Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 17 Září 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Bída povrchnosti a smutek z krácení
Sdělení redakce:
STALO SE: Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.


V předchozích částech informativního článku o bipolární afektivní poruše (BAP) jsme se zabývali především příznaky této psychické poruchy, a to jak celkové duševní bilance, tak i příznaky obou epizod – mánie a deprese.
Vyskytuje-li se bipolární porucha u členů rodiny, bývá nasnadě její projevy zpočátku mylně vysvětlovat vnějšími nepříznivými vlivy nebo povahovými specifickými rysy pacienta. Tento fakt v sobě skrývá nebezpečí, že se porucha rozvine a pak je její léčba mnohem složitější. Znovu tedy apelujeme na vyhledání včasné odborné pomoci i dostatku informací, které poskytne buď psychiatr, nebo psychoterapeut. Tyto informace se netýkají jen popisu BAP, ale nutně musí obsahovat i doporučení vhodné medikace (včetně vedlejších příznaků a kontraindikací), prognózu pacientova léčení a v neposlední řadě i náměty pro zmírnění vnějších spouštěčů epizod, jak mánie, tak i deprese.

„Když jsem se dozvěděla, že má únava, častá rozladěnost, pocity beznaděje i různé panické reakce jsou způsobeny bipolární poruchou, nechtěla jsem se s takovou diagnózou smířit. Provdala jsem se za nevidomého muže, kterému jsem (a sobě také) slíbila, že mu budu oporou. Moje psychická nerovnováha však způsobila, že jsem tuto roli zvládala čím dál hůř. Na doporučení lékaře užívat pravidelně silné léky a chodit – třeba i s manželem – na psychoterapii, jsem se vykašlala. Našla jsem si léčitele, který mou situaci viděl optimisticky. Dostala jsem homeopatika, doporučení k dodržování vegetariánského stravování, nakonec mi předepsal i akupunkturu. Všechno bylo zbytečné a můj stav i komunikace s manželem se zhoršily. Je mi hloupé vrátit se k psychiatrovi, i když dnes chápu, že to asi bude nutné. Měla bych ale jít k tomu samému, co jsem u něho začala léčbu?“
.J. H.

Důvěra k psychiatrovi, který vás léčí, stejně jako k terapeutovi, je zásadní a neodmyslitelně důležitá podmínka prvního kroku ke kvalitnímu životu s BAP. Žádný léčitel ani různé ezoterické alternativní techniky BAP nevyléčí. Nemáte-li důvěru k závěrům a doporučením svého psychiatra, je zcela legální najít si jiného. To platí i o psychoterapeutovi. Moderní psychiatrická diagnostika je v naší zemi na velmi dobré úrovni a odborníci se málokdy mýlí. Proto je rozumnější neběhat od odborníka k léčitelům a zpět, ale řídit se pokyny důvěryhodného lékaře, kterého jste si vybrali.
Pro účely naší poradny předkládáme několik základních pravidel, kterými by se měl pacient s BAP řídit bez ohledu na to, jestli již svého lékaře našel.
1. Rytmus, pravidelnost a řád jsou zásady, které nejen pěkně vypadají, ale především jsou pevnými body, kterých se může zachytit člověk s labilní psychikou.
- pravidelná a především pestrá strava. Je dobré si rozplánovat jídelníček třeba na celý týden, a to včetně rozpočtu. To umožní nelámat si hlavu a neprožívat nejistoty související s nákupy a stresujícím rozhodováním v obchodě.
- pravidelný spánek. Choďte spát v určenou dobu bez ohledu, jestli se vám spát chce nebo ne. Vstávejte také v určenou hodinu. Přípravu na spánek i ranní vstávání doprovázejte příjemnými rituály, které vás posílí. Plánování činností pro tento den začněte až po dobré snídani.
- stále mějte po ruce dostatek tekutin, pijte pravidelně. Na stres dobře funguje sprchování nebo tělesné cvičení, tak si tyhle chvíle dopřejte místo nadbytečného sledování sdělovacích prostředků nebo vysedávání u internetu nebo časté hlídání telefonu.
2. Přemýšlejte, jaké činnosti zařadíte do svého denního programu. Kdo chodí pravidelně do zaměstnání, které ho těší a naplňuje smyslem, má o jednu starost méně. Rytmus je udáván odchodem do práce a příchodem domů.
Kdo do pravidelného zaměstnání nechodí, bude muset trochu víc propracovat rozvrh svých denních činností, ať se týkají domácích prací, návštěv, pobývání se širší rodinou nebo studia. Důležité je, abyste si nenechali diktovat své povinnosti zvnějšku, což by opět vedlo k nevítanému stresu a vykolejení z pravidel.
3. Zjednodušte si svůj život, vyhýbejte se nereálným očekáváním. Dodržujte časový sled svých činností a vyhněte se pocitům viny, když někomu nevyhovíte. To vše ulehčí vaší psychice a umožní tělesným funkcím nezatěžovat zbytečně metabolismus.
4. Kdykoliv je to možné, vyhněte se přehnaným emocím a neklidu způsobenému vnějšími faktory. Časem se naučíte rozlišovat mezi běžnými a abnormálními pocity, naučíte se třídit informace na důležité a nedůležité. To je rozhodující pro správné vyhodnocení vjemů, k rozlišování mezi představami a realitou.
5. Vyhněte se neklidu a hádkám. Dostanete-li se mezi lidi, kteří bezhlavě diskutují, rozčilují se nebo si nadávají, odejděte. Jak to jen půjde, vyhněte se emoční zátěži, která může vyvolat nepříznivý stav způsobený stresem.
6. Dostanete-li se do situace, kdy vám někdo bude vytýkat vaše chování nebo vlastnosti, odejděte! Naopak, bude-li mít někdo z vašich přátel nebo rodinných příslušníků upřímný zájem o vaše problémy, informujte ho pokud možno věcně, přesně a srozumitelně. A jestli vám někdo nabídne pomoc, je na vás, abyste tuto nabídku přijali a také té pomoci vymezili určitý referenční rámec. Diletantská pomoc může být horší než žádná pomoc, nevyžádané rady a doporučení bývají často spíš přítěží.
7. Bez ohledu na vaše zvyklosti a temperament, vyhněte se spěchu. Vše, co děláte, podřiďte klidovému režimu, dávejte si časové rezervy a nenechte se vyprovokovat k překotnému tempu. Cítíte-li se unaveni, dopřejte si přestávku nebo i delší odpočinek.
8. Zredukujte svoje aktivity, nepřetěžujte se. Držte na uzdě nerealistická očekávání své rodiny nebo přátel, kteří byli zvyklí na širší spektrum vašich zájmů. Vyberte si to, co je vám příjemné a co vás příliš nezavazuje a nezatěžuje.
9. Přehnané sebepozorování a šetření se také není dobré. Život v izolaci bez podnětů a nových vjemů by vám určitě neprospěl. Nemůžete-li najít zlatou střední cestu, poraďte se se svým terapeutem.
10. Jak je to jen možné, využívejte pobyt v přírodě, byť máte k dispozici třeba jen parky nebo zahradu. Sledování změn a přírodních cyklů, přizpůsobování se rytmu přírody blahodárně přispívá vaší integritě a sebepřijetí. Pohyb a sport zase umožňují poznat možnosti a funkce vašeho těla. To se netýká jen pohybových dovedností, ale i lepší aktivacie neurotransmiterových systémů v mozku, které mají pozitivní vliv na vaši náladu a psychickou kondici. Ale i zde klademe důraz na přiměřenost a pravidelnost pohybových aktivit. Nadměrné a nárazové vyčerpání může být totiž též rizikovým faktorem.

Dr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM: Bída povrchnosti a smutek z krácení
Sdělení redakce:
STALO SE: Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 17 Září 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček,
Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Bída povrchnosti a smutek z krácení
STALO SE
Na rybník Bezdrev na windsurfingových prknech
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Návštěva kozí farmy
LIDÉ KOLEM NÁS
Mosty – Karel Novotný
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 09/2018
O čem se moc nemluví – Bipolární porucha III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Počátky, vývoj a současnost Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana – I.
Také krásu noční hvězdné oblohy lze přiblížit nevidomým
SPORT
Černobílé problémy
rámeček pod obsahem:
Poslední volná místa na startovní listině
Do celostátní soutěže ve čtení a psaní brailského textu, která proběhne v Krakovské 21 v Praze 20. října, je stále možné se hlásit, zbývá ale již jen několik volných míst do zaplnění kapacity. Více o soutěži viz též web SONS v rubrice Aktuality.
redakce



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR