Přehledně: Čím se v létě zabývají lidé v oblastních odbočkách? Přinášíme krátký přehled. Pokud máte chuť vědět více, nalistujte stránku sons.cz/odbočky/aktuality.
LIDÉ KOLEM NÁS: Do téhle role se stále více vžívám
NAPSALI JSTE NÁM: Návštěva Arcidiecézního muzea v Olomouci
Pohlaď sokola, narovnej si záda a osedlej Bavoráka!
RECENZE: Česká účast v Low Vision Song contest, aneb Proč to zase nedopadlo
SPORT: Zlato na Světovém poháru ve sportovní střelbě
Nevidomí bowlinkáři se v Olomouci utkali o tituly mistrů republiky!

Od pátku 14. do neděle 16. července 2023 se v olomoucké Galerii Šantovka uskutečnilo již 16. mistrovství České republiky v bowlingu zrakově postižených.
Republikový šampionát uspořádal Český svaz zrakově postižených sportovců.
Muži a ženy byli v jednotlivých kategoriích hodnoceni dohromady (i pro nízký počet žen v jednotlivých kategoriích) a ženy vždy obdržely bodový přípočet ve výši 10 bodů za každou hru. Jednotlivci a dvojice hráli na celkem 6 her. U trojic se pak hrálo pouze na 4 hry. Rozlosování na jednotlivé dráhy provedla hlavní rozhodčí tak, aby to vyhovovalo systémům her.
V kategorii B1 zvítězil Yaroslav Turchyn s celkovým ziskem 757 bodů, na 2. pozici za ním zaostal o 90 bodů Michal Krch – oba hráči jsou z oddílu BC Bowlingzone Blinds. Bronzová medaile putovala do oddílu TJ Zora Praha zásluhou Ivo Budila, který naházel celkem 602 bodů.
V kategorii B2 zvítězil Karel Macháček z pražské Slavie s celkovým ziskem 1149 bodů. Na 2. místě se umístil Jaromír Hasala z klubu TJ Jiskra Kyjov, který získal svojí hrou celkem 998 bodů. Bronzová medaile v této kategorii putovala do stejného oddílu jako ta zlatá, tedy do SK Slavia Praha OZP. A to zásluhou Stanislavy Řehořové, která naházela celkem 871 bodů.
V kategorii B3 získala zlatou medaili Věra Macháčková, manželka zlatého medailisty z kategorie B2 Karla Macháčka, tedy také z SK Slavia Praha OZP. Věře ke zlatu stačilo naházet 1104 bodů. Stříbrná a bronzová medaile pak putovala do oddílu BC Bowlingzone Blinds. Stříbrnou medaili získal Josef Gruncl, který naházel celkem 997 bodů a bronzovou medaili získal za naházených 914 bodů Ĺudovít Marinčin.
V rámci republikového šampionátu v bowlingu zrakově handicapovaných se koná i soutěž v kategorii TPB8/9, což je kategorie tělesně postižených sportovců. V této kategorii se představili celkem tři hráči. Zlatou medaili získal zvlášť hodnocený Šimon Vondráček z BC Bowlingzone Blinds, který měl celkový zisk 1177 bodů a je juniorským reprezentantem ve své kategorii. Šimonova oddílová kolegyně Magdaléna Mizerová získala s 676 body také zlatou medaili a stříbrnou medaili obdržel Tomáš Kochman z klubu SK Slavia Praha OZP za výkon 629 bodů.
V kategorii dvojic B2 + B2 putovala zlatá medaile do pražské Slavie zásluhou Stanislavy Řehořové a Karla Macháčka, kteří společně získali 1973 bodů. 2. místo také putovalo do Prahy, kde v kombinaci oddílů TJ Zora Praha – Petra Poláková a Jiří Reichel z SK Slavia Praha OZP získali celkem 1624 bodů. Bronzovou medaili pro oddíl TJ Jiskra Kyjov vybojovala dvojice Pavel Gut a Jaromír Hasala s celkovým ziskem 1589 bodů.
V kategorii dvojic B1 + BX získali zlatou medaili Věra Macháčková z SK Slavia Praha a Ivo Budil z oddílu TJ Zora Praha s celkovým ziskem 1695 bodů. Stříbrnou medaili si na krk pověsili zástupci oddílu BC Bowlingzone Blinds, jmenovitě Josef Gruncl a Yaroslav Turchyn s celkovým ziskem 1593 bodů. Bronzová medaile z této kategorie také putovala do BC Bowlingzone Blinds ve složení Michal Krch a Ĺudovít Marinčin se ziskem 1569 bodů.
V poslední kategorii trojic, kde byla vždy zastoupena kategorie B1 a další hráči z ostatních kategorií zrakového postižení do součtu 6, si z Olomouce zlatou medaili odvezla trojice ve složení manželé Macháčkovi z SK Slavia Praha a Michal Krch z oddílu BC Bowlingzone Blinds s celkovým ziskem 1859 bodů. Na 2. místě skončila pražská dvojice Petra Poláková a Ivo Budil, tentokrát doplněná o třetí hráčku Jitku Dluskou z oddílu BC Bowlingzone Blinds, která získala celkem 1508 bodů.
Bronzovou medaili si odvezlo do svého oddílu TJ Jiskra Kyjov – trio ve složení Iveta Kunovjánková, Pavel Gut a Jaromír Hasala, kteří celkem získali 1492 bodů.

Poslední kategorie all events byla součtem všech tří soutěžních dnů.