Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 6 Březen 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Zemřela Eva Reinwaldová
Ruce nevidomých se v libereckém muzeu pomazlily s auty i tramvají
Setkání odborníků v GHMP
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ - VÍTĚZNÁ DÍLA – 1. místo v kategorii Humor: Mária Šmejkalová, Psí paměti
Vzpomínka na Evu Reinwaldovou: Babičko, proč čteš prstem?
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Šumperk – první trénování paměti
Zlín – výlet do Prahy za kulturou
LIDÉ KOLEM NÁS - Bývali telefonisté: Eva Budzáková, Městský úřad Prachatice, dobrý den!
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Děti čtou nevidomým dětem – již patnáct let
AVE srdečně zve
KULTURA: Děčínský zámek – dotýkati se povoleno
SPORT: Přijde QARDO, přijde…
INZERCE
Toulky Prahou pro nevidomé


Setkání odborníků v GHMP


Zprostředkování umění nevidomým návštěvníkům, to bylo téma setkání odborníků, které se uskutečnilo koncem ledna v Galerii hl. m. Prahy v koncertním sále Domu u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí u příležitosti Haptické výstavy J. Horejce (Zora o ní psala v minulém čísle). Akci pořádalo edukační oddělení galerie v rámci grantu od Státního fondu kultury ČR a již zaslaný materiál s medailony účastníků byl příslibem, že nepůjde o jen tak ledajaké setkání. Pozvání totiž přijala víc než desítka našich odborníků v dané oblasti a na sedm desítek návštěvníků z řad galerijních edukátorů, výtvarných pedagogů z výtvarných kateder vysokých škol a kateder speciální pedagogiky a specialistů z nejrůznějších institucí a ústavů z celé republiky.
Setkání dopoledne zahájil Mgr. Bc. Jiří Červený. Pohovořil o vzdělávání zrakově handicapované mládeže se zaměřením na hudbu a o svém účinkování ve vokálně instrumentálním souboru Musica pro Sancta Cecilia. Mezi okruhy jeho výzkumu patří také integrace zrakově handicapovaných hudebníků a její úskalí. Svůj příspěvek proložil hudebními ukázkami vlastní tvorby.
Libuše Petrašová, která se od r. 2007 věnuje intenzivní umělecké práci s keramickou hlínou, konkrétně technice hmatového modelování, přiblížila Axmanovu techniku hmatového modelování pro zrakově postižené a svou současnou práci v dílně Hmateliér v Praze. Jde o pracoviště zřizované Okamžikem, z. ú., kde se nevidomí učí vytvářet dekorativní a užitné předměty ze šamotové hlíny prostřednictvím nejrůznějších technik.
MgA. Václav Fanta, laureát Ceny Olgy Havlové za celkovou aktivní podporu nevidomých lidí i za iniciování vytvoření dřevěných basreliéfů – portrétů světců, představil příběh vzniku slavného souboru 30 reliéfů, které byly vystaveny například v Bruselu i na mnoha místech ČR. Autor je také spoluzakladatelem někdejší Katolické nadace pro nevidomé a jedním ze zakladatelů pěveckého sboru nevidomých Vokál klub. Přiblížil rovněž vlastní speciální deskovou hru Quardo pro nevidomé, čtenářům Zory ostatně dobře známé.
Redakci časopisu Zora na setkání zastoupil člověk opravdu povolaný – její někdejší dlouholetý šéfredaktor PhDr. Jiří Reichel. Zoru a její mnohé přílohy nemá smysl na tomto místě představovat, ale pro zúčastněné bylo jistě zajímavé seznámit se se sofistikovaným systémem vydávání takového množství časopisů pro zrakově hendikepované čtenáře.
PhDr. Josef Cerha, ředitel Tyfloservisu, o. p. s., psycholog a tyfloped se léta věnoval práci se zrakově těžce postiženými dětmi a mládeží a je zakladatelem a ředitelem projektu Tyfloservis, o kterém hovořil. Vytvořil koncepci, organizaci i metodiku vedení nového druhu péče o později osleplé a zajistil k tomu i jiné prostředky. Projekt pokrývá celé území ČR. Josef Cerha se zasloužil o propracovaný systém rehabilitace později osleplých osob, za což obdržel Výroční cenu ministerstva zdravotnictví.
Následovalo vystoupení Mgr. Jany Klímové a Ing. Vladimíry Sýkorové, obě ze sdružení Hapestetika, které se věnovaly zprostředkování umění nevidomým formou haptických výstav. Mgr. Jana Klímová je kurátorkou pro edukační činnost v Lektorském oddělení Národní galerie. Mimo jiné se zabývá problematikou zprostředkování umění nevidomým návštěvníkům a realizuje programy pro nevidomé a slabozraké. Ing. Vladimíra Sýkorová je výkonnou ředitelkou Sdružení Hapestetika. V době působení v lektorském oddělení Národní galerie realizovala programy pro nevidomé a slabozraké. Je zároveň ředitelkou Malého máslovického muzea másla, kde koncipovala interaktivní expozici s popiskami v Braillově písmu. Je členkou realizačního týmu výstav Hapestetika II – VI a také kurátorkou výstav Hapestetika v zahraničí.
Marek Valiček nadšeně pohovořil o občanském sdružení Jiné Laně, jehož cílem je zapojování jakkoli handicapovaných do uměleckého prostředí. Snaží se propojit příjemné s užitečným, vytváří výtvarné projekty, z nichž si sami klienti kromě zážitků v podobě art-terapie odnesou i finanční pomoc, kterou vystavováním a prodejem společně vytvořených artefaktů získají. Každý realizovaný projekt má své téma a je určen pro konkrétní skupinu lidí. Stejně je to u aktuálního projektu Zatoulané botky – interaktivní knížky říkanek pro děti se zrakovým postižením, určené pro děti, které se učí číst Braillovo písmo.
Následoval příspěvek Vladimíry Tvrdkové, koordinátorky projektu Chodící lidé, o realizovaných aktivitách pro zrakově postižené v rámci aktivit Nadace Sirius, která podporuje rovnocenné soužití a efektivní komunikaci s dětmi i dospělými se zdravotním postižením. Ta klade velký důraz na aktivity preventivní povahy přinášející systémová řešení.
O své zkušenosti se podělila i čtenářům Zory dobře známá PaedDr. Jaroslava Novotná, nevidomá autorka s širokým okruhem zájmů – speciální pedagogika, psychoterapie, literární a publicistická tvorba. Představila vlastní literární tvorbu a pohovořila o svých zájmech i o návštěvách galerií z pozice nevidomého návštěvníka. Podělila se i o zkušenosti s Braillnet.cz, nejstarším internetovým portálem pro zdravotně postižené.
PaedDr. Terezie Kochová z Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR seznámila účastníky s projektem na podporu hmatově ilustrovaných dětských knížek pro nevidomé Tactus.cz. Kochová je autorkou brožury „Tak a tak na taktilní knihu“, která jednoduchým způsobem představuje hlavní zásady tvorby hmatových obrázků.
Následovalo vystoupení Mgr. Daniela Soboty, představitele organizace Kyklop, o. p. s., která realizuje vzdělávací i volnočasové aktivity pro zrakově postižené děti a mládež. Zabývá se i zaměstnáváním zrakově postižených učitelů hudby, kteří pod touto organizací vyučují klienty se zrakovým postižením, ale i vidoucí. V rámci organizace funguje i hudební projekt KyklopBand, kde účinkuje devět hudebníků, převážně se zrakovým postižením.
Po každém vystoupení byl čas na zodpovězení dotazů a diskusi. Na přednášky navázala společná prohlídka Haptické výstavy J. Horejce a závěrečný koncert studentů Konzervatoře a střední školy pro zrakově postižené Jana Deyla. Setkání rozhodně splnilo svůj účel – odborníci sdíleli své zkušenosti a potřebné kontakty byly navázány.
Jarmila Hanková


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Zemřela Eva Reinwaldová
Ruce nevidomých se v libereckém muzeu pomazlily s auty i tramvají
Setkání odborníků v GHMP
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ - VÍTĚZNÁ DÍLA – 1. místo v kategorii Humor: Mária Šmejkalová, Psí paměti
Vzpomínka na Evu Reinwaldovou: Babičko, proč čteš prstem?
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Šumperk – první trénování paměti
Zlín – výlet do Prahy za kulturou
LIDÉ KOLEM NÁS - Bývali telefonisté: Eva Budzáková, Městský úřad Prachatice, dobrý den!
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Děti čtou nevidomým dětem – již patnáct let
AVE srdečně zve
KULTURA: Děčínský zámek – dotýkati se povoleno
SPORT: Přijde QARDO, přijde…
INZERCE
Toulky Prahou pro nevidomé


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 6 Březen 2017
Zastupující šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Bc. Jiří Hubáček, Mgr. Jarmila Hanková, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR. Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Zemřela Eva Reinwaldová
Ruce nevidomých v libereckém muzeu
Setkání odborníků
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ – VÍTĚZNÁ DÍLA
kategorie Humor, první místo: Mária Šmejkalová, Psí paměti
Vzpomínka na Evu Reinwaldovou
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Šumperk
Zlín
LIDÉ KOLEM NÁS
Bývali telefonisté – Eva Budzáková, Městský úřad Prachatice, dobrý den!
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Děti čtou nevidomým dětem
AVE srdečně zve
KULTURA
Děčínský zámek
SPORT
Přijde QARDO, přijde…
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR