Černobílé problémy
Velký úspěch našich bowlerů
Francis Karanja opět v Praze
Inzerce

Ve dnech 23. srpna až 1. září se na dvanáctidráhové herně v Praze-Zličíně konalo Otevřené mistrovství Evropy zrakově postižených v bowlingu. Zúčastnilo se jej 44 hráček a hráčů z Austrálie, Česka, Finska, Izraele, Japonska, Malajsie, Polska, Singapuru, Slovenska a Velké Británie. Protože tento „mladý“ sport si u nás, ale i v Evropě získává mezi zrakově postiženými zájem, rozhodli se organizátoři přizvat k účasti vyznavače tohoto sportu i z jiných světadílů. Zejména v Asii se bowling mezi zrakově postiženými těší velké oblibě.
Českou republiku reprezentovalo 7 sportovců, kteří potvrdili svou výkonnost na mistrovství republiky a na soustředěních širšího reprezentačního výběru.
Zrakově postižení se řídí stejnými pravidly bowlingu jako vidící hráči s tím, že hráči kategorie B1 (nevidomí) a případně B2 (prakticky nevidomí) používají tzv. zábradlí pro udržení přímého směru při odhodu koule. O postavení zbylých kuželek pro druhý hod informuje hráče jeho asistent. První mezinárodní soutěž zrakově postižených se uskutečnila v korejském Soulu v roce 2006.
Hned první hrací den, kdy byla na programu soutěž jednotlivců, se stal pro český sport zrakově postižených významným. Josef Gruncl v kategorii B3 (slabozrací) vybojoval výkonem 1 134 body 3. místo a zasloužil se tak o historicky první medaili z kvalitně obsazeného mezinárodního kolbiště. Mistrem Evropy se stal Grzegorz Kanikula z Polska (1 285 bodů!). Věra Macháčková ve své mezinárodní premiéře obsadila výkonem 866 bodů 13. místo.
V kategorii B2 (prakticky nevidomí) obsadil Roman Matouš s 1 028 body sedmé, Jaromír Hasala s 1 002 body osmé a Karel Macháček s 896 body jedenácté místo. Mistryní Evropy se stala Jadwiga Szuszkiewicz rovněž z Polska (1 104 body).
Mezi nevidomými (kategorie B1) si opět nejlépe vedl Polák, a to Zdzislaw Koziej, který vybojoval evropský titul výkonem 825 bodů. Michal Krch skončil desátý se 627 body a Štefan Čulík s 543 body skončil na 13. místě.
Také druhý hrací den byl pro naše hráče úspěšný. V soutěži dvojic B2 + B2 vybojoval tandem Roman Matouš a Jaromír Hasala druhé místo výkonem 2 146 bodů. Mistry Evropy se opět stali Poláci za součet 2 215 bodů. Rovněž v soutěži dvojic B1 + BX dominovali Poláci (2 005 bodů před naší dvojicí Michal Krch a Josef Gruncl (1 964 body). Dvojice Štefan Čulík a Karel Macháček obsadila 7. místo (1 780 bodů).
Následující den v soutěži trojic vystoupali nejvýše Japonci, kteří dosáhli 2 138 bodů. Naše tria (Krch, Matouš a Gruncl – 1 823 body) obsadila páté a (Čulík, Macháček a Hasala – 1 577 bodů) deváté místo. Radost Japonců umocnil ještě slabozraký (kategorie B3) Masatoshi Kiyosugi utvořením skvělého světového rekordu v hodnotě 299 bodů (z 300 možných)! Dokázal hodit 12 striků po sobě a při posledním hodu zůstala stát jedna kymácející se kuželka, která ne a ne spadnout.
Ve čtvrtý hrací den vybojovalo naše kvarteto ve složení Krch, Matouš, Macháček a Gruncl bronzovou medaili za 3. místo v soutěži čtveřic výkonem 2 688 bodů. Zlatou si odvážejí Malajci za výkon 2 768 bodů.
V pořadí pátou medaili, a to stříbrnou získal Roman Matouš za 2. místo v kategorii B2 za celkové umístění po 20 odehraných vyrovnaných hrách.
Nejúspěšnější zemí mistrovství bylo Polsko se sedmi zlatými, dvěma stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi, následovala Malajsie se dvěma zlatými a dvěma bronzovými medailemi, Japonsko s jednou zlatou, dvěma stříbrnými a třemi bronzovými kovy. Na slušivém 4. místě se umístila naše reprezentace se třemi stříbry a dvěma bronzy.
Svědomitou a důkladnou přípravu i hladký průběh mistrovství pod režií Luboše Krapky vysoce hodnotil velmi náročný předseda bowlingové sekce IBSA Toshiaki Aomatsu z Japonska. Ano, byla to vydařený šampionát po všech stránkách!