Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis Zora Číslo 18 Září 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Na výstavě si osaháte Olomouc
Král je mrtev, ať žije král…
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 9
Oftalmolog světového formátu
Návštěva Strážnice
Návrat do Poděbrad
Dovolená ve španělském Roses
Mluvící brýle
Vokál klub zazářil na Valašsku
Faraónovy poklady 2
Svatá Hora
Pokořitele El Capitana
Lezecké zážitky s Kofolou
Michálkovická kuželka
Výborné výkony v Blansku


Dovolená ve španělském Roses


Karlovarské TyfloCentrum ve spolupráci s oblastní odbočkou SONS v Karlových Varech uspořádalo ve dnech 28. června až 9. srpna pobytový zájezd. Do velmi příjemného a romantického prostředí španělského městečka Roses, kterého se vypravilo 45 účastníků. Přímořské letovisko, nacházející se na známém pobřeží Costa Brava, si naši klienti velmi oblíbili, a tak se počet zájemců o tento pobyt rychle naplnil.
Cesta z Karlových Varů do Španělska lůžkovým Neoplanem havířovské cestovní kanceláře Gatomtour trvala dlouhých 22 hodin. Pro polovinu účastníků z Prahy či severní Moravy byla ještě delší, a to nejen vzhledem k vzdálenosti do Karlových Varů, odkud byl zájezd organizován, ale i kvůli drobné poruše na chlazení motoru, což obnášelo zdržení další 3 hodiny.
Po příjezdu do Roses nás čekalo již velmi teplé a slunečné počasí, jen moře bylo zatím dosti chladné. Mezi námi se našlo i pár odvážlivců, kteří se nenechali odradit, o to více si pak vychutnávali hřejivé paprsky jižního slunce.
Dny čekání na teplé moře, než „svatý Petr pořádně přiložil pod kotel“, jsme využili k nákupům suvenýrů, prohlídce středověké památky – Ciudadely či posezení při flamengu nebo kytaře Milana Hradila.
Zkrátka nepřišla ani Marina, dcera majitele naší restaurace, která oslavila své významné 18. narozeniny. Od nás obdržela krásný dort, společně jsme jí zazpívali známou „narozeninovou gratulaci“, ba i personál kuchyně se k nám přidal ve španělštině! Očka oslavenkyně jen zářila štěstím i dojetím, Marina i s Antoniem (šéf podniku i otec osmnáctileté dcery v jedné osobě) si společně s námi zanotovali při písničkách, věnovaných na její počest. Zahanbit se nedala ani Kristýna Lendvajová, která oslavenkyni v angličtině,za doprovodu kytary M. Hradila, zazpívala píseň Aleluja, za což sklidila velký obdiv i uznání. Jako poděkování obdarovala Marina všechny přítomné ženy malou osobní pozorností.
V ostatních dnech někteří z nás absolvovali okružní jízdu mikrovláčkem podél skalnatého pobřeží s nádhernými vyhlídkami na moře. V polední pauze byl čas i na naše oblíbené Qardo, společenskou karetní hmatovou hru pro nevidomé. Někteří z nás se nechali zlákat návštěvou fishterapeutického centra. Zde jsme si nechali provést pedikúru pomocí rybiček garrarufa. Tyto malé, 2 až 5 cm dlouhé rybky jsou schopné léčit různá onemocnění kůže včetně lupenky, akné, ekzémů aj… Jedná se o přírodní a bezbolestnou metodu. Jako bonus rybka produkuje i léčivé enzymy, které léčí postiženou kůži.
Nechyběla zde ani nabídka výletu lodí spojenou s krmením ryb či výletu pirátskou lodí se zábavným programem. I přes jazykové bariéry dokázala naše osmičlenná skupinka rozezpívat i roztančit další účastníky tohoto celodenního výletu. O nedělích zde probíhají velké trhy, tak jsme si zde mohli zakoupit pro své přátele i blízké kabelky, trička, ale i mnohé další suvenýry.
Naším autobusem, který s námi zůstal po celou dobu pobytu, jsme dvakrát uskutečnili nákupní zájezd do nedalekých obchodních řetězců, kde jsme si tak mohli domů zakoupit kromě jiného i sangrii, španělské pivo v plechu, uzené sýry, rybičky či proslule známý salám „chorizo“.
Podle počasí jsme přizpůsobili i termíny k uspořádání dvou zájezdů.
Ten první se uskutečnil do nedalekého Muzea Salvadora Dalího ve Figueres. V sedmdesátých letech 20. století dostal tento španělský surrealistický malíř naprostou volnost, aby přetvořil bývalé městské divadlo z 19. století na chrám svého umění.
Návštěva muzea tohoto extravagantního malíře stojí rozhodně za vidění. Dvě hodiny nevycházíte z údivu nad Dalího efektními výtvory. Je zde např. oltář z lahví od likérů, obývací pokoj zařízený jako Pocta herečce Mae Westové s koupelnou na stropě atd. V patnácti sálech tohoto muzea je soustředěno jeho všestranné malířské umění, a to jak s ohledem na techniku, materiál či způsob zpracování jeho obrazů, tak i na jeho tvůrčí elánem či vyjádření jeho vnitřních pocitů. Dalí si jako trik pro přesvědčení veřejnosti a zvýšení prodeje obrazů vypůjčil ke svým námětům i prvky jaderné fyziky nebo vynález stereoskopického tisku.

Druhý zájezd nás zavedl do Barcelony, která je hlavním městem Katalánska. Po Madridu je druhým největším španělským městem (1,5 milionu obyvatel). V moderní době je známá díky plejádě originálních architektonických staveb Antonia Gaudího a jeho současníků.
Naší první zastávkou v Barceloně byl chrám Sagrada Familia, symbol města a mistrovské dílo Antonia Gaudího. Toto místo je i největším lákadlem všech návštěvníků Barcelony. Stavbu zkrášluje 18 vysokých věží, které představují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Jedna z vřetenovitých věží, zasvěcená Ježíši, by měla po dokončení dosahovat výšky 170 m. Přestože dokončení této unikátní stavby se plánuje na rok 2026 (100. výročí úmrtí Gaudiho), tak je již dnes zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Potěšením pro nás bylo i zjištění, že jsme u této baziliky objevili i jeden ozvučený přechod pro nevidomé!
Druhou neméně významnou zastávkou byl stadion FC Barcelony. Stavba byla dokončena v roce 1957. Náklady na stavbu byly odhadnuty na 300 milionů peset a velkou část z této sumy financovali fanoušci ze svých vlastních zdrojů. Postaven byl výhradně ze železa a betonu a dosáhl výšky 48 metrů. Celková plocha stadionu se rozprostírá na 55 tisících metrů čtverečních – 250 metrů na délku a 220 metrů na šířku. Stadion byl z bezpečnostních důvodů několikrát přestavěn, a tak dnes pojme přesně 98 787 diváků a je tak i největším fotbalovým stadionem v Evropě. V útrobách stadionu jsme navštívili i prodejnu Megastar FC Barcelona, kde si můžete zakoupit sportovní oblečení či suvenýry s emblémem tohoto věhlasného sportovního klubu.
Jedním z nejatraktivnějších míst Barcelony je jistě i olympijský stadion, jenž se stal třetí zastávkou našeho výletu. Stadion, který pojme na 65 000 diváků, se stal dějištěm olympijských her roku 1992 a dodnes tato stavba sklízí pozitivní ohlasy.
Cesta k  němu vede podél arény různých významných paláců až na kopec Montjuic s nádhernou panoramatickou vyhlídkou na město a přístav. V obrovském areálu poblíž stadionu se nachází velké množství kulturních atrakcí. Součástí komplexu je i Font M?gica, nádherná kaskádovitá fontána, která v noci nabízí neobyčejnou podívanou, tvořenou pestrými světly, podporovanou rovněž hudební produkcí v půlhodinových intervalech.
„Srdcem Barcelony“ je bulvár Ramblas, který je bezpochyby nejživějším a nejnavštěvovanějším místem města. A tak není divu, že se stalo i místem naší čtvrté zastávky. Tato pestrá a živá, 1,5 kilometru dlouhá ulice se táhne od Platza Catalunya (náměstí s fontánami) až k přístavu s molem a dominantním 68 metrů vysokým podstavcem se sochou Kryštofa Kolumba, postaveným v roce 1888 pro účely světové výstavy.
Času mnoho nezbývalo, a tak se ještě někteří z nás vydali za nákupem drobných suvenýrů, vějířů, jiní se nechali vyfotit u živých soch, jež jsou turistickou atrakcí tohoto věhlasného bulváru. Ostatní se vydali navštívit starou tržnici či Květinové náměstí.
Jak sami vidíte, program byl bohatý, a tak bylo z čeho vybírat. Pevně věřím, že jsme tak společně strávili báječnou a příjemnou dovolenou.

Emil Miklóš


Obsah

Na výstavě si osaháte Olomouc
Král je mrtev, ať žije král…
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 9
Oftalmolog světového formátu
Návštěva Strážnice
Návrat do Poděbrad
Dovolená ve španělském Roses
Mluvící brýle
Vokál klub zazářil na Valašsku
Faraónovy poklady 2
Svatá Hora
Pokořitele El Capitana
Lezecké zážitky s Kofolou
Michálkovická kuželka
Výborné výkony v Blansku


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 18 Září 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Na výstavě si osaháte Olomouc
Král je mrtev, ať žije král...
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS –
9
Oftalmolog světového formátu
Návštěva Strážnice
Návrat do Poděbrad
Dovolená ve španělském Roses
Mluvící brýle
Vokál klub zazářil na Valašsku
Faraónovy poklady 2
Svatá Hora
Pokořitelé El Capitana
Lezecké zážitky s Kofolou
Michálkovická kuželka
Výborné výkony v Blansku



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR