Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 17, září 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


STALO SE: Kalendárium


Letošním prázdninám odzvonilo. České, polské nebo belgické děti si je užívají zhruba 9 týdnů, ovšem turecké či řecké i o 4 týdny déle. Kratší jsou naopak v Dánsku, Německu a Velké Británii. Jen pětitýdenní jsou pak prázdniny v některých oblastech Švýcarska. Přes tyto rozdíly však v rozdělení volna existuje jistá spravedlnost. Delší letní prázdniny totiž znamenají méně volna během školního roku.

Za osobnostmi „našeho světa“ se vydáváme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala. Dnes si připomeneme významného organizátora života mnohých z nás, Pavla Rogaczewského. Měl se stát podlahářem, obkladačem i čalouníkem, ale zlákala ho profese maséra. Vyučil se jím, a od roku 1972 poskytoval své služby v Karlových Varech. Tady se stal i předsedou organizace nevidomých. V polovině 90. let pomáhaly lidem s postižením zraku dvě organizace, Česká unie nevidomých a slabozrakých (ČUNS), a Společnost nevidomých a slabozrakých (SNS). Pavel patřil k zastáncům jejich spojení a stal se členem přípravného výboru pro slučující sjezd (1996). Poté se stal předsedou OO Karlovy Vary, Krajské koordinační rady i členem Republikové rady SONS. Byl ale i zastupitelem Ostrova nad Ohří, členem okresního zastupitelstva v Karlových Varech, cechmistrem Cechu zrakově postižených masérů ČR a jednatelem v nestátním zdravotnickém zařízení Taktila, s. r. o., která pořádala masérské kurzy. Pavel se narodil 7. 9. 1951.

8. 9. 1923 se pak narodil slovenský tyfloped Michal Dzurňák. Jeho působištěm byla Levoča. Na přelomu 50. a 60. let tu nejprve vyučoval v Základní škole pro nevidomé žáky a od roku 1964 působil v roli ředitele zdejší učňovské školy pro mládež s vadami zraku. Zároveň pracoval jako okresní vedoucí Odboru školství i jako tajemník Okresního národního výboru. V této funkci se mu podařilo prosadit stavbu nové budovy pro učiliště, zavést nové učňovské obory a vybavit školu potřebným zařízením. Počátkem sedmdesátých let připravil po poradách s lékaři osnovy studia masérství. I na jejich základě vznikla v roce 1972 Zdravotní škola pro mládež s vadami zraku. V roce 1974 se Michal zasloužil o vybudování slepeckého muzea. Později ho proměnil na studijní středisko speciálního školství, které se dnes zaměřuje hlavně na konání výstav žákovských prací speciálních škol.

Nahlédněme i do naší historie. Srpen byl měsícem bojů, které znamenaly pro národ velkou újmu. 21. 8. 1968 jsme prožili intervenci vojsk Varšavské smlouvy. Operaci provedla vojska SSSR, Maďarska, Polska, Bulharska a Německé demokratické republiky. Účast odmítlo jen Rumunsko. 26. 8. 1278 se bojovalo na Moravském poli. V boji s vojskem Rudolfa Habsburského tu byl poražen a zabit Přemysl II. Otakar. Ve stejný den roku 1346 padl v bitvě u Kresčaku Jan Lucemburský. V té době už téměř neviděl, přesto se nechal do bitvy odvést a pronesl známý výrok: „Toho bohdá nebude, aby král český z boje utíkal. 29. 8. 1526 pak proběhla bitva u Moháče. Vojsko českého krále Ludvíka Jagellonského bylo poraženo Turky, on sám byl zabit, a Osmané zabrali většinu území Uher. Čechy se staly zdrojem vojáků, materiálu a daní, jež byly určeny na boj proti Turkům a proti islamizaci střední Evropy. A to až do konce 17. století.
V roce 1951 byl natočen film „Císařův pekař a pekařův císař“. Vzpomenete si na Jiřího Plachého v roli magistra Kelleyho? Ukazuje Rudolfu II. výrobu elixíru mládí a přeměnu železa ve zlato. Tenhle „majstrštyk“ se zatím sice nikomu nepovedl, ale roku 1919 s přeměnami prvků jeden člověk začal. Přeměnil dusík na kyslík. Jak? Jadernou reakcí. Objevil radioaktivní záření, pojmenoval jeho 3 typy, alfa, beta a gama, a také popsal atom. Okolo kladně nabitého jádra prý obíhají záporně nabité elektrony. Za tyto objevy obdržel v roce 1908 Nobelovu cenu. Anglický fyzik Ernest Rutherford se narodil 30. 8. 1871.
A trochu muziky nakonec. Dnes díky internetu i za málo peněz. Třeba „Valčík číslo 2“, nebo symfonii č. 7, Leningradskou. Právě ona je jednou z nejslavnějších orchestrálních skladeb 20. století. Její autor, ruský skladatel a klavírista, byl považován za zázračné dítě. Psal ji skutečně v sovětském Leningradě (dnes Sankt Petěrburg), který se tehdy snažili dobýt fašisté. Jenže ouha! Skladatel se tehdejšímu režimu nelíbil. Už v roce 1936 byl označen za nepřítele lidu a po válce bylo mnoho jeho děl zakázaných. A tak se živil komponováním hudby k filmům. Jeho tvorba se stala světoznámou až po Stalinově smrti v roce 1953. Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič se narodil 25. 9. 1906.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 17, září 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, Mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS
O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky (Ivana Töröková)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM
Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR