Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis Zora Číslo 11 červen 2011

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Již 20 let nezavíráme oči (6)
Tandemový seskok
Odešel kamarád Václav Hájek
První soukromá
Pomoc pro Etiopii
Mladý varhaník
Den světla
Zajímavé exkurze
Botanická zahrada nevidomým
Psala o nevidomém
OD EUREKY K TABLETŮM
TACTUS.cz 2011
Dny umění nevidomých na Moravě
Festivalové koncerty
Pozvání na výstavu
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Nevšední cesta
Zora zazářila
Generálka na Sarajevo
Nový oddíl v Praze
I N Z E R C E


Nevšední cesta


Družstvo zrakově postižených žáků Základní školy prof. V. Vejdovského z Litovle mělo možnost ve dnech od 24. dubna do 1. května zažít nevšední cestu, neboť bylo pozváno na Světové sportovní hry mládeže do tureckého hlavního města - Ankary. Na těchto hrách, jenž jsou obdobou her olympijských, soutěžilo na 3 000 mladých sportovců z 90 zemí světa v nejrůznějších sportovních disciplínách od atletiky přes kopanou až po tenis. Mezi tyto soutěže zařadili pořadatelé i jednu disciplínu pro handicapované sportovce, a tou byl golbal.
Dnes už každý ví, nebo by věděl měl, co to golbal vlastně je. Jestli to ještě nevíte, tak tedy vězte, že jde o speciální kolektivní hru určenou zrakově postiženým sportovcům, ve které se tříčlenná družstva snaží pomocí hodu ozvučeným míčem vstřelit soupeři branku. Jejich orientace je možná pouze podle zvuku míče a pomocí linií vytýčených na hřišti. A protože na Moravě se hraje nejlepší golbal právě v Litovli, tak společně s výběrem Čech dal Český svaz zrakově postižených sportovců dohromady družstvo České republiky právě ze žáků ZŠ prof. V. Vejdovského v Litovli.
Pořadatel, jímž bylo město Ankara, že o naše reprezentanty postaral opravdu dobře a uhradil veškeré náklady včetně ubytování ve velmi kvalitním hotelu, i leteckou dopravu.
Golbalový turnaj se hrál ve dvou dnech, za účasti devíti týmů, které ve dvou skupinách sehrály utkání každý s každým a poté šly do vyřazovacích bojů systémem play off.
Našemu týmu se v konkurenci družstev z Thajska, Iráku, Bulharska či Švédska příliš nevedlo, a po prohře s pozdějším tureckým vítězem skončilo své účinkování už ve čtvrtfinále a umístilo se na 5. - 8. místě.
Pořadatelé se ovšem snažili, aby si děti neodnesly jen sportovní zážitky, a proto směřovali celý program na poznávání historie, kultury a tradic Turecké republiky. Naši zástupci tak dostali k využití dokonce celý autobus s řidičem, vedoucím a tlumočnicí, a měli tak možnost zevrubně poznat turecké hlavní město s jeho 4, 5 miliony obyvatel, pyšnící se moderní výstavbou, nádhernými parky i sportovišti, ale i všudypřítomnými sochami zakladatele moderního Turecka - Mustafy Kemala Atatürka.
Odkaz tohoto "Otce všech Turků", který se v první polovině 20. století rozhodl Turecko od základů změnit, se těší v zemi veliké vážnosti a úctě a má v srdci Ankary rozsáhlý památník, kde je i pohřben. Ten jsme měli tu čest navštívit hned před slavnostním zahájením, ale pořadatelé nás v průběhu pobytu vzali i na starý hrad - pevnost ze 16. století, do kouzelné země pohádek. I na lunapark, do etnografického muzea, a protože jde o zemi se silnou vírou v islám, tak se samozřejmě pochlubili i mešitou Kocatepe, jenž je po istanbulské Modré mešitě druhou největší v zemi.
Naši hoši se tak mohli v této islámské zemi dovědět mnohé i o tomto náboženství a porovnat jejich zvyky a kulturu s tou naší. Zejména ženy v šátcích a hlas muezínův, který pětkrát denně volá věřící k modlitbě, působily opravdu exoticky a vpravdě voněly Orientem. Ale to, myslím, bylo hlavním posláním tohoto velkého sportovního setkání - nejenom sportovní zápolení, ale především poznání části této nádherné země v její kráse, jinakosti i rozmanitosti. Děti tímto poznáváním ztrácejí ostych z jiných národů a kultur a navíc zjišťují, že znalost světového jazyka je pro vzájemnou komunikaci naprosto nezbytná.
V zemi půlměsíce jsme strávili deset dní, které se nám zapsaly nesmazatelně do paměti, protože poznávat zemi, jazyk, historii a kulturu je vždycky obohacující a zvláště pro žáky školou povinné má nezbytný a nepostradatelný význam!
Mgr. Mirko Spurník,
pracovník ZŠ prof. V. Vejdovského, Litovel


Obsah

Již 20 let nezavíráme oči (6)
Tandemový seskok
Odešel kamarád Václav Hájek
První soukromá
Pomoc pro Etiopii
Mladý varhaník
Den světla
Zajímavé exkurze
Botanická zahrada nevidomým
Psala o nevidomém
OD EUREKY K TABLETŮM
TACTUS.cz 2011
Dny umění nevidomých na Moravě
Festivalové koncerty
Pozvání na výstavu
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Nevšední cesta
Zora zazářila
Generálka na Sarajevo
Nový oddíl v Praze
I N Z E R C E


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 95. Číslo 11 červen 2011
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Dana Kudlová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR