Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 16, srpen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Čím se v létě zabývají lidé v oblastních odbočkách? Přinášíme krátký přehled. Pokud máte chuť vědět více, nalistujte stránku sons.cz/odbočky/aktuality.
Z návštěvy Chorvatského svazu nevidomých
ROZLOUČENÍ S PROFESORKOU EVOU HADÁČKOVOU
Zůstává ve vzpomínkách
LIDÉ KOLEM NÁS: Do téhle role se stále více vžívám
NAPSALI JSTE NÁM: Návštěva Arcidiecézního muzea v Olomouci
Pohlaď sokola, narovnej si záda a osedlej Bavoráka!
RECENZE: Česká účast v Low Vision Song contest, aneb Proč to zase nedopadlo
SPORT: Zlato na Světovém poháru ve sportovní střelbě
Nevidomí bowlinkáři se v Olomouci utkali o tituly mistrů republiky!


Přehledně: Čím se v létě zabývají lidé v oblastních odbočkách? Přinášíme krátký přehled. Pokud máte chuť vědět více, nalistujte stránku sons.cz/odbočky/aktuality.


Zajímavé příspěvky pravidelně přicházejí z Opavy. Výši příspěvku na péči kritizují odborníci i uživatelé. Situace se měla zlepšit jeho valorizací od 1. 7. 2023, ale nakonec k ní nedošlo. Ministerstvo práce a sociálních věcí ho i tak plánuje zvýšit. Více na inspirante.cz.
Absolventi Krakovské technické univerzity vytvořili nejlevnější zařízení na světě, které převádí obrázky do Braillova písma. Zatímco dosud nejlevnější dostupná technologie stojí okolo 75 000 Kč, cena jejich zařízení je okolo 5000 Kč. Více na pozitivni-zpravy.cz.

Nevidomý astronom Kent Cullers se narodil 21. 7. 1949 a zemřel 17. 7. 2021. Čemu se věnoval? Tajemství vesmíru a mimozemskému životu. Více o něm na portal-pelion.cz.

Odborníci z olomoucké Univerzity Palackého vytvořili novou magnetickou hmatovou hru „trojúhelníkové domino“. Nejen nevidomým prý pomůže rozvíjet logické myšlení, prostorovou představivost, postřeh i zručnost. Hru otestoval i předseda zdejší OO SONS Jan Příborský. Už dnes si ji lze objednat na jana.slezakova@upol.cz. Více na zurnal.upol.cz.

Ostravští navštívili Dům panenek paní Klapuchové v Dobroslavicích. Kochali se jimi i krásnými kroji, které majitelka ručně vyšívá pod lupou. Panenky nadchly přítomné dámy natolik, že by si je nejraději odvezly s sebou domů.

Zlínští navštívili hrad Helfštýn. Čekala je komentovaná prohlídka jeho nádvoří, bran a vyhlídek, a rovněž expozice výrobny mincí a kovových uměleckých děl ze soutěže kovářů a kovářek Hefaiston, která se tu koná každý rok. Poté se vydali do Loštic, kde poobědvali a nakoupili speciality z tvarůžků.

Kroměřížští pořádali kreativní dopoledne. Tentokrát jim posloužily plastové kelímky, drát, provázky a prádelní šňůry. Oplétáním drátěné kostry na plastovém kelímku a vázáním uzlíků jim pod rukama vznikaly vázičky a dekorativní misky. Hotové výrobky je možné dozdobit krajkou nebo korálky.

Kyjovští podnikli výlet do Malenovic, na hrad založený ve 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. Jeho posledními majiteli byli až do roku 1945 Šternberkové. Kastelán je provedl honosnými místnostmi, kde se nacházejí zbraně, brnění, hodiny i trofeje. Do hradní věže vystoupili po 130 schodech. V expozici "Zvířata na Zemi a člověk" se 159 preparovanými zvířaty a exotickým hmyzem z celého světa poznávali hlasy zvířat a hmatem zkoumali kostru slonice. Třetí expozice se nachází v hájence před hradem a nese název „Dřevo – proutí – sláma“. Závěr patřil komentované prohlídce šternberského pivovaru pod hradem. A samozřejmě také ochutnávce. Od roku 2012 se tu vaří „Zlínský Švec“.
Kyjovští navštívili i pražírnu kávy. Založili ji v roce 2015 bratři Výletové poté, co vše probrali s odborníky a seznámili se s kulturou přípravy kávy. A co se tu návštěvníci během besedy dozvěděli? Jak se káva pěstuje a praží i jak se staví sen o zprovoznění kvalitního podniku. Ke kávě z různých koutů světa přičichli a šest druhů také ochutnali. Už vědí, že na přípravu espressa je třeba nechat kávu uležet 14 dní ode dne pražení a kávu filtrovanou si nejlépe vychutnají čerstvou.
Jak kyjovští slavili Mezinárodní den dětí? Házením šipek na cíl procvičovali orientaci. A cíl? Nafouknuté balónky. Zásah poznal každý. Ozvala se rána jako z děla. Při dobře mířeném hodu trefili někteří jednou ranou balónky hned dva. Sladká odměna s haptickým dekorem ale byla připravena pro všechny.

Olomoučtí pořádají v Knihovně města Olomouce, pobočce Brněnská, výstavu obrazů slabozrakého malíře Lukáše Černého. Ta je součástí 29. ročníku festivalu DUN. Vernisáž zahájila 3. 7. knihovnice Denisa Kaňoková, účastníky přivítal předseda OO Jan Příborský a slovem provázela Klára Kočí. Lukáš popsal postupy práce i zrakové obtíže, které ho při malování limitují. Jan Příborský představil zvuky a jejich kompilace, jimiž přítomné naladil na poslech veršů Evy Budzákové. Ty přednesla Marta Cvoligová. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny do 30. srpna.

František Vyhnálek informuje, jak 12 šumperských podniklo třídenní výlet do Prahy. Jako výchozí bod zvolili žižkovský hotel Golden City, odkud podnikali své výpravy. V České národní bance se dozvěděli o její historii, prozkoumali pár trezorů a pozvedli cihličku zlata vážící 12 kg. S tradiční vietnamskou kulturou i kuchyní se seznámili Na tržnici SAPA v Písnici. V Letohrádku Kinských je čekala haptická výstava předmětů z moravského venkova z přelomu 19. a 20. století, výstava romské kultury, luštěnin a starých hraček. Na Petříně, kam vyjeli lanovkou, obdivovali svá těla i obličeje v zrcadlovém bludišti, vystoupali na rozhlednu a zastavili se u sochy Karla Hynka Máchy. Prý je vskutku „Kamennej“, jak to zpívá Lucie Bílá. Další jejich kroky vedly na Vyšehrad a zdejší hřbitov slavných, Slavín. Cestou potkali i obchůdek s výrobky klientů Jedličkova ústavu. Na závěr stihli komentovanou prohlídku Leteckého muzea Kbely a návštěvu parku Grébovka s umělou jeskyní a stejnojmennou vilou.

A pojďme do Čech. Josef Bernard Prokop je autorem několika historických knih, hlavně o českých panovnících. Desítky jich načetl i pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Havlíčkobrodští se s ním poprvé setkali právě v KTN, kde vyprávěl o psaní i načítání knih. Tehdy je napadlo pozvat ho i do svého města. Loni Josef četl ukázky ze své knížky a zahrál pár klavírních skladeb. A letos? Přišel nápad uspořádat varhanní koncert. Konal se 28. 6. v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie a jeho organizace se s nadšením ujala Monika Bobková. Havlíčkobrodští navštívili i zdejšího dřevořezbáře pana Rejhona. Očima i hmatem prozkoumali jeho tvorbu, a výborně jim chutnaly i perníčky od jeho ženy. Poté zamířili ještě do arboreta Hamzovy léčebny v Luži.

Náchodští navštívili Dvůr Králové nad Labem, kde je čekala komentovaná prohlídka Galerie minerálů. Jde o největší muzeum drahých kamenů v ČR. Je jich tu na 6 tisíc kusů z celého světa včetně těch, které byly nalezeny v Jiráskově lomu v Bělovsi, Horní Radechové, Krkonoších i Orlických horách. Obdivuhodná je i budova muzea a výtah zdobený 350 tisíci granáty. V prosklené kavárně mají i zákusky jména podle barev minerálů. Dnes tu lze navštívit výstavu, která se podle svého zakladatele jmenuje „BLAHA“. Výlet zakončili náchodští stylově, návštěvou restaurace U Hlaváčků.

Táborští a dva šumperští podnikli rekondiční pobyt v Pluhově Žďáru. Ke zdejšímu zámku vedla i jejich první procházka. Co dalšího navštívili? Sklárnu pana Košlera ve vsi Vícemil, kde si zkusili vyrobit vinutou perlu. V moravském Versailles v Jaroměřicích nad Rokytnou jim průvodkyně popsala výstavní síně, v sále se skvělou akustikou si někteří i zazpívali. Totéž učinili v kostele sv. Markéty. Tady si poslechli i zvuk varhan a zkoumali křtitelnici se svěcenou vodou symbolizující zápas dobra se zlem. V muzeu v Deštném se seznámili s výrobou provázků, příze a látek z konopí, juty a umělých vláken. Také se soutěžilo. Jedni kličkovali s bílou holí a klapkami na očích mezi tyčemi ke kelímku vody, druzí rozeznávali bankovky a mince. Další soutěž nesla název „Chcete být pralinionářem“ a nad otázkami se mnozí zapotili i zasmáli. Večery byly společenské. Miluše Růžičková nedávno oslavila devadesátiny a Miroslav Matoušek sedmdesátiny. Hrálo se qardo i hra „Česko“. Na závěr byly předány diplomy, rozdělán oheň, opečeny buřty a opět se zpívalo.

V Táboře byl zkouškou zakončen i kurz angličtiny. Nebylo to lehké, proto si na úvod a úspěch raději nejprve připili nealko šampaňským. Po otázkách „jak se jmenujete, kolik je vám let a kde bydlíte“ přišlo i na povídání o zemích, kde se mluví anglicky, nebo překlad hlasu rodilé mluvčí. A na závěr, pro odlehčení, anglická písnička. Sedm statečných zkoušky zvládlo a obdrželo medaili a vysvědčení.
Další procházka táborských vedla přes Knížecí rybníky na Kozí Hrádek. Tam, kde kázal mistr Jan, spočinuli a posvačili. Poté pokračovali k hájovně a do „oázy klidu“, do zahrádky členek Zdeňky Vlkové a Jarmily Hlubínkové, kde na ně už čekaly džbánky s bezovou šťávou i něco k zakousnutí.
Plavme a choďme (s nordic hůlkami) je projekt, který podpořilo město Tábor. Cílem je zvýšení fyzické aktivity osob se zrakovým postižením. Na jaře proběhl plavecký výcvik, Nyní je to kurz Nordic walking. Plavecký kurz hodlají táborští na podzim i zopakovat. O termínech budou včas informovat. Poté se stačí už jen přihlásit v kanceláři jejich odbočky.

A na závěr do Rokycan. Místní členy navštívily pracovnice Tyfloservisu Plzeň. Předvedly běžné i nové pomůcky a probraly postup při podávání žádostí o příspěvek na ně i způsob proškolení uživatele.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně: Čím se v létě zabývají lidé v oblastních odbočkách? Přinášíme krátký přehled. Pokud máte chuť vědět více, nalistujte stránku sons.cz/odbočky/aktuality.
Z návštěvy Chorvatského svazu nevidomých
ROZLOUČENÍ S PROFESORKOU EVOU HADÁČKOVOU
Zůstává ve vzpomínkách
LIDÉ KOLEM NÁS: Do téhle role se stále více vžívám
NAPSALI JSTE NÁM: Návštěva Arcidiecézního muzea v Olomouci
Pohlaď sokola, narovnej si záda a osedlej Bavoráka!
RECENZE: Česká účast v Low Vision Song contest, aneb Proč to zase nedopadlo
SPORT: Zlato na Světovém poháru ve sportovní střelbě
Nevidomí bowlinkáři se v Olomouci utkali o tituly mistrů republiky!


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 16, srpen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Z návštěvy Chorvatského svazu nevidomých
ROZLOUČENÍ S PROFESORKOU EVOU HADÁČKOVOU
Zůstane ve vzpomínkách
LIDÉ KOLEM NÁS
Do téhle role se stále více vžívám (Radek Žalud)
NAPSALI JSTE NÁM
Návštěva Arcidiecézního muzea v Olomouci
Pohlaď sokola, narovnej si záda a osedlej Bavoráka!
RECENZE
Česká účast v Low Vision Song contest, aneb Proč to zase nedopadlo
SPORT
Zlato na Světovém poháru ve sportovní střelbě
Nevidomí bowlinkáři se v Olomouci utkali o tituly mistrů republiky!



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR