Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 18, září 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvodem
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Jak prožívali členové našich oblastních odboček prázdniny? Přinášíme stručný přehled, dnes ze západu na východ.
LIDÉ KOLEM NÁS: Zájem učit se mám i po čtyřicítce
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM: Hýlom hálom
POVÍDKA: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí


Přehledně: Jak prožívali členové našich oblastních odboček prázdniny? Přinášíme stručný přehled, dnes ze západu na východ.


Prázdninové rozloučení kolínských proběhlo poměrně brzy, už poslední červencový den. Stejně jako minulý rok se vydali na procházku na Bartolomějské návrší, kde poseděli u dobré kávy.

Nordig walking je chůze se speciálními holemi, při které člověk zapojuje svaly celého těla. Táborští ji i s podporou města vyzkoušeli a zjistili, že ji ve vhodném terénu a s asistencí zvládnou i lidé nevidomí. Jak na chůzi s hůlkami reagovala Emilie Kumherová? Uvádíme její zkrácený příspěvek:
„Jedna hůlka může být pro kouzelníka, mažoretku nebo člověka na procházce. Hůlka bílá je nutností pro nevidomého. Dvě hole francouzské slouží hůře pohyblivým, trackové pro dálkové pochody, a Nordic walking pro zdraví. Přemýšlela jsem o nich, ale pak si řekla, že to se mě netýká. Jak bych s nimi asi tak chodila? Ale vysvětlení zdravotních přínosů mě navnadilo. A tak jsme s lektorkou Libuší Brázdovou a vidícím asistentem začali. Nejprve na místě, a pak se rozešli. Dělám delší kroky, svaly a klouby nebolí ani neprotestují. S pomocí vidícího jsem prožila silný pocit, že jdu a nemusím se o nic starat. Endorfiny zapůsobily a dostavila se radost z pohybu.“

Vrchlabští připravili pro své členy "havajské odpoledne". V příjemném prostředí květin a květinových věnců hrála hudba, podávalo se nealkoholické mojito i vybrané speciality a promítal se film s názvem "Ostrov".

Na výlet vlakem se 18. 8. vydalo 15 českotřebovských. Jejich konečná stanice byla v Ochozu u Brna. Odtud se vydali po modré turistické značce, stínem chráněni před spalujícím sluncem, a sem tam i okolo vody, až do Mariánského údolí. Ti zdatnější si procházku prodloužili též o výstup k jeskyni „Pekárna“, všichni si pak dopřáli občerstvení v restauraci Eldorado. A pak už je čekala cesta zpět. Trasu prý všichni zvládli a domů se vrátili příjemně unaveni.

A pojďme na Moravu. 24 olomouckých se vydalo na zájezd na slavný hrad Sovinec. Nemilý byl déšť, který ten den pouze sílil. Oděné v pláštěnkách je na komentované prohlídce přivítala průvodkyně v suchém dobovém kostýmu. Popovídala o historii i současnosti hradu, provedla je tajemnými zákoutími, rytířským sálem, bytem nadlesního, a zájemce nechala nahlédnout do mučírny. Z hradu pokračovali do Pradědovy galerie v Jiříkově, kde nalezli více než 250 do dřeva vyřezávaných zvířat. Také betlém v životní velikosti a přes 10 metrů vysokou sochu vládce Jeseníků, Praděda, které jsou zařazeny do české knihy Guinessových rekordů. Sochy bylo možné zkoumat i hmatem. Z audio záznamu si lidé také poslechli, jak dlouho trvá jejich výroba, co autora nejvíce inspiruje apod. Nechybělo ani občerstvení v hlavní budově galerie.

Ludmila Pavelková ze Vsetína informovala o úspěšné tradiční akci „Ukončení léta“ ve Lhotce nad Bečvou. Konala se 18. 8. a sešlo se na ní okolo 100 lidí z celé ČR i ze Slovenské Nitry. A jaký byl letošní program? Valašská olympiáda, na níž se soutěžilo v 10 disciplínách a vítězové si odnesli klobásu XXL, valašskou slivovici a valašský frgál. Proběhla prezentace firmy dodávající kompenzační pomůcky, městských policistů nebo příslušníků hasičského záchranného sboru z obce Lešná. V závěru se představil nevidomý Radek Žalud s šesti herci pražských divadel v komentovaném muzikálu „Monte Cristo“. Záznam celé akce si můžete poslechnout a shlédnout na youtube.com/watch?v=koDAWS9jZF0.

Kroměřížští navštívili obrazárnu zdejšího zámku. Průvodcem jim byl Miroslav Kindl, vedoucí odboru starého umění arcidiecézního muzea Olomouc, Kurátor sbírek nizozemského malířství a expozice Zámecké obrazárny. Seznámil je s původem sbírek, popsal některá díla a podělil se i o svůj životní příběh. Návštěvníci tak nahlédli do světa malby a barev, který je mnohým z nás nepřístupný. Následoval oběd v restauraci „Pod Starou Knihovnou“.

Městská knihovna v Kyjově připravila ke Slováckému roku 2023 speciální tréning paměti. Podílela se na něm knihovnice Zuzana Škoríková a trenér paměti Zdeněk Gloz. A potrénovat přišli i kyjovští. Texty hádanek byly nevidomým předčítány, a pokud bylo nutné doplnit písmena do slov, použili k tomu hmat a velká dřevěná písmena. Rébus tak často zabral celý stůl.
Kyjovští se věnovali i různým způsobům přípravy kávy, včetně představení vhodných pomůcek. Z klasických káv to byla džezva nebo French Press. Z modernějších zkusili dripper a aeropress. V dripperu káva jen překape, v aeropressu se kombinuje filtrace a použití tlaku. Následovala ukázka automatických, pákových a kapslových kávovarů a vysvětlení jejich předností a nedostatků. Také mohli porovnat kvalitu mletí kávy v různých typech mlýnků a napěňování mléka v ručních i elektrických přístrojích. Na závěr si připravili a ochutnali pravé řecké frappé.
30 kyjovských si na srpen naplánovalo i jednodenní autobusový výlet na „Moravský Jadran“. Tak je totiž nazývána Vranovská přehrada. Jejich vize byla doplout lodí k hradu Bítov. Jenže cesta z lodi k hradu je tu dosti nevhodná. A tak si na místním úřadu zajistili povolení k vjezdu autobusu až k bráně hradu. V něm absolvovali komentovanou prohlídku, poobědvali, a poté teprve vypluli. Počasí přálo, a tak si hodinovou okružní plavbu i celý den náležitě vychutnali.

Zlínští se v srpnu sešli na pravidelném klubu vaření. Tentokrát si připravili speciální loštickou česnekovou polévku. Vývarem s bramborami a slaninou přelili zralé tvarůžky. Druhým chodem byl šopský salát s balkánským sýrem a celozrnnou bagetou.

Dva zajímavé příspěvky přicházejí z Opavy. Brněnské studio „Kikiriki Games“ vydalo novou hru „The Brave Brain“. Hráči při ní plní různé mise a odpovídají na kvízové otázky. Hra je volně přístupná v aplikaci Google Play nebo App Store a mohou ji hrát i nevidomí. Andrea Hlaváčková ocenila například kvalitní hudbu a různorodost otázek, kterých je ve hře až deset tisíc. Více čtěte na brnensky.denik.cz.
Oči paní Olgy poleptalo před 38 lety hašené vápno. O jedno oko přišla, na druhé byla prakticky nevidomá. Poslední dva roky jí zrak přestal sloužit zcela. Lékaři ji před časem odkázali na českou kliniku a očního chirurga Pavla Stodůlku. Ten jí zrak vrátil díky transplantaci umělé rohovky. Olga se tak zařadila mezi tři desítky pacientů, kterým se na zlínské klinice během 20 let jejího fungování podařilo opět vrátit zrak z úplné slepoty. Více na itvs24.cz.
Zřejmě poslední prázdninová vycházka opavských vedla na Englišovu vyhlídku. Najdete ji v blízkosti Národního památníku druhé světové války v Hrabyni. Kdo byl Karel Engliš (1880 až 1961)? Rodák z Hrabyně, ekonom a politik, několikanásobný prvorepublikový ministr financí, první rektor brněnské Masarykovy Univerzity (1919) a rektor Univerzity Karlovy (1947). Z vyhlídky je prý krásný výhled do okolí i na nedaleké Jeseníky.

Antonín Vraný


Obsah

Úvodem
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Jak prožívali členové našich oblastních odboček prázdniny? Přinášíme stručný přehled, dnes ze západu na východ.
LIDÉ KOLEM NÁS: Zájem učit se mám i po čtyřicítce
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM: Hýlom hálom
POVÍDKA: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 18, září 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
Úvodem
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Zájem učit se mám i po čtyřicítce (Petra Dvorská)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM
Hýlom hálom
POVÍDKA
Delicie Nerková: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR