Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 17, září 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Na návštěvě u uměleckého kováře


Ve čtvrtek 3. 8. 2023 absolvovali zrakově postižení z karlovarského regionu další společný výlet, jehož cílem byl tentokrát „Ateliér uměleckého kováře Iva Rudolfa“ ve Vodné u Bečova. Anonce byla pro naše klienty tak lákavá, že na tuto exkurzi dorazilo více jak tři desítky účastníků.
Ivo Rudolf se věnuje kovářství více jak 40 let a zde ve Vodné tvoří umělecká díla již celá tři desetiletí. Začátky tu měl velmi krušné, přestavět původní hospodářské stavení s maštalí pro koně a ovce na dnešní kovárnu, resp. umělecký ateliér jej stálo mnoho času, úsilí i neúnavné práce. Původně je vyučen kovářem – podkovářem, avšak s uměleckým zaměřením, a to v Oselcích u Nepomuka. Je o jedinečné a vyhlášené učiliště svého druhu u nás.
Pan Rudolf i jeho manželka k nám byli velice vstřícní a pozorní. V úvodní části kovárny jsme si mohli hmatem prohlédnout dva metry velikou tepanou sošku Madony s děťátkem; tento umělecký skvost bude od podzimu vystaven v nově budované kapli Domova důchodců v Chebu. Soška je zhotovena z plátu žíhané mědi, všichni jsme s úžasem obdivovali jemnou a pečlivou propracovanost všech detailů této svaté ikony. Prohlédnout jsme si mohli i jednotlivá dřevěná, ale i pogumovaná kovová kladívka a další různá „udělátka“, kterých tu bylo zhruba na 80 kusů. Poté jsme teprve vstoupili do vlastní kovářské dílny, kde byla uprostřed umístěna metr dlouhá kovadlina, vážící 213 kg. Usazena je na obrovském, metr vysokém javorovém špalku, svázaném několika obručemi. Součástí vybavení kovárny je i svěrák či zápustková deska, na které se prorážejí různé otvory. Nechybí tu samozřejmě ani různé brusky či vrtáky, prostě vše, co kovář potřebuje ke své práci.
Abychom zažili tu pravou atmosféru, pan Rudolf zažehl plamen, na potřebnou teplotu rozdmýchal oheň a posléze se jal kovat a vytvaroval svůj kovářský symbol – list stromu, který jsme obdrželi jako památku na tuto exkurzi. K rozžehnutí plamene a udržování výhně používá antracit, kout daný kov lze teprve při teplotě 900 °C., K úchytu a dalšímu zpracování rozžhaveného kovu má k dispozici na 120 kusů rozličných typů kovářských kleští a kladívek či perlíků o různé hmotnosti. Pro názornost nám spustil i 75 kg vážící pneumatický buchar, který vydává nesmírný rámus a hluk. Do rukou se nám mimo jiné dostalo i desetikilové kladivo, kdy nám předvedl jeho správný úchop i nesmírně důležitý grif pro následnou souhru jednotlivých úderů při práci více kovářů najednou. Posléze došlo i na mnohé, velmi zvídavé otázky, které neměly konce!
Poté jsme se přesunuli do prvního poschodí kovárny, kde se nachází umělecký ateliér. Ani nevím, jak to nazvat, byl to prostě hotový ráj nejen pro oči, ale i pro prsty našich rukou! Vystaveny tu byly kovové či tepané předměty různého druhu. Spatřit jste tu mohli např. středověké husitské zbraně včetně damaškových (nebo damascénských – pozn. red.) mečů, ale i pušky či děla z přelomu 19. až 20. století. Vystaveno zde bylo i hospodářské náčiní, jednotlivé druhy podkov, praktické či ozdobné předměty do domácnosti, bižuterie, ale i různé druhy hlavolamů. Zde se musím zmínit, že Tomáše Vrchlavského i Markétu Žítkovou zaujaly vystavené hlavolamy natolik, že si sedli na zem uprostřed místnosti a záhy se dali do vyprošťování ježků z klece, jak je známe od Jaroslava Foglara! Obdivovat jsme mohli i různé kovové či tepané tvary různých brouků, šneků, ryb i raků, své místo zde měly i některé hudební nástroje jako je xylofon nebo lyra. Nás také velmi zaujal stojan na svatou knihu s trojramenným křížem a pozlaceným Ježíškem, naší pozornosti neunikl ani Svatováclavský meč s vyříznutým křížem a křišťálovou hlavicí. Ke skvostům ateliéru patří i nádherná kovová lampa s obrovským křišťálovým sklem s foukanými bublinkami.
Opravdovou perlou tohoto uměleckého ateliéru jsou korunovační klenoty. Jde o pozlacenou kopii korunovačních klenotů, tvoří je nádherně zdobená Svatováclavská koruna, říšské jablko s křížkem, zdobené perlami a drahokamy, součástí korunovačních klenotů je i žezlo, jeho špice i rukojeť je zdobená kroužky z perel a drahokamů, ty jsou však vyrobeny z barevného, vysoce leštěného skla.
V přízemních prostorách budovy můžete ještě obdivovat nejen mnohé kovové výrobky z oblasti bižuterie, ale i sbírku kávových mlýnků, čítající na 120 kusů, vyrobených ať z kovu, dřeva, skla či porcelánu. Při venkovním posezení s kávičkou a výbornou bábovkou, kterou upekla manželka pana Rudolfa, jsme si ještě mohli prohlédnout nádherně zdobenou kovovou mísu s „kovovým“ ovocem, avšak v životní velikosti a barvě.
Na závěr náleží obrovské poděkování panu Rudolfovi i jeho manželce za jejich vstřícnost a pochopení pro náš handicap. Po skončení prohlídky pan kovář s úsměvem prohlásil, že s takovým zájmem návštěvníků ještě nikdy neabsolvoval tak dlouhou exkurzi!
V Bečově se každoročně, v průběhu měsíce září, koná Mezinárodní kovářské sympozium, na kterém se na dané téma prezentují kováři z různých zemí světa. Z každého ročníku vznikla v kovárně uměleckého kováře Iva Rudolfa nová skulptura – kovaná socha. Všechny jeho sochy zdobí bečovské údolí a jsou veřejně přístupné. Bez zajímavosti není ani 10 m vysoký klíč, rovněž ukovaný naším bečovským kovářem.

Emil Miklóš


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 17, září 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, Mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS
O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky (Ivana Töröková)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM
Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR