Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 6 březen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE: Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS: Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM: Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ: Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT: Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCE
Tiráž


STALO SE: Přehledně


Anglicky březen je March, německy März, rusky mart. Názvy pocházejí z latinského slova Martius, tedy měsíc zasvěcený římskému bohu války a ochránci zemědělství Martovi. A jak vznikl březen? V této době jsou březí samice zvířat a rodí mláďata, ale též začínají rašit břízy.
Připomeňme si dvě významné osobnosti našeho světa. 25. 3. by oslavil devadesátiny český tyfloped a učitel v Klarově ústavu Vojtěch Bálek. Zasloužil se o vznik a zavedení profese nevidomých a slabozrakých telefonních manipulantů. Je autorem učebnic "Telekomunikační provoz" a "Ekonomika spojů". A 29. 3. 1923 se narodil Václav Rulec. Po výbuchu třaskaviny přišel o zrak a stal se masérem. Založil a předsedal komisi nevidomých masérů. Pro své kolegy organizoval řadu odborných kurzů. O tomto povolání sepsal odbornou publikaci, založil a vedl přílohu časopisu Zora pro nevidomé maséry.
A pojďme do oblastních odboček SONS. OO Semily publikovala Informaci č. 17 – 2021 k očkování proti Covid-19. Její plné znění naleznete na stránce pacientskeorganizace.mzcr.cz. Hlavní změnou je, že od 1. března se mohou k očkování registrovat senioři nad 70 let. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale na tiskové konferenci také uvedl, že upřednostňováni budou pacienti s rizikovým zdravotním stavem. Pokud jste tedy mladší, trpíte chronickým postižením a máte zájem o očkování, kontaktujte svého praktického lékaře.
OO Vsetín uspořádala 16. 2. pro 20 svých členů premiérové setkání po Skype na téma Zvládání techniky a covidového omezení. A setkalo se s velkým ohlasem. Účastníci sdíleli informace o tom, jak žijí v době Covidu a jak zvládají speciální techniku. Předmětem následné diskuse byly nejčtenější knihy z KDD. O hudební vstup se postaral skladatel a učitel hudby Petr Bazala. Setkání bylo plánováno na jednu hodinu, ale i po jejím uplynutí účastníci dále diskutovali a vzájemně se inspirovali. Ludmila Pavelková z OO prozradila i způsob, jak oslovit své členy. Zatímco na hromadné vyzvání prý nikdo nereagoval, po oslovení jednotlivců se akce uskutečnila v hojném počtu. Na 16. 3. je ohlášena další akce, beseda o Itálii s členkou OO a průvodkyní Janou Makyčovou.
Karel Novotný poděkoval jménem zaměstnanců a klientů OO Benešov dárcům, kteří i v této době plné omezení a nařízení přispívají na chod oblastní odbočky. Konkrétně jde o města Benešov, Vlašim a Týnec nad Sázavou, Pečovatelskou službu okresu Benešov (POSEZ) a Nadační fond ČRo Světluška.
Za OO Praha západ a Komunitní centrum Vrchlická představili Věra Macháčková a Karel Novotný pozvánky na téma "Bylinky pro přežití krize a zimy". Tento webinář se známou bylinkářkou Magdalenou Staňkovou je možné shlédnout na stránce youtube.com s platbou naruby. Účastník tedy zaplatí až potom, s možností výběru z několika odměn. Magdaleniny přednášky můžete sledovat také na stránce genius-prirody.cz. Snad situace v dubnu dovolí uvidět ji i naživo. Plánuje popovídat o Aromaterapii a výrobě vonných olejů.
OO Olomouc ve svém příspěvku s názvem „Druhá vlna“ představila mimo jiné dva zajímavé články. První je o zkušenostech člověka s těžkým postižením zraku v situacích souvisejících s koronavirovou pandemií. Druhý informuje o životě nevidomých v Číně (článek o Číně ostatně vyšel i v Zoře). Oba jsou ke stažení na sons.cz/olomouc. Tady najdete i povídku Zdeňka Vilímka s názvem „Sousedské naučení“ nebo odkaz na rozhlasový podcast s názvem „Potmě“, jehož iniciátorem je Nadační fond ČRo (mujrozhlas.cz/potme/poslouchejte-podcast-potme). V únoru umístila OO Olomouc také dvě malé kasičky, vodicí pejsky, pro veřejnou sbírku ve prospěch osob s těžkým postižením zraku.
OO Kroměříž nás může inspirovat svým ohlédnutím se o pár let zpět. Připomněla si své sportovní aktivity, výlety i rekreační pobyty. Výbornou spolupráci navázala s Územním pracovištěm Národního památkového ústavu v Kroměříži. Díky jeho pracovníkům v čele s Mgr. Petrem Hudcem poznali členové OO několik nevšedních historických památek. Společně se členy Poradenského centra pro sluchově postižené Kroměříž navštívili vánoční trhy ve Vídni a polský Krakov. Procvičovali čtení a psaní Braillova písma, pořádali koncerty zrakově postižených umělců a mnoho dalšího. Minulý rok byl na události chudý, v Kroměříži však věří, že se už brzy budou moci sejít a pokračovat v započatých úspěšných tradicích.
Své oblastní časopisy publikovaly koncem února OO SONS Jihlava (Pohoda), Olomouc (Olomoucký informátor), Kroměříž (Informátor), Česká Třebová (Internetové okénko), Pardubice (Maják), Chrudim (Maják) a Strakonice (Informátor).
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE: Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS: Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM: Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ: Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT: Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 6 březen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Pýcha je svádivá, má ráda inkognito
STALO SE
Přehledně
S vodicím psem přes La Manche
LIDÉ KOLEM NÁS
Kdo je a čím se zabývá zrakový terapeut
RETRO
A jsme zase v tom dávném čase
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – II.
NAPSALI JSTE NÁM
Na COVID může doplatit i ten, kdo ho nedostal…
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Náš rodný jazyk musí skousnout neuvěřitelné věci. Bojuj, češtino! – závěr
Jste hodná holka? Nebo hodný kluk? Moc se neradujte
ZDRAVÍ
Jaké jsou pokroky v léčbě chorob sítnice?
SPORT
Paralympiáda letos bude, deaflympiáda se odkládá
ANEKDOTA NA ZÁVĚR
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR