. A pojďme k našim oblastním odbočkám.
Karel Novotný a Věra Macháčková z KC Vrchlická přinesli on-line balíček muziky od hudebního redaktora Dana Sivaly. Co v něm najdete? Třeba koncert belgické jazzové zpěvačky Mélanie De Biasio, která má u nás řadu fanoušků. Své poslední album vydala v roce 2017 a vypadá to, že nová deska vyjde co nevidět. A jazz ještě jednou. V nabídce je totiž i audio pořad o trumpetistovi z  Manchesteru jménem Matthew Halsall. Zajímavá může být i severská formace Wardruna, která pracuje s odkazy Vikingů a tradicemi severských národů. Přestože nejde o metal, největší fanouškovskou základnu má skupina právě mezi metalisty. Letos plánují vystoupení na Colours Of Ostrava, tak snad jim to vyjde. V nabídce je dále album holandské skupiny Autumn – Cold Comfort se zpěvačkou Marjen. Není sice novinkou, letos oslaví už 10 let, dokáže však navodit pohodovou atmosféru, Má prvky melancholie, ale prý tak akorát, aby to mělo i pozitivní efekt. A úplně na konci balíčku najdete hudební tip od Vladimíra. Pro poslech nabízené hudby navštivte stránku youtube.com nebo sons.cz/Ambientni-Online-Poslechovka-Unor-2021. Zde jsou na pořady, alba a interprety uvedeny přesné odkazy.

Znáte jméno Wilfrid Michael Voynich? Jde o amerického obchodníka polsko italského původu, po kterém je pojmenován jistý rukopis. A co je na něm tak zajímavého? Je psán jazykem, který se snažilo rozluštit už mnoho odborníků, ale zatím se to žádnému nepodařilo. OO SONS Jičín nyní informuje o videu, které najdete na youtube.com/watch?v=EoTypqcQQf0. Představuje Irenu Hanzíkovou z Nové Paky, neobyčejně vnímavou dámu s vyvinutým citem pro duchovno. V únoru roku 2012 narazila při zatápění v kamnech na článek, který vyprávěl o vydání Voynichova rukopisu po 100 letech v Čechách. Sedla si ke stolu a s lupou začala luštit první slova textu. Než se jí podařilo odhalit jejich význam, probděla mnoho nocí. Prý si však potvrdila, že skutečně cítí to, na co šli jiní logikou a počítačovými programy. Dnes má přeloženou zhruba třetinu rukopisu. Podle ní jde o deník českého duchovního autora Jiřího III. z Lichtenštejna, který nám kromě svého života předává také důležitá Boží poselství.

Důležité informace k současné situaci přináší OO Olomouc. Zájemci o očkování proti Covid 19 obdrží před vlastním očkováním od zdravotnického personálu dotazník, který je nutné vyplnit a podepsat. Pro zrakově postižené může být výhodnější si dotazník stáhnout z internetu, doma ho vyplnit a vzít ho do zdravotnického zařízení. Dotazník najdete na: koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/01/dotaznik-ockovaneho.pdf
OO Olomouc vám dále doporučuje prohlédnout si webové stránky vaší zdravotní pojišťovny. Některé z nich totiž poskytují příspěvek na nákup respirátorů FFP2 a FFP3. Nezapomeňte však prostudovat si podmínky a postup, jak s pojišťovnou úhradu vyřídit. V příspěvku najdete i další zajímavé informace, například jak fungují nanoroušky a nanorespirátory nebo přednášku o mechanismu šíření koronaviru.

Je libo opravdovou lahůdku? Před dvěma lety, 20. dubna 2019 přistál v japonské Fukušimě se svou dvanáctimetrovou plachetnicí námořník jménem Micuhiro Iwamoto. Dva měsíce předtím vyplul z americké Kalifornie a bez zastávky přeplul Tichý oceán, zhruba 14 000 kilometrů. Na tom by snad nebylo nic divného, až na to, že tento Japonec je první nevidomý námořník, kterému se něco takového podařilo. Na palubě s ním byl vidící americký mořeplavec Doug Smith, který mu slovně pomáhal.

Ve druhé polovině března vyšly kromě Zpravodaje komunitního centra Vrchlická také oblastní časopisy OO Jičín (Světýlko) a Beroun (Berounské očko). Za redakci Zora přejeme veselé Velikonoce a hodně zdraví.

Antonín Vraný
Zdroj: Smýkal, Josef; Tyflopedický lexikon jmenný, irozhlas.cz


Obsah

ÚVODEM: Braillská soutěž a zpětná vazba
BRAILLSKÁ SOUTĚŽ – 2022
STALO SE: Přehledně
Smutná zpráva z Aše
LIDÉ KOLEM NÁS: Zážitkem k poznání i pochopení
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2021
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? - III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríl
ZDRAVÍ: Když imunitní systém pracuje nepřesně
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
ANEKDOTY NA ZÁVĚR: Další židovské…
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 7 duben 2021
OBSAH
ÚVODEM
Braillská soutěž a zpětná vazba
BRAILLSKÁ SOUTĚŽ – 2022
Soutěž ve čtení a psaní
STALO SE
Přehledně
Smutná zpráva z Aše
LIDÉ KOLEM NÁS
Zážitkem k poznání i pochopení
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Tajemná noc
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2021
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Apríl
ZDRAVÍ
Když imunitní systém pracuje nepřesně
SPORT
Černobílé problémy
ANEKDOTY NA ZÁVĚR
Ještě židovské…
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR