Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 13, červenec 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Byli jsme u toho i letos
REPORTÁŽ: Tajemství včelího úlu poodhaleno
LIDÉ KOLEM NÁS: I kdybych kurz neměl, od varhan by mě stejně nedostali
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
NAPSALI JSTE NÁM: Anička nás měla ráda!
SPORT: Tři cenné kovy z Târgu-Mureş
Na počest průkopníka
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Přehledně


V této rubrice prezentují svou činnost naše oblastní odbočky. Pojďme se podívat, co se u nich dělo letos v jarních měsících.

Ostravští se 8. 6. prošli přírodní rezervací Rezavka. Ta se skládá z lužního lesa v okolí slepého ramene řeky Odry a rozsáhlých rákosin Vrbenského rybníka. Našli byste tu třeba lužní les z jilmů a olší i řadu chráněných rostlin a živočichů, jako čolka velkého nebo skokana ostronosého. Počasí přálo, a tak lidé nachodili krásných 5 kilometrů.

Zajímavé informace přicházejí z Opavy. Potřebujete si na počítači něco přeložit? V článku Pavlíny Souškové na portálu Pélion najdete pár tipů na nástroje, které vám i s asistivními technologiemi překládání usnadní. Více na portal-pelion.cz.

Návštěvou kavárny POTMĚ přispějete na pomoc lidem s těžkým postižením zraku, a jako vzpomínku si odnesete i světluščí hrneček s logem. Kde a kdy můžete kavárnu letos ještě navštívit? Ve dnech 4. až 10. 9. V Plzni (místo bude ještě upřesněno), 13. až 24. 9. v Praze na náměstí Míru a 16. až 22. 10. v Olomouci na Horním náměstí. Více informací o vstupném a rezervaci se dočtete na svetluska.rozhlas.cz.

Poznat některé naše památky umožní lidem s postižením zraku hmatem čitelné mapy, které vytvořil Jakub Žejdlík, absolvent oboru geoinformatika a kartografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho Tyfloprůvodce prezentuje 16 památek jako Karlův most, Národní divadlo, Karlštejn nebo vilu Tugendhat. Více na zurnal.upol.cz.

Načtení informací z QR kódu bývá rychlé, jednoduché a efektivní. Pokud se ovšem nepotýkáte se zrakovým hendikepem. „Natáčím telefon do různých úhlů, a nic. Pak si dokument jen tak pročítám, kamerou fotoaparátu na mobilu stále mířím na monitor počítače, a jak se obsah dokumentu posouvá, do zorného pole kamery náhle vskočí QR, které tak pracně hledám.“ Více na masazegieb.cz.

Britský módní časopis Vogue představil vydání v Braillově písmu. Šéfredaktor Edward Enninful ukázal jeho podobu na sociálních sítích a byl prý potěšen jeho ohlasem. Braillský časopis doplní i zvukový popis. Více na refresher.cz.

Opavští se ohlédli za svým jubilejním desátým rekondičním pobytem v Karlovicích na Bruntálsku. Arboretum v Novém Dvoře si prošli spolu s botanikem a dendrologem Miroslavem Frankem. Vydali se na prohlídku zámku Velké Losiny i na ochutnávku do zdejší pralinkárny a pivovaru Zlosin. Zhluboka se nadechli v lázních Karlova Studánka, kde je nejčistší vzduch ve střední Evropě. S Věrou Hruškovou pocítili blahodárný efekt muzikoterapie a vyzkoušeli i své vědomosti a zručnost.

Vsetínští byli na rekondici v Poděbradech. V minulých letech navštěvovali Luhačovice, a tak mohli porovnávat. Poděbrady jsou upravené, ale při procházce s Františkem Brašnou, vedoucím metodického centra pro odstraňování bariér SONS, tu našli poměrně dost překážek. Z hotelu Libuše, kde se ubytovali, vyráželi za relaxací, plaváním i procedurami. Navštívili Nymburk, pivovar Postřižín, Kutnou Horu s chrámem svaté Barbory i Sedlec s chrámem a kostnicí. Absolvovali večerní plavbu po Labi s povídáním a kytarou. Vidoucí popisovali nevidomým výhledy do okolí a na zapadající slunce. Pro Moravany byla zajímavá i zdejší rovinatá krajina. Díky zajímavým místům se sem hodlají v budoucnu i vrátit.

Příběh kyjovského výtvarného projektu se začal odvíjet tuto zimu. Nejdříve se však musely sehnat rámečky, šablony a vhodná hmota na vytlačování reliéfů a promyslet vhodné postupy pro nevidomé. A také požádat o spolupráci studenty a dobrovolníky, bez kterých by výtvarná činnost neměla ten správný šmrnc.

Kroměřížští navštívili lázně Luhačovice. Ubytovali se ve vile Charleston a kromě procházek lázněmi navštívili zdejší solnou jeskyni, městskou plovárnu, tradiční setkání řezbářských mistrů v lázeňském parku nebo Muzeum luhačovického Zálesí s expozicí historie, tradic a lázeňství.
Kroměřížští prezentovali i svou odbočku, a to u příležitosti Mezinárodního dne dětí v mateřské škole Žižkova. Děti i rodiče seznámili s úskalími života lidí se zrakovým postižením. Velký zájem byl o haptické obrázky, o práci s indikátorem hladiny nebo s pomůckou pro rozlišování barev. Poučným zážitkem byla chůze s bílou holí s klapkami na očích po připravené trase, spojená s vyhledáváním a obcházením překážek.
Hostem kroměřížského klubového odpoledne byla fyzioterapeutka Eva Fajkusová. Přednášela o předcházení bolestí zad, o pravidlech zdravé chůze a sezení, o správném rozcvičování, uvolňování a dýchání i o chůzi naboso a zdravém obouvání. Vysvětlila rozdíl mezi trekkingovými a nordic walking holemi a předvedla techniku chůze nordic walking.
Kroměřížští si v rámci festivalu DUN vychutnali i mistrovsky a s energií hraný koncert Ráchel Skleničkové. Zazněly skladby období baroka, romantismu, dvacátého století i její vlastní tvorba se značnou dávkou improvizace. Že je Ráchel i vynikající zpěvačkou, potvrdila přednesem několika árií a písní.

Olomoučtí se podělili o své jarní akce. Už v dubnu zavítali do Šternberku, Uničova a Litovle, kde se setkali se svými členy. Pokračovali též v činnosti klubu kutilů, Pamatováčku, hráli bowling a cvičili jógu. V lekcích salsy nacvičují vystoupení na Oblastní shromáždění. Při svých čtvrtečních akcích se vypravili do Muzea harmonik v Litovli, a také pořádali besedy. První se jmenovala „Vodicí pes a já“, druhá byla o jarních bylinkách, třetí pro zahraniční studenty Univerzity Palackého. Na letošním Olomouckém majálesu měla odbočka svůj prezentační stánek.
11. 5. se olomoučtí vydali do Divadla na Šantovce na představení „Královny“. Bylo uzpůsobené divákům s postižením zraku. Jak? Hra je doplněna audio komentářem, a před ní lze absolvovat „touch tour“. Během ní je možné zkoumat jeviště a kulisy, seznámit se s herci, jejich rolemi, hlasy, kostýmy a nepatrně nahlédnout pod pokličku příběhu. Po představení se diváci s herečkami i tvůrci hry znovu sešli a předali si zpětnou vazbu. Akce se setkala s velkým zájmem, vyrazilo na ni 24 členů. Za jedinečný zážitek olomoučtí poděkovali Moravskému divadlu Olomouc a studentce divadelních studií Lucii Homolové.
A do Olomouce ještě jednou. Zdejší absolvovali ozdravný pobyt ve Skalce. Užili si masáží, koupelí v léčivé vodě, okolní krásné přírody i akce s názvem „Odemykání pramenů“.

A pojďme do Čech. Havlíčkobrodští besedovali s žáky 8. tříd v Přibyslavi. Ve škole se tu nezvoní, žáci i učitelé si čas hlídají sami. K zahájení a ukončení besedy tak posloužil mluvík. Hovořilo se o používání zraku, sluchu i hmatu, o audioknihách i vodicích psech. Mnozí si vyzkoušeli ozvučený mobil BlindShel, chůzi s bílou holí, hmatové pexeso a hrací kostky. Na prosbu, zda by se mezi žáky našli dobrovolníci, ochotní připojit se ke sbírce Bílá pastelka, se žáci tvářili docela pozitivně.
Šest havlíčkobrodských navštívilo v květnu Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou. Že vstoupili do dveří tvrze v historickém jádru města přesně v devět hodin, potvrdila hrající zvonkohra a hodiny na kostelní věži. Spolu s příjemnou průvodkyní se pak vydali na prohlídku Moučkova domu.

Semilští informují, že Národní rada osob se zdravotním postižením ČR zásadně odmítá prohlášení tiskového mluvčího Ministerstva financí ČR. Ten uvedl, že příspěvek na péči může být zneužíván k vylepšení rozpočtů domácností, není kontrolováno jeho využití, a proto nebyl valorizován. Tento výrok se nezakládá na pravdě a dotýká se desetitisíců lidí, kteří jsou závislí na pomoci druhých osob. NRZP ČR proto žádá vedení ministerstva o omluvu za tento nešťastný výrok.

Táborští spolupořádali vystoupení pěveckého smíšeného sboru Nocturno. Jednou z jeho sólistek je i místní členka Ivana Töröková. Šlo nejen o zajímavý kulturní zážitek, ale i o osvětu veřejnosti a vybrání finančních prostředků pro činnost odbočky. To vše se vydařilo, táborští získali 4125 Kč a všem děkují.
V Táboře si připomněli i festival „Jeden svět“, na němž zhlédli film „Co ještě uvidím“. Pojednává o šestiletém chlapci, který přestává poznávat kamarády. Jeho matce je jasné, že přichází o zrak, stejně jako ona v?jeho věku. Mohou si v takové situaci poskytnout vzájemnou oporu? Matka se rozhodne podniknout cestu na Island a nabídnout synovi pohled na jeho krásy, dokud je čas. Učí ho, že se může orientovat i sluchem a hmatem. Po filmu následovala beseda s publikem. Emilie Kumherová a Jiří Sálus popovídali o svých životech se zrakovou vadou. Lidé si prohlédli kompenzační pomůcky a seznámili se s činností odbočky i její vedoucí Hanou Pospíchalovou.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Byli jsme u toho i letos
REPORTÁŽ: Tajemství včelího úlu poodhaleno
LIDÉ KOLEM NÁS: I kdybych kurz neměl, od varhan by mě stejně nedostali
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
NAPSALI JSTE NÁM: Anička nás měla ráda!
SPORT: Tři cenné kovy z Târgu-Mureş
Na počest průkopníka
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 13, červenec 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Byli jsme u toho i letos
REPORTÁŽ
Tajemství včelího úlu poodhaleno
LIDÉ KOLEM NÁS
I kdybych kurz neměl, od varhan by mě stejně nedostali
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
NAPSALI JSTE NÁM
Anička nás měla ráda!
SPORT
Tři cenné kovy z Târgu-Mureş
Na počest průkopníka
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR