Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 19 Říjen 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Letní škola v Telči
Jakub uspěl v angličtině
Ortoptika
Špičkový přístroj v Prostějově
Stopy 10 – Prach jsi...
Využití navigace
Vydařený konec léta
Podhájská 2013
Dobrá zpráva z Brna
Pozvánka na prezentaci
Haptické mystérium
Hexenšus
Černobílé problémy
Velký úspěch našich bowlerů
Francis Karanja opět v Praze
Inzerce


Podhájská 2013


TyfloCentrum Karlovy Vary ve spolupráci s Oblastní odbočkou SONS připravilo pro své klienty a další zájemce velmi zajímavý a hodnotný pobyt ve známém středisku Podhájská na Slovensku, který se uskutečnil v termínu od 24. do 31. srpna. Pro velký úspěch v loňském roce jsme tento pobyt zopakovali znovu, zájem o něj projevilo celkem 48 osob.
Ubytováni jsme byli v komplexu pensionu Quatro 2 a 3, který se nachází 300 metrů od světově proslulých venkovních termálních bazénů. Za vodou v nich o teplotě 34–38 st. Celsia, svým složením připomínající Mrtvé moře, přijíždějí lidé s onemocněním zánětů horních cest dýchacích, revmatismem či cévními chorobami. Tato voda blahodárně působí i při doléčování zlomenin, bolesti kloubů i páteře, v neposlední řadě léčí různé kožní ekzémy a lupénku.
V areálu se nachází celkem 10 bazénů, z toho jsou čtyři bazény napuštěny termální léčebnou vodou. Kromě nich se v areálu nachází také rekreační bazén s výřivkami a tobogánem, plavecký bazén s hloubkou jak do 130, tak i do 180 cm. Malé děti si zde přijdou také na své, pro ně je zde vybudováno dětské brouzdaliště. V případě nepříznivého počasí jsou zde i kryté římské lázně, které mají stejnou termální vodu. Jejich součástí jsou i další lázeňské procedury jako například masáže, 5 druhů sauny, Kleopatřina koupel apod.
Během dne jsou zde pro návštěvníky připraveny i různé animační programy, jako je aquazumba, relaxační cvičení ve vodě apod. Kromě odpočinku na lehátku můžete také zavítat do malého amfiteátru, který je součástí tohoto léčebného komplexu. Pravidelně se zde konají mnohá kulturní vystoupení. Nás zaujala např. dechovková kapela Váhovanka, kterou známe z televizního programu Šlágr. Velmi příjemně na nás zapůsobil i dětský soubor Melódia, který vystupuje nejen na Slovensku, tak i v Čechách; za sebou má i řadu koncertů po celé Evropě i v zámoří. Nouze tu však nebyla ani o cimbálovku či country.
Počasí nám vcelku přálo, každý si mohl vybrat bazén, jaký mu v danou chvíli lahodil. Celodenní permanentka s možností návratu zpět do areálu vyhovovala všem. V celém objektu se rovněž nachází mnoho občerstvovacích stánků či restaurací, ve kterých se můžete chutně najíst za dvě až tři eura. Kromě běžných jídel zde můžete ochutnat speciality slovenské kuchyně, mezi něž jistě patří halušky s brynzou a klobáskou, pravá slovenská kapustnica či živáňská.
V pondělí zde probíhal sanitární den, a tak jsme vyrazili na celodenní výlet do Komárna a Kolárova.
Na místě, kde se Váh vlévá do Dunaje, leží město Komárno, které patří mezi nejstarší města na Slovensku. Městská práva mu udělil král Béla IV. už v roce 1265. Přes to, že město opakovaně ničily války a živelné pohromy, se zde zachovaly cenné kulturní památky. Nejvýznamnější je Komárňanská pevnost, která je největším pevnostním systémem rakousko-uherské monarchie. Pro svou historickou a architektonickou hodnotu byla pevnost prohlášena národní kulturní památkou. Historické jádro města je památkovou rezervací, tvořenou čtyřmi desítkami různých památek. Jednou z nich je Důstojnický pavilon, vybudovaný v letech 1858–1861. Na jeho fasádě je nápis: VIRIBVS VNITIS – V jednotě je síla – heslo Františka Josefa I.
Mimořádnou turistickou atrakcí Komárna je Nádvoří Evropy, které vyrostlo v historickém centru města v letech 1999–2000. Na nádvoří stojí domy představující typickou architekturu 45 evropských zemí a regionů.
Komárno je rodištěm jednoho z nejslavnějších operetních skladatelů, Franze Lehára. Památku skladatele si město každoročně připomíná Lehárovým festivalem, mezinárodní soutěží v přednesu operetních melodií. Město je také rodištěm velikána maďarské literatury Móra Jókaiho.
Druhým cílem tohoto zájezdu bylo nedaleké Kolárovo, kde se nachází technická národní památka Slovenska. Jde o plovoucí vodní mlýn. Je rekonstrukcí původního Radvaňského vodního mlýna, který pracoval na řece Dunaj u obce Radvaň nad Dunajem. Původní mlýn byl postaven kolem roku 1920. Mlýn však existoval do roku 1945, kdy za záhadných okolností vyhořel. Jeho zánik byl zánikem také vůbec posledního plovoucího tělesa na celém toku Dunaje. Staré obrazy a rytiny potvrzují, že v minulosti na Váhu a na Dunaji plavaly desítky podobných mlýnů. Na rozdíl od klasických vodních mlýnů, budovaných nastálo na břehu potoků a řek, byly lodní mlýny vlastně čluny, ukotvené od jara do podzimu dále od břehu, aby využívaly co nejsilnější proud v řece a s břehem je spojovala jen lávka.
V Kolárově můžete obdivovat ještě jednu velmi zajímavou technickou památku – motorový pletací stroj na výrobu rybářských sítí, pocházející z počátku 20. století. Na vrcholu slávy se odtud vyvážely rybářské sítě do osmadvaceti zemí světa, mezi nimi i do Kanady či USA.
Co ještě k našemu pobytu v Podhájské dodat? Domů jsme se vraceli příjemně odpočatí, cestou zpět jsme ještě vychutnávali blahodárné účinky léčivé „mořské“ vody z Podhájské. Pokud jsme vás trochu navnadili, tak neváhejte a pojeďte s námi příští rok také! Náš pobyt se zde uskuteční v době od 16. do 23. srpna 2014.

Emil Miklóš


Obsah

Letní škola v Telči
Jakub uspěl v angličtině
Ortoptika
Špičkový přístroj v Prostějově
Stopy 10 – Prach jsi...
Využití navigace
Vydařený konec léta
Podhájská 2013
Dobrá zpráva z Brna
Pozvánka na prezentaci
Haptické mystérium
Hexenšus
Černobílé problémy
Velký úspěch našich bowlerů
Francis Karanja opět v Praze
Inzerce


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 19 Říjen 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Letní škola v Telči
Jakub uspěl v angličtině
Ortoptika
Špičkový přístroj v Prostějově
Stopy 10 – Prach jsi...
Využití navigace
Vydařený konec léta
Podhájská 2013
Dobrá zpráva z Brna
Pozvánka na prezentaci
Haptické mystérium
Hexenšus
Černobílé problémy
Velký úspěch našich bowlerů
Francis Karanja opět v Praze
InzerceV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR