Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 16 Srpen 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Tažní a chovní
STALO SE: Pomůcky půjde získat snadněji
Knihovna věcí
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Olomouc – návštěva Domu přírody Litovelského Pomoraví
Mladá Boleslav – Černá kavárna
LIDÉ KOLEM NÁS: Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás - SONS Česká Lípa
ZORA RADÍ: Nad zlato – Okna jako výkladní skříň 2.
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: VE STOPÁCH HOMÉROVÝCH – SUNDARÁR
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Tvojelaska.cz – seznamovací portál pro osoby s handicapem
Otrava z lahví na vodu: tak umírali už před 5000 lety Indiáni
Věříme nesmyslům a trváme na nich
SPORT: Padly dvě sedmistovky
INZERCE


Mladá Boleslav – Černá kavárna


Posledních 10 let je velmi oblíbenou osvětovou činností pomocí tmy seznamovat veřejnost se světem nevidomých. Různé organizace to pojaly po svém. Někde se setkáte s Kavárnou potmě, jinde Tmavou kavárnou a v Mladé Boleslavi šli dokonce do Černé kavárny.
Název pro mě poněkud chmurný, ale již řadu let tímto zážitkovým seminářem procházejí žáci základních i středních škol v okolí zmíněného města.
Na letošní „Černou kavárnu“ mě pozval pan František Krčma. Černou kavárnu pořádají zaměstnankyně Domu dětí v Mladé Boleslavi a pro návštěvníky si připravily program o třech chodech. Nejprve po vstupu do domu si žáci nasadí klapky na oči a jsou rozděleni do dvou skupin. To proto, aby absolvovali program za dvě hodiny a stihli vše, co si pro ně místní pracovnice připravily. Jdu s jednou skupinou dětí do suterénní místnosti, kde jsou stoly, židle a voní tu káva. Každému je zde vyhrazeno místo, ke kterému jsme milými dámami uvedeni.
Poté, když všechno usedání a ujišťování se, že spolužák sedí vedle svého kamaráda, utichlo, jsou děti seznámeny s tím, co pro ně pořadatelé připravili, a je jim předložen dokonce i nápojový lístek v Braillově písmu. Udiveně si ho prohlížejí a ozývají se hlasy, jež si s dírkovaným papírem nevědí rady. „Stejně tak se může cítit nevidomý v restauraci, pokud před něj někdo jen tak položí jídelní lístek,“ říká paní Bednárová a nabídne sama, z čeho si tu návštěvníci mohou vybrat. Někdo si dá čaj, někdo vodu, ti odvážnější kávu. Za nepatrného šumu, cinkání lžiček o skleničky se sem tam ozve křupnutí kousané sušenky. Dámy si berou slovo a velmi dovedně a dobře seznamují žáky s největšími úskalími, s nimiž nevidomí bojují. Po docela dlouhém čase, kdy už návštěvníci stihli vychutnat své občerstvení, jsou také dotazováni na různé věci: Jak poznáš dvacetikorunu, jak si myslíš, že nevidomí poznají bankovku atd. Je zde také celá řada pomůcek, které byly zakoupeny nebo darovány za účelem právě osvětové činnosti. Veliké je překvapení, když jsou klapky sejmuty a děti hádají, k čemu že mohou různé předměty sloužit.
Ozývají se dobré i špatné odpovědi. Tu a tam se vzedme výbuch smíchu. Děti jsou však až překvapivě informovány a jen málo pomůcek zůstává nepoznáno.
Uplynul nějaký čas a skupiny dětí se budou střídat. Bereme si své věci a stoupáme o patro výš, kde se setkáváme s druhou částí výpravy, která jde místo nás do kavárny.
Nás čeká chůze s bílou holí, překážková dráha a hlavně děti se zde krásně a názorně učí jak nevidomého oslovit, jak mu nabídnout pomoc a pak se ve dvojicích vydávají na překážkovou dráhu.
Jeden spolužák vždy vede a druhý s klapkami na očích jde podle instrukcí. Překračují se polštáře, podlézá se koště na dvou vysokých židlích, jsou tu různé zatáčky, ale všichni došli až na konec trasy. Role se vymění, průvodce se stává doprovázeným a jdeme na trať znovu. Třetím bodem programu je opět s klapkami část společenských her, hmatových knih a informací. Ve třetí místnosti si návštěvníci zkoušejí zvukové pexeso, hrají alespoň kousek Člověče, nezlob se či Dámu. Jsou tu také knihy s reliéfními obrázky a i zde je vlídná paní, která jednak dává dětem hádat, s čím že mají návštěvníci co do činění.
V přesně stanoveném čase se skupiny potkávají v hale domu a vyměňují si své dojmy a zážitky. Někteří jsou nápadně veselí, někteří zaražení, ale všechny spojuje jeden názor. Žít beze zraku by nikdo nechtěl. Uznávají, že je to těžké a spojeno s velkou hromadou nesnází. Je tu s námi ale již zmíněný František Krčma, který obrušuje hrany zármutku a nepříjemných pocitů a vypráví dětem, co je opravdu problém a co zas tak moc neřešíme. Daří se i ty smutné rozveselit a děti odcházejí s poznáním, že tma není příliš přátelská, ale vědí, jak pomoci těm, kteří s ní bojují. Vyzbrojeni čerstvými zkušenostmi tedy míří zpět do školy a jistě přemýšlejí nad tím, jak a komu pomohou hned při první příležitosti.
S pracovnicemi Domu dětí si ještě chvilku povídám a z milé rozmluvy cítím, že to, co se tu odehrává, není jen pracovní povinnost, ale srdcem inspirovaná záležitost. Konečně dlouhá, více než desetiletá tradice Černé kavárny je toho nejlepším dokladem. Loučíme se a František děkuje pořadatelům za tuto akci a za jejich práci ve prospěch nevidomých a slabozrakých, kterou tak dobře dělají. I já mám pocit něčeho výjimečného, a tak trochu si myslím, že by tahle aktivita mohla najít své uplatnění i v jiných částech naší republiky. Kdo se tedy bude chtít dozvědět více, napište Františku Krčmovi, nebo si poslechněte červnovou Naši šanci a určitě se dozvíte daleko více.
Petr Mašek


Obsah

ÚVODEM: Tažní a chovní
STALO SE: Pomůcky půjde získat snadněji
Knihovna věcí
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Olomouc – návštěva Domu přírody Litovelského Pomoraví
Mladá Boleslav – Černá kavárna
LIDÉ KOLEM NÁS: Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás - SONS Česká Lípa
ZORA RADÍ: Nad zlato – Okna jako výkladní skříň 2.
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: VE STOPÁCH HOMÉROVÝCH – SUNDARÁR
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Tvojelaska.cz – seznamovací portál pro osoby s handicapem
Otrava z lahví na vodu: tak umírali už před 5000 lety Indiáni
Věříme nesmyslům a trváme na nich
SPORT: Padly dvě sedmistovky
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 16 Srpen 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
ÚVODEM
Tažní a chovní
STALO SE
Pomůcky půjde získat snadněji
Knihovna věcí
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Olomouc – návštěva Domu přírody Litovelského Pomoraví
LIDÉ KOLEM NÁS
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás – SONS Česká Lípa
ZORA RADÍ
Nad zlato – Okna jako výkladní skříň II.
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ
Ve stopách Homérových – Sundarár
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Tvojelaska.cz – seznamovací portál pro osoby s handicapem
Otrava z lahví na vodu: tak umírali už před 5000 lety Indiáni
Věříme nesmyslům a trváme na nich
SPORT
Padly dvě sedmistovky
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR