Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 18, září 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvodem
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Jak prožívali členové našich oblastních odboček prázdniny? Přinášíme stručný přehled, dnes ze západu na východ.
LIDÉ KOLEM NÁS: Zájem učit se mám i po čtyřicítce
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM: Hýlom hálom
POVÍDKA: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí


STALO SE: Kalendárium


Rakušané mu říkají „Sturm“, Bavoři „Federweisser“. U nás i v okolních zemích jeho obdivovatelé netrpělivě čekají, kdy začne „vařit“. V jiných částech světa ale tak oblíbený není. Obsahuje železo, zinek, kyseliny a vitamín B. To vše příznivě působí na trávení, pleť i nervovou soustavu. Jen to nepřehnat! Dospělý muž může bez obav vypít půllitr, dospělá žena 3 deci denně. Řeč je o burčáku, částečně zkvašeném moštu z vinných hroznů, který můžete vychutnávat právě v září.
Navštivme „Tyflopedický lexikon jmenný“ od Josefa Smýkala.

V září slaví narozeniny poměrně dost známých hudebníků s těžkým postižením zraku. 12. 9. 1945 se narodil portorický zpěvák a kytarový virtuos José Feliciano. Asi nejznámější je jeho vánoční píseň "Feliz Navidad". Ale radost vám mohou udělat i anglické "Light my fire", "California dreamin'", či španělské "Que Sera" nebo "Cuando pienso en ti".

22. 9. 1958 se narodil italský tenorista Andrea Bocelli. Můžete ho slyšet i naživo, v rámci turné "The world´s most beloved tenor", třeba 17. 11. ve Vídni nebo 13. 1. 2024 v Praze.

Nikdy mu nebyl vystaven rodný list. Ray Charles však jako datum svého narození uváděl 23. 9. 1930. Jeho dětství nebylo vůbec jednoduché. Následkem zeleného zákalu, glaukomu, ztratil zrak, jeho bratr se utopil v kádi, ve které matka prala prádlo, a v 15 letech přišel o oba rodiče. V dospělosti si nechal postavit dům bez oken. Prý „na co by je jako nevidomý asi tak potřeboval?“ Téměř čtyřicetkrát byl nominován na cenu Grammy, sedmnáctkrát ji získal. V roce 1982 a 1989 vystoupil i v pražské Lucerně. Když v roce 2004 zemřel, vznikl podle jeho životních příběhů film "Ray". Hlavní roli si zahrál Jamie Foxx a získal za ni sošku Oscara.

A pojďme i domů. Už v prvním roce s ním matka navštívila oční kliniku Jana Deyla. Šedý zákal na pravém oku se odoperovat nepodařilo, oko zůstalo slepé. Později zákal postihl i oko levé, ale rodiče další operaci odmítli. Dítě sice bude vidět mizerně, ale snad nebude nevidomé. Postihl ho ale i zánět uší, nedoslýchavost, vysoký krevní tlak, a k tomu všemu nemoc ledvin. Přesto byl veselý a optimistický. Stal se dramaturgem a dirigentem orchestru Osvobozeného divadla a napsal hudbu k mnoha jeho hrám a revue. V lednu 1939 emigroval do USA. Krajané ho nadšeně přivítali, a on pro ně hrál. New York měl prý rád, ale také o něm napsal: „...je jich tam trochu moc a jeden druhého nemá rád...“ Jaroslav Ježek se narodil 25. 9. 1906. Pusťte si pro radost třeba jeho "Babičku Mary", "Život je jen náhoda", "Nebe na zemi" či "Tmavomodrý svět".

A máme tu i výročí stoleté. 20. 9. 1923 se narodila Marie Kaplanová. Milovala hudbu, hrála na klavír, varhany, housle a sólově zpívala. Hudbě soukromě vyučovala a byla členkou celostátní komise nevidomých a slabozrakých učitelů hudby. V roce 1957 začala pracovat v hudebním oddělení slepecké tiskárny v Praze. Tady přepisovala běžné hudebniny do Brailleovy hudební notace. Doma i v zahraničí se účastnila jednání o její unifikaci a do této činnosti zapojila několik dalších přepisovatelů. Oddělení vedla až do roku 1973.

A na závěr malá procházka historií. V minulém kalendáriu jsme vzpomenuli bitvu u Moháče, která se udála 29. 8. 1526. Turci tehdy obsadili Uhry a měli chuť i na další území. Zastavila je až bitva u Vídně, která proběhla 12. 9. 1683. Traduje se, že jeden vídeňský pekař na počest vítězství začal péci pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu islámu. Dnes je u nás rohlík k dostání téměř všude. Podle legendy zanechali Turci na bojišti i pytle pražených kávových zrnek, a tím vznikla tradice výroby vídeňské kávy. Kávu ukořistili i Sasové, první kavárny tak byly otevřeny též v Lipsku a Drážďanech.

14. 9. 1092 nastoupil do českého knížecího úřadu Břetislav II. Jeho vláda znamenala výrazné potlačení pohanství a povýšení křesťanství. Kníže totiž nařídil vymýcení pohanských kultů, kácení posvátných stromů a hájů a vyhnání pohanských kněží. Pohřby se mohly konat jen na křesťanských hřbitovech.

26. 9. 1212 byl pak dnem, který můžeme považovat za jeden z vrcholných okamžiků naší diplomacie. Římský král Fridrich II. totiž toho dne vystavil českému králi Přemyslu Otakarovi I. za jeho politickou a vojenskou podporu Zlatou bulu sicilskou. Uznala suverenitu dědičných českých králů. Ti byli od té doby zároveň říšskými kurfiřty, tedy voliteli římského krále. Morava i pražské biskupství se staly součástmi Českého království.

"V noci po hostině se spiklenci poradili s Boleslavem, ve dvorci jednoho z nich, Hněvsy, jak vraždu provedou. Po ranním střetu obou bratrů přispěchal nejdřív Tuža a ťal Václava do paže. Václav se utíkal schovat do kostela. U dveří, které byly nejspíš zavřené, jej Tira a Česta ubili a Hněvsa probodl mečem." Tak vypovídá o vraždě svatého Václava první staroslověnská legenda. Dostupné prameny uvádějí datum této události v pondělí 28. září. Rok neuvádějí, a v úvahu tak připadají roky 929 nebo 935. Častější je však rok 935.

Antonín Vraný


Obsah

Úvodem
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Jak prožívali členové našich oblastních odboček prázdniny? Přinášíme stručný přehled, dnes ze západu na východ.
LIDÉ KOLEM NÁS: Zájem učit se mám i po čtyřicítce
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM: Hýlom hálom
POVÍDKA: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 18, září 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
Úvodem
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Zájem učit se mám i po čtyřicítce (Petra Dvorská)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Kámoška, nebo cejch?
NAPSALI JSTE NÁM
Hýlom hálom
POVÍDKA
Delicie Nerková: Gorila
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Fenomenální nevidomý běžec
Díky diplomce poznají české památky i nevidomí



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR