Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA číslo 7 duben 2020

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Aprílová úvaha
POZVÁNKY: Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
Tábor pro děti s Kyklopem
Soutěž Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE: Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríííl!
ZDRAVÍ: Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
# Tiráž


BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríííl!


Apríl je označení pro první dubnový den – 1. duben. Původem může být již íránský svátek Sízdah be-dar. Podle webu tv Nova vůbec první zmínka o něm pochází z roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku Sizdah Be-dar je prý mýtický král Jamšíd. Íránci oslavují tento bláznivý den tradičně 13. dne prvního měsíce roku – a toto datum připadá právě na náš 1. duben. Věnují ho však více oslavě jara a přátelství, přestože na žertíky nikdy nezapomínají.
Apríl v evropské podobě je anglosaská tradice, poprvé s ním přišli v Anglii ve 14. století. V Chaucerových Povídkách Canterburských je příběh, ve kterém liška napálí pyšného kohouta. Chaucer den povídky situoval na 32. den od března. Myslel tím zřejmě 2. květen, ale Angličané to pochopili jako 1. duben, a od té doby se tradice ustálila právě na 1. dubnovém dni. Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro.
Už od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi i u nás. První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy. V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, které žertéři posílali například na nákupy neexistujících věcí, jako třeba ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy, závit M0, apod.
Ve Francii se tento den (ale i zvolání při prozrazení žertu) nazývá poisson d’avril podle toho, že děti vystřihnou rybu (poisson) z papíru a připevní ji na záda někomu, kdo o výtvoru na svých zádech nemá tušení. Tradice „aprílování“ ve Francii vznikla již kolem roku 1564 a proti ČR je zde žertování stále bráno mnohem vážněji. Těší se oblibě v hojné míře nejen mezi přáteli, nýbrž i v médiích.
Aprílové žerty posledních let často reagují na aktuální události daného období. Například v roce 2013, kdy zastupitelstvo Prahy jednalo o výstavbě trasy D pražského metra, se v Univerzitních novinách ČZU iZUN se 1. dubna objevila informace, že zastupitelstvo Prahy schválilo investici na vybudování trasy D, která na rozdíl od původních plánů nepovede jihovýchodní částí města, ale bude vedena mezi stanicemi Stadion Strahov a Suchdol s mezilehlými stanicemi Střešovice a Pražský hrad a přestupní stanicí Dejvická pro přestup na linku A. Tento žert se autorovi vydařil, neboť v červenci téhož roku byl Pražském Deníku otištěn článek, který obsahoval stejné údaje o novém vedení linky D, jako článek v Univerzitních novinách.
Ještě předtím, v roce 2004, se u nás „urodilo“ relativně dost aprílových článků, většinou v okruhu IT skutečností, kdy autoři spoléhali i na malou informovanost čtenářů. Třeba Máte LCD monitor? Je to i webová kamera! Nebo Myši budou mít počítadlo ujetých kilometrů, Česko postihne výpadek mobilní sítě, ale také Česko hledá PornoStar (iDnes) nebo Do důchodu nepůjdeme, dokud neřekne lékař (iHNed).
Těmi světově nejslavnějšími Apríly se ovšem honosí, logicky, ta nejserióznější média v čele s britskou BBC. Ta v roce 1957 informovala, že díky mírné zimě a úspěšnému boji s broukem nosatcem špagetovým se švýcarští farmáři těší z neobyčejné úrody špaget. Záběry Švýcarů tahajících ze stromů špagety pak vedly k záplavě telefonátů od diváků, kteří chtěli vědět, jak si mohou vypěstovat špagety na vlastní zahrádce.
V roce 1962 švédská národní televize odvysílala pětiminutový speciál, ve kterém divákům radila, jak z černobílého vysílání přímo doma udělat vysílání barevné. Stačí přes přijímač přetáhnout nylonové punčochy. Zkoušely to prý tenkrát davy lidí… V roce 1950 Honolulu Star-Bulletin oznámil, že se na ostrově Oahu zřítil létající talíř. V roce 1971 francouzské státní rádio oznámilo, že země změnila pravidla silničního provozu a že bude povinné jezdit po levé straně silnice. V roce 1975 The Times of London napsal, že největší britská cestovní společnost Thomas Cook prodává za 575 dolarů zájezd k nově objeveným pozůstatkům Lochnesské příšery. A v roce 1980 stanice BBC oznámila světu, že hodiny Big Ben budou vyměněny za digitální. V roce 2008 pak táž BBC informovala o nově objevené kolonii létajících tučňáků.
Závěrem dovolte poděkovat kamarádovi, dlouholetému redaktorovi Hospodářských novin a vtipálkovi par excellence Františkovi Skalskému za to, že mi pomohl najít snad nejlepší apríl, který se – světe div se! – povedl ještě před rokem 1989 Mladé frontě:
Humor za přestavby
Asi nejlepší tuzemský apríl osmdesátých let se povedl deníku Mladá fronta – pod typickým dobovým titulkem Zdařilý zásah vyšel článek o tom, že kvůli autostrádě v centru Prahy odstřelili městské muzeum. Čtrnáct dní předtím skutečně ze stejných důvodů pyrotechnici zlikvidovali blízké nádraží Těšnov. „Přesně v osm hodin ráno se muzejní zdi v oblacích prachu sesuly do vymezeného prostoru, aniž musel být sebeméně omezen provoz na nedalekém autobusovém nádraží Florenc.
Stříkačky požárníků záhy pomohly vyčistit vzduch a přítomný dr. R. Lípa z Útvaru přestavby hl. města Prahy nám mohl podat k celé věci zasvěcený komentář...,“ stálo v novinách. Apríl zabral a druhý den bylo potřeba napsat, že „Muzeum hl. města Prahy je v současné době ještě zčásti zahaleno do lešení, aby zazářilo novotou při otevření nové trasy metra na podzim. Chystáme se již zanedlouho oslavit 40. výročí vyvrcholení národně osvobozeneckého boje československého lidu a osvobození naší vlasti Sovětskou armádou a chceme, aby Praha vypadala při této příležitosti co nejlépe. Každá ruka pro tento účel je žádoucí!“ K tomu fotografie, aby bylo vidět, že muzeum stojí. „Žádný průšvih jsem z toho neměl, protože mě tenkrát podržel šéfredaktor Ivan Kulhánek,“ vyprávěl předloni autor článku Jan Plachetka.
Tak přeji veselého Apríla! – a následující článek není Apríl
Václav Senjuk


Obsah

ÚVODEM: Aprílová úvaha
POZVÁNKY: Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
Tábor pro děti s Kyklopem
Soutěž Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE: Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Apríííl!
ZDRAVÍ: Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
# Tiráž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 104 číslo 7 duben 2020
OBSAH:
ÚVODEM
Aprílová úvaha
POZVÁNKY
• Na benefiční koncert aneb Není Rychnov jako Rychnov
• Na tábor pro děti s Kyklopem
• K účasti v soutěži Onkyo World Braille Essay 2020 – Evropa
STALO SE
Koronavirus zavřel i konferenci INSPO
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
I takto se mohou uplatnit nevidomí
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 04/2020
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích IV.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Aprííííl!
ZDRAVÍ
Koho ohrožuje trombóza a jak ji léčíme
Utajené nemoci našich prezidentů – 2. část
SPORT
Černobílé problémy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR