Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 6 březen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE: Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS: Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM: Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ: Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT: Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCE
Tiráž


SPORT: Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá


O rok později, než bylo zamýšleno – konkrétně v úterý 24. srpna 2021 – odstartují v pořadí XVI. letní paralympijské hry v Tokiu. V japonské metropoli se paralympiáda uskuteční již podruhé v historii. Poprvé se tak stalo v roce 1964, a tehdejší hry proběhly zcela bez československé účasti. Na ty letošní by se mohla vydat výprava čítající minimálně stejný počet českých para sportovců jako před pěti lety na hry v Riu de Janeiru, kdy české národní barvy reprezentovalo 37 paralympioniků (žel jen jeden zrakově postižený). Vlajkonošem výpravy byl tehdy šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek.
V Brazílii dosáhli naši sportovci na jedno zlato, dvě stříbra a čtyři bronzy. Bude český výsledek na nadcházející paralympiádě podobný? Na cenné kovy jistě bude chtít zaútočit světový šampion, mistr Evropy a dvojnásobný vítěz ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku, sportovní střelec Tomáš Pešek. Jistotu účasti na hrách v Tokiu má také například stolní tenista Jiří Suchánek. Pro libereckého rodáka půjde o třetí po sobě jdoucí účast na největší akci světového para sportu.
Oficiální potvrzení kvalifikace na Letní paralympijské hry v Tokiu obdrželi rovněž boccisté Kateřina Cuřínová a Adam Peška. Účast na paralympiádě s největší pravděpodobností nemine stálice českého para sportu se zkušenostmi z předchozích her – handbikerku Kateřinu Antošovou, lukostřelce Davida Drahonínského nebo plavce Arnošta Petráčka. Na svých pátých paralympijských hrách by se měl představit i předloňský mistr světa ve vrhu koulí Aleš Kisý.
A další čeští para sportovci, včetně nevidomého plavce Miroslava Smrčky z Klubu ZP sportovců ASK Lovosice, by oficiální potvrzení měli v nadcházejících týdnech a měsících obdržet. Kvalifikační limity se v některých sportech mohou plnit až do léta.
Hry v Tokiu budou probíhat od 24. srpna do 5. září 2021 a bude k vidění několik novinek. Poprvé v historii paralympiády dojde na poměřování sil mezi vyznavači badmintonu a taekwonda, naopak vyřazeny jsou jachting a fotbal-7. Celkem 22 sportů bude tedy výrazným posunem od vůbec prvních letních paralympijských her v Římě v roce 1960, kdy se závodilo pouze v osmi sportech.
Vyjádření Mezinárodního paralympijského výboru ke spekulacím k paralympiádě
Během ledna se v médiích objevily spekulace týkající se zrušení her Tokio 2020, které má na svědomí anonymní zdroj, vyjadřující své osobní pocity na danou situaci. MPV k této spekulaci vydal oficiální stanovisko: Mezinárodní paralympijský výbor, Mezinárodní olympijský výbor a organizační výbor her Tokyo 2020 a všichni partneři, kteří se podílejí na organizaci her, jsou plně odhodláni a soustředí se na uspořádání bezpečných olympijských a paralympijských her Tokio 2020, které se budou konat letos v létě. Od loňského březnového odkladu her se všichni, kteří se podílejí na realizaci her, neúnavně snaží vyvíjet protiopatření kolem COVID-19 a pracují na plánech, o nichž se domníváme, že zmírní riziko pro sportovce, všechny zúčastněné strany her a zejména pro japonskou veřejnost.
Počátkem února MOV, MPV a Tokyo 2020 vydají první verzi "pravidel" (tzv. playbook), která budou zaměřena na všechny zúčastněné strany her. Tento playbook bude přesně vysvětlovat, jakým způsobem budou hry uspořádány a nastíní osobní povinnosti, které bude muset každý účastník her dodržovat, aby zajistil konání bezpečných her.
V porovnání s březnem 2020 již víme mnohem víc o tom, jak se vir covid-19 chová a také o tom, jak zorganizovat bezpečné sportovní akce během pandemie, a zároveň nám dodává odvahu mezinárodní rozjezd očkování. Jsme optimističtí, že v době konání her letos v létě bude počet denních případů mnohem nižší než v těchto temných zimních měsících. Jsme také přesvědčeni, že rozsáhlý testovací program, který má být implementován před, během a po hrách – což bude jedno z několika opatření, která budou přijata a zaměřena na účastníky her – pomůže minimalizovat riziko přenosu viru. A konečně, každá sportovní událost, která se od propuknutí pandemie konala globálně, nám všem poskytla cenné zkušenosti, které nám neustále pomáhají vytvářet plány na uspořádání her v Tokiu.
Není pochyb o tom, že se hry Tokio 2020 budou od předchozích her velmi lišit a že letošní léto se zdá ještě velmi daleko. Nicméně věříme, že s ohledem na plánovaná velká opatření se hry mohou a bezpečně uspořádají.
Zato deaflympiáda letos nebude
Letní deaflympijské hry, které měly proběhnout v prosinci letošního roku v brazilském Caxias do Sul, se dočkaly nuceného odkladu. Vrcholná světová soutěž pro neslyšící sportovce byla na doporučení Mezinárodního výboru sportů pro neslyšící přesunuta o několik měsíců na jaro 2022. Důvodem je nelepšící se globální epidemiologická situace kolem šíření pandemie covid-19. Nenaplnily se tedy optimistické předpovědi ze začátku prosince loňského roku, kdy hlavní představitelé organizačního týmu her ujišťovali, že v pořadí 24. letní deaflympiáda proběhne v původně plánovaném termínu od 5. prosince 2021. Po vyhodnocení důvodů bylo rozhodnuto o odložení akce na termín od 1. do 15. května 2022.
Pro Brazílii půjde o premiérové pořadatelství v rámci téměř stoleté historie deaflympijských her. Na poslední letní deaflympiádě v tureckém Samsunu v roce 2019 získala česká výprava několik cenných kovů včetně dvou zlatých medailí tenisty Jaroslava Šmédka a atletky Lenky Matouškové.
Vladimír Krajíček


Obsah

ÚVODEM: Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE: Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS: Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM: Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ: Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT: Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 6 březen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE
Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS
Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
A jsme zase v tom dávném čase
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM
Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ
Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT
Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR