Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 19, říjen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS: S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI: Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA: Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT: Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách


Zdeněk Barlok, předseda ČSZPS, který vede světový bowling pro zrakově postižené a od konce června je nově členem Výkonného výboru IBSA, poskytl rozhovor k největší sportovní události IBSA – Světovým hrám, které proběhly od 18. do 27. srpna 2023 v Birminghamu. Vybrali jsme některé zajímavé části jako doplnění výše uvedeného souhrnného článku o akci samotné.
Redakce ZORA

Splnila česká výprava tvá očekávání na Světových hrách?
ZB: Myslím si, že ano. Bylo jasné, že cinknou dvě medaile ve vzpírání a pokud se zadaří, mohli bychom získat medaili i v šachu. Nakonec ji získala Taťána Polnarová v ženské kategorii, což jsem vůbec nečekal. Máme i tři brambory, a to se také vůbec nečekalo. Především Jaromír Hasala v bowlingu, který byl na první velké akci, byl chvíli na bronzu; i když se ve finále snažil, nevyšlo to.

Jednalo se o nejpočetnější výpravu, která kdy z České republiky na Světové hry vyrazila. Jak logisticky náročné bylo skloubit takový počet sportovců? Ví se o tobě, že mluvíš plynule holandsky a že jste letěli s přestupem přes Amsterdam.
ZB: Vždycky je to logisticky náročné, ale všechno jsem připravoval tak, aby se to dalo zvládnout. I přesto nás čekala trnitá cesta do Anglie. Letěli jsme do Birminghamu přes Amsterdam a v sobotu 19. srpna jsme vyslali jako předvoj dva šachisty. Oni doletěli v pořádku, i když měli ráno na přestup jen 45 minut, ale asistenční služba zafungovala výborně. Zbytek výpravy pak letěl o den později, v neděli ráno. My už jsme takové štěstí neměli. Při příletu do Amsterdamu se v letadle zasekly dveře, takže jsme vyšli se zpožděním. Čekalo na nás 10 asistentů a dvě vozítka, ale i když měli počty pasažérů v papírech, zaskočilo je to, že nás je 23. Než se dohodli a než se mi podařilo je dovést k tomu, že můžeme jít pěšky, na přestupu zavřeli bránu. S KLM jsme pak podstoupili složité jednání a aby se nás zbavili, dali nám spoj do Manchesteru s tím, že nám zaplatí dvouhodinový transfer do Birminghamu autobusem. Když jsme přeletěli do Manchesteru, čekalo nás další překvapení, ztratila se nám zavazadla, která se ani po dvou hodinách nenašla, a tak jsme jeli autobusem do Birminghamu. KLM help desk nefungoval ani fyzicky, ani na telefonu a všichni nás posílali od čerta k ďáblu. V Birminghamu jsem výpravu rozdělil na dvě části, téměř všechny jsem poslal s jejich team lídry dalším transferem z letiště do vesnice a sám jsem si vzal dva lidi a šli jsme řešit naše zavazadla, jestli se náhodou najdou. Další ztráta téměř 4 hodiny, ale po složitém hledání v systému, vyplňování administrativy a logistických manévrech jsem do vesnice místo v 8:30 dorazil kolem 18:00 h místního času – ale i se všemi kufry! Tak odpadly starosti, abychom si půjčovali od ostatních výprav něco málo oblečení, které nepotřebují. Cesta zpět už proběhla lépe, byl jsem na to připravený a hned v Amsterdamu jsem domluvil s asistenční službou, že půjdeme pěšky.

V tuto chvíli probíhá na účast českých sportovců veřejná sbírka na Doniu. Jak těžké bylo se uchýlit právě k tomuto kroku?
ZB: Nebylo to těžké. Bylo to takhle v plánu. V době přípravy a konání Světových her jsme ještě vůbec nevěděli, kolik dostaneme peněz od NSA a jako všichni ostatní jsme čekali na výsledky a museli si z části pomoci sami. Vyšlo nám několik dárců, třetina lidí jela nad rámec předpokládaných počtů jako samoplátci a zbytek jsme hradili z rezervních financí svazu. Zatím máme hrubá čísla, ale akce nás stála kolem 850 tisíc Kč. Z veřejné sbírky jsem si dal osobní minimum 50 tisíc Kč, a to se povedlo. Přesáhli jsme vybranou částku, za což patří velké díky všem lidem, kteří nám takto pomohli.

Jak jsi vnímal to, že byly Světové hry právě v Anglii? Ví se, že o tuto akci měla zájem Praha, ale nakonec se to nepovedlo.
ZB: Byli jsme v roce 2020 ve finále s nabídkou za Prahu, ale politicky se IBSA s tehdejším vedením rozhodla pro Birmingham, i když byl dražší a nenabízel atletiku a plavání na rozdíl od nás. Půl roku mě to hrozně štvalo, ale s odstupem času mě nemá co mrzet. Byla to skvělá zkušenost a dnes vím, co dělat jinak.
[…]
Ve druhé polovině loňského roku jsem byl v intenzivním kontaktu s organizátory za část bowlingu a znám dobře jejich předsedkyni britského svazu nevidomých sportovců. Když mi vyprávěli o různých těžkostech při organizaci, snažil jsem se jim pomoci a vyjít vstříc. Od té doby jsme měli nastavený naprosto skvělý vztah a oni si toho moc vážili.

Někteří sportovci jeli nad povolenou kvótu či do konce startovali na divoké karty, jak diplomaticky náročné bylo vyjednat právě tyto výjimky?
ZB: Znám se díky IBSA se všemi vedoucími jednotlivých sportů, takže jsem to řešil přímo s nimi a oni nám vyšli vstříc. Nikde nebyl žádný zádrhel.

Jak bys Světové hry zhodnotil závěrem ze svého pohledu?
ZB: Je to náročná akce a Anglie ji zvládla, jak nejlépe to šlo i v rámci jejich časových a finančních možností – a mohou být na sebe pyšní.

Co bys závěrem vzkázal fanouškům potažmo veřejnosti?
ZB: Všem, kteří nás finančně, morálně i jakkoliv jinak pozitivně podporovali, patří velké díky nejen ode mě, ale hlavně od našich sportovců. Pro ně to byla velká akce, velký zážitek a my jsme za náš svaz byli rádi, že jim to můžeme umožnit.

Zdroj: CBSF marketing, MaF
Redakční úpravy VS


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS: S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI: Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA: Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT: Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 19, říjen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS
S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI
Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA
Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT
Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR