Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 17, září 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Přehledně


V této rubrice informujeme o činnosti našich oblastních odboček. Dnes se v ní vydáváme z Čech na Moravu. Berounští navštívili divadlo. Hrálo se představení „Dáma u lékaře“. Hra je parodií na vyšší věk žen a vznikla ve spolupráci s Klubem důchodců Králův Dvůr.

Havlíčkobrodští navštívili město Žirovnice. V budově bývalého pivovaru si prohlédli expozici výroby knoflíků, šicích strojů i pivovarnictví. Na zámku si prošli krásnými interiéry se vzácnými malbami. Poté se prošli centrem města, nahlédli do zdejšího kostela, pak rychle na oběd a při zpáteční cestě se zastavili ještě v Kamenici nad Lipou, kde si prohlédli nádraží úzkokolejné dráhy. To ale nebyl jejich jediný výlet. Navštívili totiž i město Boskovice. V plánu to měli už v roce 2019, ale tehdy nakonec upřednostnili návštěvu modrotiskové dílny v Olešnici a zámku v Kunštátu.

A vydejme se na Moravu. Kroměřížští pořádali klubové odpoledne. Netradičně v centru města, v cukrárně Amadeus, kterou byste našli v podloubí hotelu „U Zlatého kohouta“. Při kávě a dortu probrali své zážitky z dovolených, pěstitelské úspěchy i neúspěchy a plány odbočkových aktivit na srpen a září. Kroměřížští se pravidelně věnují i procvičování Braillova bodopisu. Minulá setkání byla prý náročnější, proto tentokrát hlavně opakovali.

Kyjovští dávají vědět, že 30. 7. oslavilo svůj svátek avokádo. Už jste ho ochutnali? Toto ovoce původem z Mexika je bohaté na zdravé tuky, vlákninu, vitamíny C, E, K, B6, hořčík a draslík. Obsahuje jen minimum cukru, zato však neobvykle velké množství tuku. Proto je někdy označováno jako „máslo chudých“. Svátek rovněž nabádá lidi, aby se podělili i o své oblíbené recepty. To byla výzva i pro kyjovské, kteří si připravili jednoduchou pomazánku Gaucamole s pečivem.
Chcete si ji také připravit? Budete potřebovat dvě zralá avokáda, pár kapek až lžičku citronové šťávy, jednu menší šalotku nebo červenou cibuli, 5 cherry rajčat, jeden stroužek česneku, dvě špetky koriandru a špetku soli. Avokáda rozpulte, zbavte pecky, vydlabejte a rozmačkejte je v misce vidličkou. Přidejte citronovou šťávu, nadrobno nasekanou šalotku, rajčata nakrájená na drobné kostičky, utřený stroužek česneku, sůl a nasekaný koriandr. Vše promíchejte a dle chuti přidejte sůl či citron. Ale pozor! Nedávejte ochutnat svému vodicímu psovi! Avokádo je pro zvířata jedovaté.
Kyjovští žijí také folklorem. Jedna z legend praví, jak uherský král Matyáš Korvín utekl před Jiříkem z Poděbrad. Aby se neprozradil, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži. Na památku této události prý vznikla jízda králů. Jak dnes probíhá? Chlapci v kyjovských krojích nejprve vyjedou za starostou pro souhlas. Ten jim podepíše listinu a souhlas vysloví: „V naší obci odedávna dobrý zvyk je vídat, chasu v kroji na koních mezi námi vítat. Povolení máte. Krále hleďte chrániti, aby vám ho nemohli cizí lidé zajmouti!“ V čele průvodu jede praporečník, za ním tři vyvolávači a král v ženském kroji a bílou růží v ústech. Chrání ho další dva pobočníci. Dále jsou tu čtyři jezdci, čtyři výběrčí a děkovníci. Průvod objíždí město a vyvolávači zpravidla ve verších vypichují fyzické nebo povahové rysy místních obyvatel. Někdy jsou pořádně hubatí. Za svůj výkon jsou pohoštěni nebo dostanou peníze. Jízda končí před radnicí, kde si některý z jezdců stoupne do sedla a zvolá tradiční: Hýlom, hálom!

Že i v hospici se dá vytvořit příjemná atmosféra, poznali vsetínští. 30. 7. proběhl v zahradě Hospice Citadela ve Valašském Meziříčí tradiční letní koncert a přitáhl snad nejvíce lidí od samotného zrodu této akce. Navštívilo ho na 200 posluchačů, mimo jiné i členové SONS z Valašského Meziříčí, ze Vsetínska a Rožnovska. To dojalo i účinkující, manžele Lucii a Jiřího Pavelku z Brna. Lucie zazpívala písně od Marty Kubišové a dalších známých zpěvaček, zahrála na flétnu, a Jiří ji po celou dobu doprovázel na akordeon. Mnozí posluchači se do melodií doslova zasnili. Za milou akci vsetínští děkují vedení hospice i městu Valašské Meziříčí.
Přes 20 vsetínských se sešlo v restauraci Smetanova ve Vsetíně, aby si spolu s dětmi a vnoučaty zasoutěžili v bowlingu. Tuto sportovní aktivitu si tady velmi oblíbili, neboť spojuje tréning orientace na dráze, hodu na cíl i setkání s přáteli.

Ostravští zavítali do města Hlučín. Návštěvu zahájili prohlídkou Dětského ranče, hipoterapeuticko-sportovního centra, které pomáhá při integraci osob se zdravotním postižením. Vedoucí ranče je provedla areálem, představila jeho aktivity, mini ZOO, a zájemcům umožnila projížďku na koni. Následovala procházka parkem a uzpůsobená komentovaná výstava s názvem „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“ v Muzeu Hlučínska.

Na závěr navštívíme Opavu. Odtud přicházejí tři zajímavé příspěvky. Lidé s postižením zraku se v historických centrech měst orientují často velmi obtížně. Komplikace představují neoznačené schody, chybné značení, prosklené stěny i nedokonalé vodicí linie. To vše by se ale mělo zlepšit. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR totiž vydalo novou metodickou pomůcku sjednocující konkrétní postupy pro úpravu těchto prostor. Ta navazuje na prováděcí vyhlášku č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Více čtěte na vecerni-praha.cz.
Sídlí v novorenesanční budově na pražském Smíchově už od roku 1893. Postavili ji na pozemcích bývalé viniční usedlosti jako moderní „Zaopatřovací ústav pro staré a práce neschopné slepce“. Přestála první i druhou světovou válku, a domovem pro zrakově postižené zůstala dodnes. Její poslání je poskytovat jim komplexní péči a udržet co nejdéle jejich soběstačnost. Žije tu na 125 klientů, jejich průměrný věk je 84 let. Více čtěte na region.rozhlas.cz.
Když vám upadne nějaká věc, možná se soustředíte na zvukovou stopu jejího pádu a na zemi ji i jako nevidomí okamžitě najdete. S touto dovedností jste se ale nenarodili. Stává se vám, že vidící člověk neodpoví na váš pozdrav? Myslí si snad, že když ho nevidíte, pak je pro vás příslušná místnost prázdná? Nebo snad někdo zpochybňuje vaše postižení zraku? Záhadou pro mnohé vidící lidi může totiž být vaše praktická nevidomost. Jejich obvyklá otázka je: „Proč se tak nazýváš, když ještě něco vidíš?“ Tyto a další novinky ze života lidí s postižením zraku pro vás připravila Linda Ambrožová (dříve Albrechtová), a vy je najdete na medium.seznam.cz.
Opavští v rámci svého projektu "Nakoukněme za humna" navštívili také Národní památník druhé světové války v Hrabyni. Ústředním motivem je diorama s bojovou technikou a válkou zničeným domem. Ten byl postaven na základě dobových fotografií a najdete v něm předměty, které věnovali obyvatelé obce. Díky interaktivním expozicím a autentickým předmětům tu lze prožít i hodně emocí. Ke ztišení a zamyšlení vás přinutí i symbolický hřbitov se 13 000 padlými. I proto opavští po prohlídce s ulehčením vystoupali na vyhlídku, zhluboka se nadechli a svobodně se rozhlédli po krajině.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS: O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM: Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 17, září 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk, Mgr. Kamila Blažková Koncová
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Z Republikové rady SONS
LIDÉ KOLEM NÁS
O skvělých zážitcích i neuvěřitelné síle muziky (Ivana Töröková)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Nabídka seminářů a kurzů
Soutěž pro ZP v publicistických textech a fotografii
NAPSALI JSTE NÁM
Tour de Braille Nitra
Dvě haptické expozice v Litoměřicích
Na návštěvě u uměleckého kováře
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR