Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 19, říjen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS: S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI: Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA: Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT: Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Přehledně


Pojďme se podívat na to, jak tráví babí léto lidé v našich oblastních odbočkách. Vždyť září je skvělý čas pro cestování, odpočinek i tvoření. Dnes půjdeme z Moravy do Čech.

Opavští se vydali na rekondiční pobyt do lázní Slatinice. A hned první den to vzali rázně do rukou, nebo spíše do nohou. Posilněni obědem totiž úspěšně dobyli hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo.

Vsetínští poděkovali sponzorům, kteří se podíleli na akci „Ukončení léta 2023“. Více čtěte na sons.cz.

Kroměřížští pořádali klubové odpoledne s besedou o kávě. Jejich hostem byl Josef Hora, provozovatel místní rodinné pražírny kávy. Povyprávěl o jejím pěstování, zpracování, pražení i filozofii jejího pití. Také se podělil o své zážitky z kávových farem, které navštívil v různých zemích světa. Nakonec obdaroval členy balíčky různých druhů čerstvě pražené zrnkové kávy. Téma kávy však nebylo ani zdaleka vyčerpáno. Proto kroměřížští rádi přijali nabídku na další setkání i případnou návštěvu jeho pražírny.
Další akcí kroměřížských bylo kreativní dopoledne. Papírové proložky a krabičky na vajíčka byly materiálem, nůžky a lepidlo pak pracovními nástroji. Lidé si vyzkoušeli tvoření květových kalíšků a okvětních lístků, které skládali do tvaru růžiček. Pravidelní účastníci se pustili i do výroby květů složitějších tvarů. Hotové květy už jen obarvit a využít, třeba při výrobě různých dekorací.

Přerovští zakončili léto velmi příjemným způsobem. 5. 9. se skupinka osmnácti osob vydala z centra města do relaxační části "Laguna". Tady si opekli špekáčky, popili lahodné nápoje a popovídali si. Těm, co si netroufli opékat sami, pomohly pracovnice odbočky Kamila, Jana a Jarka. Účastníci poděkovali majitelům "Bistra Dokládalovi" za venkovní prostor, dřevo na oheň i za symbolickou cenu špekáčků a projevili zájem akci zopakovat.

V září „to žilo“ i ve středních a západních Čechách. Berounští informovali, že letos v srpnu uspořádali pro své členy rekondiční pobyt v lázních Poděbrady. Druhou akcí byla jejich „kavárnička na terase“ místní restaurace U Štiky, kde také pravidelně hraje kytara a harmonika.

„Fascinace Santinim“ je projekt Západočeského muzea v Plzni (ZČM). Stavitel Jan Blažej Santini se narodil s tělesným handicapem. Byl na část těla ochrnutý, což mu neumožnilo vyučit se kameníkem. Ovšem síla jeho ducha mu umožnila vše překonat a ve své profesi vyniknout. Proto dnes inspiruje umělce, před kterými také stojí úkol vyrovnat se se svým omezením. Rokycanští informují, že 12. 9. se veřejnost setkala se dvěma výjimečnými výtvarníky s postižením zraku. Mgr. Jaroslava Bendová a Lukáš Černý představili své čtyři obrazy inspirované Santinim.
Jaroslava Bendová žije v Chomutově. Při jedné vernisáži jejích obrazů o ní pronesl výtvarník Radovan Kraus tato slova: „Nedá mi to nevyslovit to, co muselo blesknout v hlavě každému. Proč žena, která má slabý zrak, maluje tak nádherné obrazy? Možná ze stejného důvodu, proč člověk, který přišel o nohu, jezdí na lyžích či běhá maraton.“
Lukáš Černý žije v Jizerských horách. O sobě a svých obrazech inspirovaných Santinim napsal: „Celý život jsem samouk. Mým největším učitelem, či spíše učitelkou, je příroda. Obdivuji architekturu, která se snoubí s přírodou, nebojuje s ní, nesnaží se být dominantní, ale její součástí. Stavby Jana Blažeje Santiniho jsou právě takové. Předlohou mi byla katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.“
Akci pořádá ZČM ve spolupráci se SONS ČR. Muzeum si této spolupráce mimochodem velmi váží, protože by tu pro hendikepované chtělo být stále více. Více čtěte také na www.facebook.com/ZapadoceskeMuzeum

A u rokycanských dnešní rubriku také zakončíme. Právě oni totiž na stránkách Českého červeného kříže (ČČK) objevili upoutávku na akci „Rodinný den s ČČK Plzeň. Kontaktovali jeho ředitelku, domluvili účast a přizvali i plzeňské. Akce se konala 2. 9. v depu Plzeň a program byl opravdu nabitý. U jejich stánku si návštěvníci mohli vyzkoušet chůzi s bílou holí, rozpoznávat různé předměty s klapkami na očích a byli informováni o práci a zaměření SONS. Vystoupila tu také kapela The Tap Tap, a prý rozproudila všechny účastníky.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS: S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI: Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA: Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT: Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 19, říjen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Ráchel odstartovala zajímavou spolupráci
LIDÉ KOLEM NÁS
S Miroslavem Jurkovičem o práci v kartonážní dílně
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Bílá pastelka 2023
V SÍTI
Nevidomý blogger o sobě, slepotě a jiných zajímavostech
POZVÁNKA
Dopis zájemcům o sborový zpěv z Vokál klubu
SPORT
Češi přivezli 3 medaile a 3 brambory z IBSA Světových her v Birminghamu
Zdeněk Barlok o IBSA Světových hrách
SOUTĚŽV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR