Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 18 září 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Všechno se nikdy nevejde
STALO SE: Přehledně
Celostátní shromáždění SONS ČR proběhlo
POZVÁNKA
LIDÉ KOLEM NÁS: Přes překážky k cíli jít… bojovat a zvítězit. Tenhle citát z dávno zapomenuté básně mi vytanul na mysli, když jsem naslouchal hlasu paní Ilony, která nedávno… ano, nedávno oslepla, ale brzy nastoupila znovu do zaměstnání. Od května působí
Základem pro nás byly odborné názory Jána Jesenského
NAPSALI JSTE NÁM: Letní pobyt v Sezimově Ústí
ZORA RADÍ a INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Mám právo dělat chyby? – II. část
KULTURA: Svoboda vyjádřit se a husí kůže
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Distanční výuka a zrak
ZDRAVÍ: Bipolární afektivní porucha
SPORT: V Pardubicích o tituly
Tiráž:


STALO SE: Přehledně


Jistě nejzajímavější zprávou je, že jsme si 30. 8. zvolili nové vedení SONS, tedy prezidenta, viceprezidenta a Republikovou radu. Ale nahlédněme i do Tyflopedického lexikonu jmenného od Josefa Smýkala. 4. 9. 1994 zemřel Jan Drtina, významný český tyfloped, hudební pedagog a propagátor skladeb nevidomých autorů. Tentýž den, tedy 4. 9., o 5 let později, v roce 1999, zemřel Drahomír Hanák, učitel a později ředitel Brněnského ústavu pro nevidomé děti a mládež. A před 200 lety, 18. 9. 1821, se narodil Leopold Balcar, významný český klavírista a hudební skladatel. Jeho život nebyl dlouhý, zemřel 27. 4. 1845 v nedožitých 24 letech.
A pojďme k našim oblastním odbočkám. OO Olomouc informovala o společném koncertu dua VojoDeyl a Daisy. Ten se koná v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě (DUN) v Mozartově sále Moravské filharmonie dne 16. 9. 2021 v 18.00 hod. Že uvedené umělce ještě neznáte? Krátce je tedy představíme. Duo VojoDeyl tvoří vidící hudebník, kytarista a kontrabasista Martin Deyl a nevidomý zpěvák, klavírista a houslista Radim Vojtek. Ten je i primášem cimbálové muziky Falešnica. Dagmar Sýkorová (Daisy) je slabozraká zpěvačka, autorka veršů i prózy. Zpívá muzikálové písně, pop, folk i jazz. Studovala hru na klavír a jako samouk se naučila hrát na kytaru. Koncert se uskuteční i díky podpoře Statutárního města Olomouce, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury.
OO Zlín pozvala 26. 8. zájemce o country muziku do Baťovy vily na koncert kapely Pěšáci. I ten se uskutečnil v rámci 27. ročníku festivalu DUN. Partnery akce byly Statutární město Zlín, Zlínský kraj, Ministerstvo kultury a Nadace Tomáše Bati.
A vraťme se do OO Olomouc. Publikovala dojmy své členky Zdeňky Novákové ze srpnové rekondice v Hodoníně. Ta začala cestou poloprázdným vlakem, pokračovala ubytováním v hotelu Panon, a procházkou po městě. Druhý den je průvodkyně provedla zajímavými místy, náměstím s hrajícími fontánami či muzeem T. G. M. Ve strážnickém skanzenu si prý lidé připadali, jako by v té době žili. V Petrově se mačkali u stolu ve sklípku a poté se prošli kolem dalších, nádherně zdobených. V Čejkovicích navštívili výrobnu bylinných čajů. Museli však mít respirátory, což byla škoda, celý areál byl totiž krásně provoněný. Hrála se hra „Máme rádi Česko“, trénovala se paměť, náladu zlepšil muzikoterapeut pan Vilímek a nechybělo poradenské okénko. Bonusem bylo krásné koupaliště. Šrám snad jen jediný, totiž plné lavičky pod hvězdnou oblohou, kde si lidé chtěli povídat.
Členové OO Olomouc se 12. 8. vydali i na odpolední výlet do lázní Slatinice. Absolvovali komentovanou prohlídku Muzea veteránů se zachovalými vozy hlavně z první poloviny 20. století. Po dobré kávě se vydali na procházku lázeňským parkem a ochutnali léčivý pramen. Vycházku zakončili ve farské zahradě, kde obdivovali bylinkovou zahrádku.
Členové OO Kyjov se v srpnu vydali na tradiční výlet do Prahy. První den navštívili Loretánské náměstí a Loretu, ale kvůli průvodci byli krapet zklamáni. Holt není každý den posvícení. Jisté vynahrazení přinesla nenáročná procházka na Petřín. Další dny už probíhaly dle jejich představ. S výbornými průvodci se druhého dne vypravili na Olšanské hřbitovy i do kláštera sv. Anežky České. Třetího dne popojeli do Lán a prohlédli si místní hřbitov s hrobem rodiny Masaryků i Muzeum T. G. M. Následovala procházka zámeckým parkem kolem letního sídla českých prezidentů. Před odjezdem ještě nakoukli do zrekonstruované čističky odpadních vod na Letné.
A také OO Kyjov ještě jednou. 28. 8. se její členové vydali na Pracký kopec u Slavkova u Brna po stopách napoleonských válek. Prohlédli si muzeum, osahali si historické zbraně a navštívili čtyři multimediální expozice, které přinášejí poučení i zážitek. Projekce na plátno je komentovaná, výrazné jsou i akustické vjemy. Následně přešli k Mohyle míru, 26 metrovému čtyřbokému jehlanu, který je zakončený desetimetrovým starokřesťanským křížem, spočívajícím na zeměkouli. Štíty čtyř štítonošů, stojících v rozích mohyly, symbolizují země spojené s bitvou: Rusko, Francii, Rakousko a Moravu. Uvnitř památníku je možné vyzkoušet si "šeptací kouzlo". Nedaleko od bojiště poté navštívili pana Kopečka, výrobce funkčních replik kanónů, kterými se tehdy bojovalo. Byl výborně připraven. Povídal, jak se ke své práci dostal, připravil zmenšenou repliku kanónu i další zbraně a navrhl vystřelit ránu z kanónu. Tak ohlušující ránu nikdo nečekal!
Moja vinotéka v Uherském Hradišti přivítala 2. 9. nevidomého zpěváka a klavíristu Honzu Jareše s kapelou. Informovala o tom Dagmar Filgasová.
OO Vsetín dále poděkovala Zlínskému kraji, městům, obecním úřadům, soukromým firmám a dalším sponzorům za ukončení léta 2021.
V OO Vrchlabí se stále něco děje. Aktivně tu pečují o své členy a nabízejí jim různé akce a výlety. V posledních prázdninových dnech to byla třeba návštěva zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou nebo okolí rybníku Kačák ve Vrchlabí. Výstava obrázků v prostorách jejich odbočky skončila na konci srpna a měla prý velký úspěch. Kromě toho tu hrají Bingo, scházejí se tu a povídají si, zkrátka užívají posledních letních týdnů.
Tak jako každý rok, i letos – 28. Srpna – zavítali členové OO Jičín do místní knihovny Václava Čtvrtka na letní jarmark. Připravený měli stánek osvěty o očních vadách pro nejmenší děti, hry pro nevidomé, zvukovou střelbu a ukázku Braillova písma. OO Jičín informovala rovněž o Slavnosti Hořických trubiček. Konaly se 4. 9. na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích. I tady bylo možné navštívit stánek SONS s osvětou očních vad.
Členové OO Semily mají program babího léta doslova nabitý. Nejprve si 2. 9. zajeli do Turnova na bowling. 9. 9. vyrazili na výlet do Špindlerova Mlýna, Svatého Petra. Sedačkovou lanovkou vyjeli na Pláň a odsud pěšky po naučné stezce necelých 7 km z kopce k Labské přehradě. Ve středu 15. 9. pojedou do Litoměřic na výstavu Zahrada Čech. 23. 9. si přátelsky posedí u Danušky v Semilech. Pro předem přihlášené účastníky (do 20. 9.) budou zajištěny uzeniny z udírny. Kdo se dostaví bez přihlášky, může pouze koukat, jak ostatním chutná. Vítáno je tvrdé pečivo pro ovečky. 30. 9. se pak OO Semily vydá na výlet do Dolánek. Nejprve vlakem a poté pěšky proti proudu Jizery, na oběd do restaurace Zrcadlová koza.
Co říci na závěr? Třeba pár slov o řekách. Jsou zdrojem pitné vody, utvářejí krajinu, jsou důležitým ekosystémem a přepravují vodu po planetě. Určitě si zaslouží svůj mezinárodní den. Připadá na čtvrtou neděli v září, letos tedy 27. 9. Řeku nemá 8 zemí ležících na kontinentu. Těmi největšími jsou pouštní země jako Omán, Saúdská Arábie a Libye. A co české řeky? Drtivá většina z nich u nás pramení. A téměř všechny mají jména ženského rodu. Jedinou výjimkou je snad Labe.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Všechno se nikdy nevejde
STALO SE: Přehledně
Celostátní shromáždění SONS ČR proběhlo
POZVÁNKA
LIDÉ KOLEM NÁS: Přes překážky k cíli jít… bojovat a zvítězit. Tenhle citát z dávno zapomenuté básně mi vytanul na mysli, když jsem naslouchal hlasu paní Ilony, která nedávno… ano, nedávno oslepla, ale brzy nastoupila znovu do zaměstnání. Od května působí
Základem pro nás byly odborné názory Jána Jesenského
NAPSALI JSTE NÁM: Letní pobyt v Sezimově Ústí
ZORA RADÍ a INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Mám právo dělat chyby? – II. část
KULTURA: Svoboda vyjádřit se a husí kůže
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Distanční výuka a zrak
ZDRAVÍ: Bipolární afektivní porucha
SPORT: V Pardubicích o tituly
Tiráž:


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 18 září 2021
Obsah:
ÚVODEM
Všechno se nikdy nevejde
STALO SE
Přehledně
Celostátní shromáždění SONS ČR proběhlo
POZVÁNKA
Po lockdownu s pastelkou zpátky do ulic!
LIDÉ KOLEM NÁS
Přes překážky k cíli jít…
Základem pro nás byly odborné názory Jána Jesenského
NAPSALI JSTE NÁM
Letní pobyt v Sezimově Ústí
ZORA RADÍ a INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Mám právo dělat chyby? – II.
KULTURA
Svoboda vyjádřit se a husí kůže (Rozhovor s Mirkem Palečkem)
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Distanční výuka a zrak
ZDRAVÍ
Bipolární afektivní porucha
SPORT
V Pardubicích o titulyV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR