Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA číslo 7 duben 2020

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Aprílová úvaha
POZVÁNKY: Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
Tábor pro děti s Kyklopem
Soutěž Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE: Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríííl!
ZDRAVÍ: Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
# Tiráž


ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ Přehledně


V českolipské odbočce byli poctěni milou návštěvou, přišli žáci z MŠ a ZŠ v Horní Libchavě. Jeden z nich, Saša má právě babičku se zrakovým znevýhodněním a přál si vidět, kam chodí za poučením i za zábavou. Chtěl ale také svým spolužákům ukázat, co všechno babička a osoby s postiženým zrakem dovedou. Po vzájemném představení si všichni například vyzkoušeli rozpoznávání mincí a bankovek, psaní svého jména na Pichtově psacím stroji, chůzi s bílou holí, střílení podle zvuku, showdown, zahráli si různé stolní hry a seznámili se s některými kompenzačními pomůckami. Pro představu, jak vidí někteří lidé s postižením zraku, si vyzkoušeli simulační brýle.

Do olomoucké odbočky přišel 6. února na besedu majitel tamního Zmrzlinária Café Centro Lukáš Ráb. Jeho provozovna se rekonstruuje, a tak měl čas pohovořit o svém podnikání. Nejprve popsal, jaká cesta ho vedla k tomu, že do tajů studené pochoutky pronikl tak hluboce. Přítomní se dozvěděli, že každý opravdu nepatrný detail má na výslednou chuť velký vliv. Už vědí, jaká má nebo nemá být pistáciová zmrzlina, proč jsou v kvalitní vanilkové zmrzlině vidět drobné tmavé tečky… Ale kromě podrobností o běžně známých příchutích toho teď vědí víc i o příchutích exotičtějších. Zapojili i chuť a čich, protože podnikatel přinesl ochutnávku čtyř druhů zmrzliny.

Na šumperskou odbočku 17. února zavítaly dvě příjemné dámy z Centra oční a estetické medicíny Ottlens. MUDr. Lenka Ottová a Kamila Hlavsová, M. A., přijaly pozvání do Křesla pro hosta a povídaly o všem, co jejich činnost v centru zahrnuje a pro koho je určena. Najdete zde tým odborníků sestavený z lékařů, optiků, optometristů a oftalmologických sester. Všichni do jednoho mají za cíl pečovat o klientův zrak, předcházet méně vážným i závažným zrakovým vadám, řešit problémy, nebo jen udržet vidění na stejné úrovni a zabránit zhoršení. Kromě toho, že se soustředí na prevenci, léčbu a podporu zraku, zabývají se také řešením estetických problémů. Těmi mohou být například bradavice, převislá oční víčka, povislé koutky úst…

Děti v České Lípě ještě jednou, tentokrát z MŠ Východní. Hned před vchodem do budovy je přivítala informace z majáčku spuštěná vysílačkou pro nevidomé a nasměrovala je do 1. patra, kde už čekaly vodicí dámy Kaya a Glorie s páníčky. Po úvodním představení zařízení vyprávěla paní Lída o životě osob se zrakovým znevýhodněním. Praktickými ukázkami se děti poučily, jak se mají chovat k nevidomým a k vodicím psům. O výcviku psích pomocníků si poslechly ukázku z knihy „Nabu, Nelsí a škola pro superpsy“ a potom si vyzkoušely chůzi s klapkami kolem židlí a některé zvukové a hmatové hry.

Kyjovští se na jeden den stali aktivními obyvateli Centra sociálních služeb pro zrakově postižené v Brně-Chrlicích. S mnoha jeho obyvateli se znají již dlouhá léta. Hned ráno je přivítal ředitel, dostali malé pohoštění a šlo se. Dopoledne ve dvou skupinách absolvovali úžasnou muzikoterapii, prohlídku bytu ve tmě a zvukovou střelbu. Po společném obědě při kávě trénovali paměť. Vše tak, jak jsou pracovníci zvyklí pracovat se svými klienty. Bylo prima si zažít také atmosféru v místnosti pro muzikoterapii a zrelaxovat.

V únoru v Kyjově již po dvacáté uspořádali Slovácký turnaj v showdownu. Dvacet let není málo, za tu dobu uběhlo mnoho vody, proběhlo mnoho událostí, zážitků, vítězství či proher. Turnaj zahájili přípitkem a také si připomněli vítěze jednotlivých ročníků. Nejčastěji na stupni vítězů stála Květa Trnečková, která se shodou okolností stala vítězkou i nultého ročníku. Výjimečně tentokrát hráli na třech stolech, jeden zapůjčil Tandem Brno, pískalo šest rozhodčích a dohrávaly se všechny zápasy. Takže i hráč, který v základní skupině nepostoupil, měl možnost odehrát zbývající postupové zápasy.

Již čtvrtým rokem v době jarních prázdnin připravují v Kyjově pro své členy, jejich rodinné příslušníky, děti, vnoučata či pravnoučata Maškarní rej se vším všudy. Příprava trvá několik dnů. Chtějí mít barevné, krásně připravené prostory, zajištěného fotografa s foto koutkem a letos nově i s pomůckami k focení. Dále musí připravit tvořivý koutek, aby si děti odpočinuly, zklidnily se – takže nějaké tvoření, lepení, malování. Kosmetický koutek s malováním na tvář – bylo třeba někoho oslovit, nakoupit potřebná malovátka. Chtěli tak všechny přítomné zabavit soutěžemi, aby byly vhodné pro mrňata, školáky, jejich rodiče či nevidomé.

Tak jako již v minulých letech nenechali si Kroměřížští ani v tomto roce ujít výstavu kamélií v Květné zahradě. Tu, pro letošní 10. ročník s názvem Kamélie 1920, společně navštívili 19. února. Během komentované prohlídky měli možnost prohlédnout si a osahat oba skleníky, ve kterých byly instalovány kvetoucí rostliny, kamélie, klívie a citrusy podle dobových fotografií z roku 1920. V podobě, jak ji mohli zhlédnout návštěvníci před sto lety, včetně zrenovované staré kované klece pro ptáky.

Overball je úžasná cvičební pomůcka, vhodná pro každý věk. A jelikož se míč zcela nedofoukne, lehce se uchopí a nevyklouzne, je velmi vhodný i pro nevidomou osobu. Takže není divu, že po této cvičební pomůcce sáhli Kyjovští hned zkraje roku a procvičovali svá těla v rámci Fit clubu. Ale na posilněnou, ještě před cvičením, si připravili výživný nápoj – ovocno-zeleninové smoothie – a po cvičení se každý svým dílem podílel na přípravě jednoduchého, rychlého, zdravého obědového jídla. Je něco rychlejšího, zdravějšího než kuskus?

V Blansku se 25. února zaposlouchali do mluveného slova Karla Slezáčka. Řeč byla o jeho sběratelském umu, vědomostech a znalostech o platidlech u nás – od vzniku prvních peněz za doby Keltů až po první jáchymovský tolar. Ale to nebylo všechno. Hned pokračoval dobou vlády Leopolda, kdy na území Rakouska-Uherska bylo pět mincoven. Dále se dostali společně přes 1. světovou válku a první korunu – haléře až po opravdu první československé mince. Ty se začaly razit v roce 1922. Následovalo období po 2. světové válce. Neopomněl se zmínit o měnové reformě v roce 1953. Sdělil, že dnes můžeme být klidní. Naše měna je jedna z nejstabilnějších.

25. února měli ve Frýdku Místku možnost sejít se u příležitosti masopustu. Připraveno bylo pohoštění – koblížky, které jsou pro tuto tradici typické, a jelita a jitrnice, jež k masopustu neodmyslitelně patří. Všichni měli také možnost zhlédnout video, ve kterém se dozvěděli, co je pro masopustní veselí typické a jak se ještě v některých částech naší země slaví.

V únoru se v Jeseníku plně projevil nejen vliv chřipkové epidemie, ale také vrtochy počasí. Měsíc zahájili středečním klubem vaření, společnou přípravou bramborového guláše. V Klubu procvičování paměti si zahráli slovní fotbal a hledali přesmyčky. V posledním středečním klubu je již podruhé navštívil profesionální hasič – por. Bc. Josef Jelínek, tentokráte s besedou na téma Dopravní nehoda. V keramice z různých druhů a barev hlíny vykrajovali písmenka abecedy a skládali z nich křestní jména. Dále vytvářeli keramické kočky, misky a velikonoční vajíčka. Ve čtvrtečních dopoledních klubech nejprve pletli košíky z papírových ruliček, v dalším klubu se ponořili do reflexních masáží. Během února také byli jednou relaxovat v solné jeskyni Solvita v místních lázních.

V Prostějově 25. února pořádali prezentaci odbočky pro studenty 4. ročníku Střední zdravotnické školy Prostějov. Studentům mj. promítli dokument, ve kterém se dozvěděli, jak se mají chovat k nevidomému či slabozrakému člověku. Ukázali jim pomůcky, které si osahali. Vyzkoušeli si namazat rohlík se zakrytýma očima. Zkusili si chůzi poslepu s bílou holí. Seznámili se s tím, jak se nevidomý orientuje při jídle na talíři. Zkusili se poslepu podepsat. Zahráli si šachy, Člověče, nezlob se a pexeso pro nevidomé a slabozraké. Zvážili se na mluvicí váze a změřili si krevní tlak tlakoměrem s hlasovým výstupem.

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila ve čtvrtek 27. února Českou Lípu. Prohlédla si mimo jiné také prostory nově zrekonstruované pobočky knihovny na Špičáku a neodmítla ani pozvání na prohlídku tamní odbočky. Pozdravila se se všemi přítomnými a se zájmem si prohlédla celou budovu. Vyzkoušela si i zvukovou střelbu a showdown.

V době jarních prázdnin v Šumperku nelenili. Připravili takové aktivity, aby je mohli členové odbočky vykonávat se svými dětmi, vnoučaty, neteřemi či synovci společně a přitom udělali i něco dobrého pro své zdraví. V relaxačním centru Maják navštívili solnou jeskyni, následoval bowling a ke konci týdne se vydařil i výlet do olomouckého aquaparku. Všichni si tyto dny náramně užili a určitě bude zase na co vzpomínat.

Také Vsetínští se 26. února vydali v početné skupině členů za krásami květů kamélií a dalších rostlin do Květné zahrady. K početné skupině se cestou přidávali další členové, tudíž celkem 30 zvídavých účastníků se těšilo nejen na kamélie, ale i do muzea města Kroměříže. Během komentované prohlídky si ve sklenících měli možnost přiblížit exponáty a květenu dalšími smysly, tj. hmatem, čichem, sluchem. Milými průvodci byli i tentokrát Mgr. Petr Hudec, pracovník NPÚ v Kroměříži, a jeho kolegyně Míša z NCZK Květná zahrada, kteří všechny navnadili recitací z kaméliových novin netypického formátu pod názvem Krasokvět.

Blanenští se 27. února vypravili na návštěvu do Městského klubu důchodců v Letovicích. Členky klubu je mile přivítaly a nabídly malé pohoštění. Hlavní náplň byla beseda a promítání filmu o Letovicích, památkách, historii, přírodě i průmyslu. Tento film natočil a komentoval Bohuslav Kuda. Poznali opět kousek blízké krajiny a historii sousedního městečka.

Ve středu 4. března se v Kroměříži sešli u příležitosti březnového klubového odpoledne. Pozvání tentokrát přijal Jan Šnyrych, pracovník pražského ústředí SONS, člen Republikové rady a kandidát na funkci viceprezidenta SONS pro volby, které se uskuteční v rámci květnového Celostátního shromáždění v Táboře. Představil členům svůj kandidátský program a možnosti případné spolupráce s kandidátem na funkci prezidenta, Mgr. Lubošem Zajícem. Dále pohovořil o své práci v SONS, především v oblasti elektronických kompenzačních pomůcek a přístupnosti internetu a mobilních aplikací.

Více o akcích se dočtete na sons.cz.


Obsah

ÚVODEM: Aprílová úvaha
POZVÁNKY: Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
Tábor pro děti s Kyklopem
Soutěž Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE: Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríííl!
ZDRAVÍ: Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
# Tiráž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 104 číslo 7 duben 2020
OBSAH:
ÚVODEM
Aprílová úvaha
POZVÁNKY
• Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
• Na tábor pro děti s Kyklopem
• K účasti v soutěži Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE
Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Aprííííl!
ZDRAVÍ
Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT
Černobílé problémy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR