Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 17 Září 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Bída povrchnosti a smutek z krácení
Sdělení redakce:
STALO SE: Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým


„Základní informací o hvězdné obloze pro člověka je, že je tam spousta světelných bodů. Jsou různě jasné a mají svou polohu, což ve 3D modelu může i nevidomý vnímat hmatem. Body tu mají různou velikost nebo výšku podle jasnosti hvězdy. Lze vyjádřit i jejich rozmístění, pohyb hvězdné oblohy a další zajímavosti,“ říká Petr Dušek, člověk, který se rozhodl zpřístupnit astronomii lidem se zrakovým postižením.

Proč jste se rozhodl vzdělávat v astronomii právě nevidomé?
V době, kdy jsem se snažil studovat, jsem na ČVUT poznal středisko Tereza, dnes Elza. Viděl jsem zde reliéfní obrázky pro nevidomé a začal jsem přemýšlet, jak jim sdělit poznatky z oboru. Na tzv. mikrokapslový papír jsem speciální tiskárnou vytiskl nízký reliéf kulové hvězdokupy M13, objektu, který je za dobrých podmínek sotva viditelný pouhým okem v souhvězdí Herkula. Obrázek jsem ukázal nevidomému kamarádovi. Připadal mu zajímavý a já si uvědomil, že i ze strany zrakově postižených může existovat poptávka po poznání krásy hvězdné oblohy.
Tématem se nadchli i kolegové z brněnské hvězdárny. Tehdy jsem vybudoval první model planetária pro zrakově postižené. Kopule nad hlavou představuje hmatovou hvězdnou oblohu. Hmatové body, nebo spíše plošky, jsou různě velké a vystouplé podle jasnosti té které hvězdy. Pro vyjádření souhvězdí jsem použil hmatové linky.
Na Masarykově univerzitě ve středisku Teiresiás v Brně byla tehdy vyvíjena tzv. hybridní publikace. A jednou z prvních takových se stalo dílo tehdejšího ředitele Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka „Zlaté století astronomie.“ Je opravdu vydařené. Objednat si ho lze ve středisku Teiresiás. Na starost jsem měl i hvězdářský kroužek pro děti se zrakovým postižením. Probíhal také na brněnské hvězdárně, kde byla možnost hmatově se seznámit s reálným prostředím, s dalekohledy i dalšími pomůckami.
Po ukončení svých studií jsem se několik let tématu nevěnoval. Avšak asi před dvěma lety jsem zjistil, že téma hvězdářství pro zrakově postižené se od té doby daleko neposunulo. Hvězdárny sice neodmítají návštěvy těchto lidí, ale také se jim nikdo aktivně nevěnuje. Proto budeme s několika kolegy od nového školního roku jednou za dva měsíce nabízet prezentace, při kterých se lidé budou moci seznámit s astronomií a aktuálním děním na obloze.
První hvězdářská setkání proběhnou v pondělí 3. září 2018 od 17 do 18.30 hodin ve středisku Teiresiás, Masarykova univerzita, Komenského náměstí 2, Brno, a v úterý 4. září od 18.30 do 20 hodin v klubovně SONS, Krakovská 21, Praha 1. Prostory pro prezentace jsou komunitě dostatečně známé. Více se dozvědět a na akci přihlásit se lze na webu www.nesmir.cz. Přihlásit se můžete také prostřednictvím e-mailu: petr.dusek@nesmir.cz nebo na tel.: 731 546 664 v případě brněnského, a novotny@sons.cz a tel.: 778 403 702 v případě pražského setkání.

Jakými tématy a událostmi se budete chtít zabývat?
Významných hvězdářských událostí je mnoho. Zatmění Měsíce, meteorické roje, komety a tak dále. Rád bych, kdyby si lidé témata sami zvolili, byť jim nějaké nápovědy jistě budu dávat.
K dispozici budu mít řadu pomůcek, některé zhotovené 3D tiskem. Velký zájem je třeba o model Sluneční soustavy. Zobrazuje v řadě zleva doprava po sobě jdoucí planety a vedle nich je vypouklá stěna, představující pouhý zlomek Slunce. Opravdu malá část, protože Slunce je mnohonásobně větší než jednotlivé planety. O Sluneční soustavě se dá vyprávět celé hodiny. Reliéfně mohu ztvárnit sluneční skvrny, jako vlnění nebo proud částic zase elektromagnetické záření.
Anebo zmíněná hvězdokupa M13. Nízký reliéf zobrazuje po okrajích jednotlivé body, směrem do středu se postupně koncentrují a v centrální oblasti vytvářejí jednolitou plochu. Podobně by se hvězdokupa zobrazila vidícímu pozorovateli v dalekohledu. Po okraji jednotlivé svítící body a uprostřed slitá zářivá plocha. V tomto případě jde o zobrazení dvourozměrné, nikoliv trojrozměrné. Takto ho pozoruje i vidící člověk, který má prostorovou představu jen do určité vzdálenosti nebo na základě zkušenosti.
V říjnu předpokládám dokončení a prezentaci nového stavebnicového planetária. Bude možné si ho za dostupnou cenu koupit a postup k jeho výrobě bude též na webu. Zajímavé mohou být třeba 3D modely útvarů na Měsíci, vesmírných sond atd. Podklady mnoha z nich lze pořídit např. na stránkách NASA. Mnoho podkladů zajímavých trojrozměrných objektů lze pořídit také skenováním. Skenovat lze třeba i lidi, což bylo tématem na letošní brněnské Agoře. Někoho by mohlo třeba zajímat, jak vypadá Jiří Grygar nebo Vladimír Remek.

Co slouží jako předloha pro 3D tisk modelu člověka?
Člověk, kterého obcházím se speciálním skenerem. Pořizuje rychle stovky snímků ze všech stran. Software je následně zpracuje a vytvoří 3D model.

Setkáváte se s nějakými limity ve vytváření hmatových pomůcek?
V případě 3D tisku jsem limitován mnoha okolnostmi, především velikostí tiskového objemu, rychlostí 3D tiskárny, materiálem atd. Ne všechno je ovšem vhodné sdělit hmatově. Někdy je vhodnější ukázat astronomické jevy v jejich nevizuální podobě. Třeba některé meteory se projevují zvukově, u Slunce lze zase vnímat jeho teplotu. Vděčné jsou zvukové záznamy rotujících neutronových hvězd, pulsarů. Je tedy nutné myslet na míru vhodnosti použití hmatové pomůcky.
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Bída povrchnosti a smutek z krácení
Sdělení redakce:
STALO SE: Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 17 Září 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček,
Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Bída povrchnosti a smutek z krácení
STALO SE
Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS
Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana – I.
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT
Černobílé problémy
rámeček pod obsahem:
Poslední volná místa na startovní listině
Do celostátní soutěže ve čtení a psaní brailského textu, která proběhne v Krakovské 21 v Praze 20. října, je stále možné se hlásit, zbývá ale již jen několik volných míst do zaplnění kapacity. Více o soutěži viz též web SONS v rubrice Aktuality.
redakce



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR